Աննա Գրիգորյան. Արժեքային ճգնաժամի հաղթահարումը պետք է լինի կրթության և գիտության զարգացման միջոցով
«Հայաստան» նախընտրական դաշինքի 365 օր. Ապագան սկսվում է այսօր» ծրագրի կրթության, գիտության հայեցակարգային հիմնական դրույթներն ընթացող միջոցառմանը ներկայացրեց ԱԺ անկախ պատգամավոր, «Վերածնվող Հայաստան» կուսակցության փոխնախագահ Աննա Գրիգորյանը։
«21-րդ դարում, առավել քան երբևէ ակնհայտ է, որ որակյալ կրթությունը պետության ռազամավարական առաջնահերթությունը պետք է լինի։ Կրթությունը և գիտելիքը ազատ մարդու, պատասխանատու քաղաքացու, առողջ հասարակության, ազգային արժեքների պահպանման և ուժեղ պետության առհավատաչյան է, այն իհարկե, բարեկեցիկ կյանքի գրավականն է»,-ասաց Գրիգորյանն իր խոսքում։
Նա նկատեց, այն ընտանիքները, որտեղ չկա բարձրագույն կամ մասնագիտական կրթություն ունեցող որևէ անդամ, մեր երկրում ունեն եկամտի ամենացածր ցուցանիշ։
«Ուստի, մեզ համար կրթությունն ու գիտությունը լինելու են պետական քաղաքականության առանցքային առաջնահերթությունները։ Մենք որակյալ և ժամանակակից կրթություն ենք ապահովելու երկրի ողջ տարածքում՝ բացառելով լեռնային, բարձր լեռնային և սահմանամերձ համայնքներում դպրոցների օպտիմալացումը»,-նշեց նա՝ ավելացնելով, որ համայններում դպրոցների փակումը հանգեցնում է ներքին միգրացիայի, ինչի հետևանքով բազմաթիվ գյուղեր կարող են դատարկվել։
«Մենք չենք կարող թույլ տալ, որպեսզի մարդաթափ լինեն մեր սահմանամերձ համայնքները և այն էլ այսօր։ Մեր երեխաներն իրավունք ունեն կրթություն ստանալ իրենց ծննդավայրում։ Երեխաների համար միջնակարգ կրթություն ապահովելու համար ընտանիքները չպետք է ստիպված լինեն լքել իրենց տները, տեղափոխվել հարևան գյուղ, հետո մարզկենտրոն»,-ընդգծեց Աննա Գրիգորյանը, որ Սյունիքից է։
Նա ասաց՝ հաճախ է լինում սահմանամերձ բնակավայրերում, բնակիչները հաճախ են բարձրաձայնում ուսուցիչների պակասի մասին։ Խնդրի լուծման համար դաշինքը նախատեսում է այդ համայնքներում ներդնել ուսուցիչների սոցիալական երաշխիքների համապարփակ համակարգ։
«Մրցունակ կրթության և որակյալ գիտելիքի երաշխավորն, իհարկե, արհեստավարժ մանկավարժն է: Պետք է վերարժևորել մանկավարժի տեղն ու դերը մեր հասարակությունում։ Նախատեսվում է ավելացնել մի շարք ուղղություններով մասնագիտությունների ֆինանսավորումը։ Մենք որդեգրելու ենք գիտության կառավարման և ֆինանսավորման արդյունավետ մոդել: Արժեքային ճգնաժամի հաղթահարումը պետք է կրթության և գիտության զարգացման միջոցով լինի»,-ասաց նա՝ ընդգծելով, որ պետությունը չպետք է տնտեսի դպրոցի ու կրթության վրա առհասարակ։

Анна Григорян: Преодоление кризиса ценностей должно происходить через развитие образования и науки
Основные концептуальные положения сфер образования и науки предвыборной программы альянса «Армения» под названием «365 дней. Будущее начинается сегодня» представила независимый депутат НС, вице-президент партии «Возрождающаяся Армения» Анна Григорян.
«В 21 веке как никогда очевидно, что качественное образование должно стать стратегическим приоритетом государства. Образование и знания – залог свободного человека, ответственного гражданина, здорового общества, сохранения национальных ценностей и сильного государства. Это, конечно же, залог благополучной жизни», – сказала в своем выступлении Григорян.
Он отметила: у семей, в которых нет членов с высшим или профессиональным образованием, самый низкий показатель доходов в нашей стране.
«Посему образование и наука будут для нас ключевыми приоритетами государственной политики. Мы обеспечим качественное и современное образование на всей территории страны, исключая оптимизацию школ в горных, высокогорных и приграничных общинах», – сказала она, добавив, что закрытие школ в общинах ведет к внутренней миграции, которая может привести к опустению множества сел.
«Мы не можем допустить опустения наших приграничных общин, тем более, сегодня. Наши дети имеют право получать образование в своих родных населенных пунктах. Чтобы дать детям среднее образование, семьям не нужно покидать свои дома, переезжать в соседнее село, а затем в областной центр», – сказала Анна Григорян, которая сама родом  из Сюника.
Она рассказала, что часто бывает в приграничных населенных пунктах, жители часто говорят о нехватке учителей. Для решения проблемы альянс планирует внедрить комплексную систему социальных гарантий для учителей в этих общинах.
«Конечно, профессиональный педагог – гарант качественных знаний конкурентоспособного образования. Следует переоценить место и роль педагога в нашем обществе. Планируется увеличить финансирование специальностей по ряду направлений.
Мы примем эффективную модель управления и финансирования в сфере науки. Преодоление ценностного кризиса должно происходить через развитие образования и науки», – сказала она, подчеркнув, что государство не должно экономить на школе и образовании в целом.