Բայդենի վարչակազմը Հայաստանին առաջարկում է 24 մլն դոլարի օգնություն
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի վարչակազմը Հայաստանին առաջարկում է մոտ 24 մլն դոլարի հետպատերազմյան օգնության փաթեթ։ Այս մասին հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
ԱՄՆ սենատորների և ներկայացուցիչների երկկուսակցական կոալիցիան բազմիցս կոչ է արել վարչակազմին գոնե 100 մլն դոլար գումար ԱՄՆ-ն որպես օգնություն տրամադրի Հայաստանին և Արցախին: Նախագահի բյուջում Արցախի մասին հիշատակում չկա։
«Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով հումանիտար ճգնաժամի պայմաններում գտնվող Արցախի և Հայաստանի համար նախագահ Բայդենի առաջարկած օգնությունը հեռու է այն հուսահատ կարիքներից, որոնց բախվել են Բաքվի էթնիկ զտումների արդյունքում տեղահանված տասնյակ հազարավոր հայեր»,-ասել է ANCA- ի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
«Մեր կառավարությունը գտել է միջոցներ նավթով հարուստ Ադրբեջանին $ 120,000,000 ԱՄՆ ռազմական օգնություն առաքելու համար, սակայն այդ գումարի միայն մի մասն է առաջարկում ադրբեջանական բանակի կողմից ոչնչացված և տեղահանված արցախյան ընտանիքների համար: Կոնգրեսը պետք է սահմանի այդ իրավունքը՝ զրոյացնելով ԱՄՆ-ի կողմից Բաքվին տրամադրվող ռազմական օգնությունը, այն ուղարկի Արցախ և Հայաստան»,-ասել է նա:
Բյուջեի առանձին տողում պահանջվում է ավելի քան 6 մլն դոլար` որպես աջակցություն Հայաստանի իրավապահ մարմիններին թմրանյութերի դեմ միջազգային պայքարի գործում։

Администрация Байдена предлагает Армении помощь в размере 24 млн долларов
Администрация президента США Джо Байдена предлагает Армении пакет послевоенной помощи в размере около $24 млн. Об этом сообщил Армянский национальный комитет Америки (ANCA).
Двухпартийная коалиция сенаторов и членов Палаты представителей Соединенных Штатов Америки неоднократно призывали администрацию предоставить Армении и Арцаху не менее 100 млн долларов помощи. В бюджете, предложенном президентом, упоминания об Арцахе нет.
Исполнительный директор ANCA Арам Гамбарян подчеркнул: «Размер предложенной президентом Байденом помощи с точки зрения гуманитарного кризиса в Армении и в Арцахе после агрессии Азербайджана далек от удовлетворения основных потребностей десятков тысяч армян, перемещенных в результате этнической чистки, проводимой Баку».
«Наше правительство нашло средства для оказания военной помощи в размере 120 миллионов долларов богатому нефтью Азербайджану, но предлагает только часть этой суммы семьям Арцаха, разрушенным и перемещенным из-за действий азербайджанской армии. Конгресс должен подтвердить это право, отменив военную помощь США Баку и направив ее в Арцах и Армению», – сказал он.
Отдельной статьей бюджета предусмотрено выделение 6 млн долларов правоохранительным органам Армении – на международную борьбу с незаконным оборотом наркотиков.