Ադրբեջանի սամբոյի հավաքականը ոչ մարզական պահվածքի համար որակազրկվել և հեռացվել է առաջնությունից
Մայիսի 26-ին կայացել է պատանիների առաջնությունը, 27-ին՝ երիտասարդների, մայիսի 28-ին մրցասպարեզը տրամադրվել էր տղամարդկանց, կանանց ու մարտական սամբոյի հավաքականների ներկայացուցիչներին: Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայից հայտնում են, որ Հայաստանը ներկայացնող Արամ Աղաջանյանը նվաճել է բրոնզե մեդալ՝ մարտական սամբոյի 64 կգ քաշային կարգում:
Կիպրոսից Հայաստանի սամբոյի ֆեդերացիայի նախագահ Միքայել Հայրապետյանը ներկայացրել է նաև միջադեպը, որը տեղի է ունեցել առաջնության ժամանակ.
«Երբ 71 կգ քաշային կարգի եզրափակչում գոտեմարտում էին ՌԴ ներկայացնող Մագոմեդ Գաջիևը և ադրբեջանցի Էմիլ Հասանովը, և երբ հաղթանակը շնորհվեց ռուսաստանցուն, ախոյանը դրսևորեց ոչ մարզական պահվածք, ինչին հաջորդեց ամբողջ ադրբեջանական պատվիրակության հախուռն ու աղմկոտ մուտքը մրցագորգեր, սկսվեց քաշքուկ ու անկարգություն: Որպեսզի մենք՝ հայերս, որևէ առնչություն չունենանք, կարգադրեցի մեր  բոլոր մարզիկներին, մարզիչներին դուրս գալ մարզապալատից»:
Սամբոյի միջազգային ֆեդերացիայի կայքի տեցեկատվության համաձայն. «Ադրբեջանի թիմը ոչ մարզական պահվածքի համար որակազրկվել և հեռացվել է առաջնությունից: Սամբոյի Եվրոպայի առաջնությունում ադրբեջանցի բոլոր սամբիստների արդյունքները չեղարկվել են»:

Сборная Азербайджана за неспортивное поведение дисквалифицирована и снята с Чемпионата Европы по самбо
12:56 29/05/2021
Команда Азербайджана за неспортивное поведение дисквалифицирована и снята с Чемпионата Европы по самбо. Все результаты азербайджанских самбистов на Чемпионате Европы по самбо-2021 аннулированы. Об этом сообщает Федерация самбо Армении.
С 26 по 29 мая в городе Лимасол (Кипр) проводится Чемпионат Европы по самбо.
26 мая состоялось юношеское первенство, 27 мая – молодежи, 28 мая на арену вышли мужчины, женщины и представители команд по боевому самбо. Представляющий Армению Арам Агаджанян завоевал бронзу по боевому самбо в весовой категории 64 кг.
Об инциденте, после которого сборная Азербайджана по самбо была снята с чемпионата, рассказал президент Федерации самбо Армении Микаел Айрапетян:
«В финале в весовой категории 71 кг боролись Магомед Гаджиев из России и Эмиль Гасанов из Азербайджана. А когда  победа была присуждена россиянину, соперник продемонстрировал неспортивное поведение, после чего последовал бурный и шумный «набег»  всей азербайджанской делегации на ковры. И чтобы исключить всякое отношение армян к этому происшествию, я велел всем нашим спортсменам и тренерам покинуть спортзал».
На сайте Международной федерации самбо размещено официальное сообщение о том, что сборная Азербайджана дисквалифицирована за неспортивное поведение.