«Եվրատեսիլի» կազմակերպիչները որոշել են դադարեցնել Բելառուսի անդամակցությունը մրցույթին
Եվրոպական հեռարձակողների միությունը (EBU), որը մասնակցում է «Եվրատեսիլ» երգի մրցույթի կազմակերպմանը, որոշում է կայացրել դադարեցնել Բելառուսի անդամակցությունը: Լենտա.ռու-ի հաղորդմամբ, այս մասին հայտնում է RBC- ն իր Թելեգրամ ալիքում:
Բելառուսի ներկայացուցիչներին երկու շաբաթ ժամանակ է տրվել պատասխանելու համար, ապա որոշումն ուժի մեջ կմտնի:
Այս տարվա մարտի 11-ին հայտնի էր դարձել, որ «Եվրատեսիլի» կազմակերպիչները հրաժարվել են ընդունել Բելառուսի ներկայացուցչի «Ես կսովորեցնեմ քեզ» երգը: Ըստ միջոցառման հանձնաժողովի, այն «կասկածի տակ է դնում մրցույթի ոչ քաղաքական բնույթը»: Երգի տեսանյութը հանվել էր մրցույթի Յութուբյան ալիքից:
Մարտի 26-ին հայտնի էր դարձել, որ «Եվրատեսիլ» երաժշտական մրցույթի կազմակերպիչները արգելել են Բելառուսին մասնակցել 2021 թ. մրցույթին: Մրցույթի ներկայացուցիչներն ասել էին, որ փոխարինած երգը նույնպես չի համապատասխանում մրցույթի կանոններին և կարող է վնասել դրա հեղինակությանը:

Организаторы «Евровидения» решили приостановить членство Белоруссии в конкурсе
Европейский вещательный союз (EBU), участвующий в организации конкурса «Евровидение», решил приостановить членство Белоруссии. Об этом, как сообщает Lenta.ru, передает РБК в своем Telegram-канале.
Представителям Белоруссии дали две недели на ответ, затем решение вступит в силу.
11 марта текущего года стало известно, что организаторы «Евровидения» отказались принимать песню «Я научу тебя» от участников из Белоруссии — группы «Галасы ЗМеста». По мнению комиссии мероприятия, она «ставит под сомнение неполитический характер конкурса». Ролик с выступлением коллектива и композицией был удален с официального YouTube-канала фестиваля.
26 марта сообщалось, что организаторы музыкального конкурса «Евровидение» отстраняли Белоруссию от участия в соревновании в 2021 году. Представители состязания заявили, что замененная страной песня также не соответствует правилам конкурса и способна нанести вред его репутации.