Շոյգուն հանդիպել է Վաղարշակ Հարությունյանի հետ
Ուրբաթ Մոսկվայում տեղի է ունեցել Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար, բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուի և նրա հայ գործընկեր Վաղարշակ Հարությունյանի աշխատանքային հանդիպումը, որի ժամանակ նրանք քննարկել են առկա բոլոր սուր խնդիրները: Հանդիպման մասին լուրը տարածել է «ՌԻԱ նովոստի»-ն:
ՌԴ պաշտպանության նախարարն առաջարկել է քննարկել տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները: «Մենք կքննարկենք տարածաշրջանային անվտանգության հարցեր, կապված Արցախում խաղաղապահ ուժերի աշխատանքի հետ, և , իհարկե, այս պահին ծագած բոլոր սուր խնդիրները»,-ասել է Շոյգուն:
«Այսօր մենք կքննարկենք համագործակցության մեր բոլոր ուղղությունները, որոնք, իմ կարծիքով, շատ հաջող զարգանում են»,-իր հերթին նկատել է Հարությունյանը:
Բացելով հանդիպումը՝ Շոյգուն նշել, որ Ռուսաստանը և Հայաստանը ուժեղացնում են ռազմական համագործակցությունը ինչպես երկկողմ ձևաչափով, այնպես էլ միջազգային կառույցների, առաջին հերթին՝ ՀԱՊԿ շրջանակներում:
«Մեր զինված ուժերի միավորված խմբավորման ստեղծման, ինչպես նաև հավաքական անվտանգության Կովկասօ տարածաշրջանում հակաօդային պաշտպանության միավորված համակարգի ստեղծման մասին համաձայնագրերը հաջողությամբ իրականացվում են: Երկկողմ համագործակցության բարձր մակարդակի ցուցիչն է նաև Հայաստանում 102-րդ ռուսական ռազմաբազայի գործունեությունը, ինչը մենք համարում ենք տարածաշրջանային անվտանգության ապահովման կարևոր գործոն»,-նշել է ՌԴ պաշտպանության նախարարը:
Շոյգուն շնորհավորել է Հարությունյանին և ողջ հայ ժողովրդին պետական տոնի` Հանրապետության օրվա առթիվ: «Ես ուզում եմ շնորհավորել ձեզ ազգային տոնի առթիվ, որն այսօր նշում է ողջ հանրապետությունը, և որ դուք այսօրը հնարավորություն գտաք գալ Մոսկվա: Սա խոսում է այն մասին, որ մեր երկրների միջև հարաբերությունները շատ բարձր մակարդակի վրա են և մենք շարունակում ենք զարգացնել և խորացնել մեր ռազմավարական գործընկերությունը»,-ասել է Շոյգուն:
ՌԴ պաշտպանության նախարարը հիշեցրել է, որ հայկական բարձր մակարդակի ռազմական պատվիրակություններն ավանդաբար մասնակցում են Ռուսաստանի ՊՆ նշանակալից իրադարձություններին: «Ուրախ կլինենք տեսնել ձեզ Մոսկվայի IX միջազգային անվտանգության համաժողովին, որը տեղի կունենա հունիսին»,-ասել է նա:
«Օգոստոս-սեպտեմբեր ամիսներին մենք սպասում ենք Հայաստանի Հանրապետության ներկայացուցիչներին Միջազգային բանակային խաղերին և «Բանակ -2021» միջազգային ռազմատեխնիկական ֆորումին»,-նշել է Շոյգուն:

Шойгу встретился с Вагаршаком Арутюняном
Рабочая встреча между министром обороны РФ генералом армии Сергеем Шойгу и его армянским коллегой Вагаршаком Арутюняном состоялась в пятницу в Москве, они обсудят все текущие острые проблемы., сообщает РИА Новости.
Российский министр предложил обсудить вопросы региональной безопасности. "Мы обсудим вопросы региональной безопасности, связанные с работой миротворческих сил в Нагорном Карабахе, но и, безусловно, все острые проблемы, которые возникли на настоящий момент", - сказал Шойгу.
"Мы сегодня обсудим все наши вопросы сотрудничества, которое по моей оценке развивается очень успешно", - отметил Арутюнян.
Открывая встречу, Шойгу отметил, что Россия и Армения укрепляют военное взаимодействие как в двустороннем формате, так и в рамках международных структур - прежде всего, ОДКБ.
"Успешно реализуются соглашения о создании Объединенной группировки войск наших вооруженных сил, а также Объединенной региональной системы противовоздушной обороны в кавказском регионе коллективной безопасности… Показателем высокого уровня двустороннего сотрудничества является функционирование в Армении 102-й российской военной базы, которую рассматриваем как важный фактор обеспечения региональной безопасности", - продолжил он.
Шойгу поздравил Арутюняна и весь армянский народ с государственным праздником - Днем Республики. "Хочу поздравить вас с национальным праздником, который сегодня отмечает вся республика, и в этот день вы нашли возможным приехать в Москву. Это говорит о том, что отношения между нашими странами по-прежнему находятся на очень высоком уровне и наше стратегическое партнерство мы продолжаем развивать и углублять", - заявил он.
Российский министр напомнил, что армянские военные делегации высокого уровня традиционно участвуют в значимых мероприятиях Минобороны России. "Будем рады видеть вас на IX Московской конференции по международной безопасности, которая состоится в июне", - сказал он.
"В августе-сентябре ждем представителей Республики Армения на Армейские международные игры и международный военно-технический форум "Армия-2021", - добавил Шойгу.