Տիգրան Աբրահամյան. Փաշինյանի հայտարարությունը խոսում է այն մասին, թե ինչպես փլուզվեց մեր պետականությունը
11:41 29/05/2021
«Վերջին երեք տասնամյակների ընթացքում Արցախի ու Հայաստանի ուղղությամբ հայկական զինուժը սահմանագծի գրեթե բոլոր ուղղություններում դիրքավորվել էր բոլոր այն տեղամասերում, որտեղ թշնամու, նրա ռազմական, քաղաքացիական ենթակառուցվածքների, թիկունքային շարժերի նկատմամբ վերահսկողություն կարելի էր ապահովել։
1994 թվականից ի վեր, Ադրբեջանի հետ անընդհատ դիրքային մարտեր էր՝ կարևոր բարձունքներ զբաղեցնելու և մարտավարական, ռազմավարական առավելություն ստանալու համար։
Գլխավոր նպատակը՝ թշնամու հետ ցանկացած գործընթացում զսպող, կանխարգելող, ըստ անհրաժեշտության՝ պատժիչ գործողությունների արդյունավետ պրոցեսի ապահովումն էր։
Ընդ որում՝ ասածս տարածվում է մարտական հերթապահության կրումից մինչև սահմանային լարվածություն, իրավիճակի սրումից՝ հնարավոր մարտական գործողություններ։
Այդ բարդ և չափազանց պատասխանատու մարտական խնդիրը կատարելիս մեր զինված ուժերը ծանր ճանապարհ են անցել, բառիս բուն իմաստով, խրամատավորվելով ժայռերում, սարերում՝ հաճախ նույնիսկ 3000 մետրից բարձր սարերում։
Փաշինյանի հայտարարությունը՝ «Էդ սարի ծերին, որ տարվա կեսը ձյուն ա, ինչների՞ս ա պետք զինվոր», խոսում է ոչ միայն մասին, որ սա տարրական պատկերացումներ չունի հողի, հայրենիքի, զինվորականների առաքելության մասին, այլ այն, թե ինչ սկզբունքներով է առաջնորդվել վերջին 3 տարիներին և ինչպես է փլուզել մեր պետականությունը։
Այսպիսի մտածելակերպ, արժեքային համակարգ կրող ղեկավարի պայմաններում մենք հաղթելու շանս չէինք էլ կարող ունենալ, բնականաբար, այսօր ծավալվող սահմանային ճգնաժամի պայմաններում, այս իշխանությունը երկիրը երաշխավորված տապալման է տանում։
Ինձ ճանաչող մարդիկ գիտեն, որ Արցախի հատվածում չի եղել մարտական դիրք, զորամաս՝ Արաքսից Գոմշասար (Գյամիշ), որտեղ ծառայության բնույթից ելնելով չեմ եղել, աշխատանքներ չեմ իրականացրել։
Այս տարիներին տեսել եմ, թե մեր զինծառայողները՝ սպաները, պայմանագրայինները, պարտադիր ժամկետային ծառայողները ինչպիսի նվիրվածությամբ, պատասխանատվությամբ և բարձր գիտակցությամբ են ծառայություն կրում առաջնագծի ամենածանր հատվածներում։
Այս ամենը չգիտակցողներն ու նրանց թիկունքում կանգնած ուժերը, նաև դիտմամբ այսպիսի քաղաքականություն վարողները, երկիրն այս ողբերգական կետին հասցրեցին ու շարունակում են արդարանալ։
Հ.Գ. Լուսանկարում Գոմշասարն է (Արիության լեռը)՝ 3724 մետր, որը գտնվում է Արցախի Հանրապետության հյուսիսային հատվածում։ Նրա գագաթներից մեկում ամուր պաշտպանական կառույցներ էին ստեղծել, հենակետ տեղակայել և թշնամու նկատմամբ հսկայական առավելություն ստացել ՊԲ ուժերը։ Իսկ թե ինչ ծանր, բարդ եղանակային պայմաններում են մերոնք դիրքավորվել և գերազանց մարտական խնդիր լուծել, շատերը գիտեն»։

Тигран Абрамян: Заявление Никола Пашиняна о том, как он развалил нашу государственность
«В течение последних трех десятилетий армянские ВС дислоцировались практически во всех направлениях границы Арцаха и Армении, на всех участках, где можно было бы обеспечить контроль над врагом, его военной, гражданской инфраструктурой, тыловыми передвижениями.
С 1994 года шли постоянные позиционные бои с Азербайджаном – за занятие важных высот и получение тактического, стратегического преимущества.
Главная цель заключалась в обеспечении эффективного процесса сдерживания, предупреждения и при необходимости – карательных действий в любых процессах с врагом.
Кстати, сказанное мной охватывает от несения боевого дежурства  до приграничной напряженности, от обострения ситуации до возможных боевых действий.
При выполнении этой сложной, чрезвычайно ответственной задачи наши ВС прошли тяжелый путь, в буквальном смысле слова  укрепляясь в скалах, горах, часто даже в горах выше 3000 метров.
Заявление Никола Пашиняна – "Зачем нам военные на вершине этой горы, где полгода снег?" – говорит не только о том, что у него нет элементарных представлений о земле, о Родине, о миссии военных, но и о том, какими принципами он руководствовался в последние 3 года и как развалил нашу государственность.
В условиях пребывания у власти руководителя с таким менталитетом, с такой системой ценностей у нас не могло быть и шанса на победу, естественно, в условиях разворачивающегося сегодня приграничного кризиса эта власть ведет страну к гарантированному провалу.
Знающие меня люди в курсе, что на участке Арцаха не было боевой позиции, воинской части – от Аракса до Гомшасара (Гямиша), где, исходя из характера службы, я не побывал, не выполнял работ.
За эти годы я видел, как с какой преданностью, ответственностью и высокой сознательностью наши военнослужащие – офицеры, контрактники, солдаты-срочники – несут службу на самых сложных участках передовой.
Не осознающие всего этого и стоящие за ними силы, а также сознательно проводящие такую политику довели страну до этой трагической точки и продолжают еще оправдываться.
P.S. На фото – Гомшасар (гора Мужества) высотой в 3724 метра, расположенный в северной части Республики Арцах. На одной из его вершин были созданы крепкие оборонительные сооружения, размещен опорный пункт, и силы Армии обороны Арцаха получили огромное преимущество над врагом. А в каких трудных, сложных погодных условиях наши дислоцировались и прекрасно выполняли боевую задачу – знают многие».