Ազատամուտցի ազատամարտիկը չի պատկերացնում ադրբեջանցիների հետ հարևանությամբ ապրելը
«Անկլավների հանձնման մասին մայիսի 19-20-ին տեղի ունեցած տեղեկատվության արտահոսքը, բովանդակային առումով չի հերքվել, ձևական հերքում է եղել, թե՝ եթե փաստաթուղթ չկա, ուրեմն չկա նման բան, բայց էլիտայի երկրորդ շերտից լսել ենք այդ արտահոսքի բովանդակությունն արդարացնող թեզեր, եղել են իշխանական գործիչներ, որոնք թվարկել են հենց այս անկլավների տարածքները»,- Տավուշի մարզ լրագրողների այցի ժամանակ հայտնեց «Հայկական նախագիծ» գիտակրթական ՀԿ-ի համահիմնադիր Էդգար Էլբակյանը՝ խոսելով Ազատամուտ համայնքի խնդիրների մասին:
Նկատելով, որ շրջանառվող սահմանագծման թեզի հիմքում ընկնելու են ոչ միայն Խորհրդային միության քարտեզը, GPS-ը, այլև աշխարհագրական նպատակահարմարությունը՝ Էլբակյանն ասաց.
«Եթե Հայաստանը կապիտուլացված երկիր է և թշնամին կարողանում է ուժի սպառնալիքով իր կամքը պարտադրել, ապա աշխարհագրական նպատակահարմարությունը նույնպես կարող է նրանց շահերին ծառայեցվել, այսինքն՝ կարող են բուն հայկական տարածքներից ճանապարհ խնդրել դեպի հնարավոր ադրբեջանական անկլավները, որպեսզի տեղի բնակիչները գան ապրեն»:
Քաղաքագետը հայտնեց, որ եթե հիմք վերցվի GPS-ային սահմանագծումը, կամ ԽՍՀՄ ԳՇ վերջին թողարկման քարտեզն, ապա ստացվում է, որ ՀՀ-ի և նախկին ադրբաջանական Բարխուդարլուի անկլավի միջև սահմանագծման պատճառով Ազատամուտ համայնքի երեք շենքեր անցնելու են ադրբեջանական կողմին, իսկ սահմանն անցնելու է ավանի բազմաբնակարան շենքերի կողքով:
Էդգար Էլբակյանը պատմեց, որ խորհրդային երկու անկլավները՝ Բարխուդարլուն և Սոֆուլուն 19-րդ դարում են ձևավորվել, երբ քոչվորներն անցնում էին նստակյաց կյանքի և 1887 թվականի քարտեզներում դրանք արդեն կային: Սակայն մինչև 1929 թվականը, երբ դեռևս ԽՍՀՄ միութենական հանրապետությունները չկային, այլ գործում էր խորհրդային Անդրֆեդերացիան, այս համայնքների շուրջ էլի վեճեր են եղել և դրանք մտցվել էին Դիլիջանի գավառի մեջ:
Ըստ նրա՝ 1929-1945 թվականներին, երբ Անդֆեդերացիան լուծարվել է և Խորհրդային միությունում ձևավորվել են հանրապետությունները, Ադրբեջանին հաջողվել է իրենց շահերն առաջ տանել և հասնել նրան, որ այդտեղ անկլավ լինի:
«Հայկական նախագիծ» գիտակրթական ՀԿ-ի համահիմնադիրը տեղեկացրեց, որ Ազատամուտը ստեղծվել է 1970 թվականին, որպես բանավան, որտեղ միայն բազմաբնակարան շենքեր են և այն բնորոշ է պլանային տնտեսություն ունեցող երկրներին, երբ նման բնակավայրեր էին կառուցվում գործարանների շուրջ:
Նրա խոսքով՝ բանավանի ստեղծման մյուս նպատակն այն է եղել, որ երկու ադրբեջանական գյուղեր շատ մոտ չլինեն, և խուսափեն հետագա խնդիրներից:
«Շատ հաճախ մենք Խորհրդային Հայաստանի իշխանություններին անուն ենք դնում, բայց նրանք ավելի ազգային քաղաքականություն էին վարում, քան հիմա և այն ժամանակվա ղեկավարները մտածել են հետագա խնդիրների մասին»,- հայտնեց Էլբակյանը:
Ըստ նրա, այդ տարածքի կորուստը Հայաստանի համար ոչ միայն անվտանգային հետևանքներ կունենա, ազգային պետականությանը, արժանապատվությանը և ինքնությանը լուրջ հարված կհասցվի, այլև ազատամուտցիները տարրական կենսաապահովման միջոցներից կզրկվեն, քանի որ նրանք ապրում են հիմնականում բանավանին հարակից հողատարածքների շնորհիվ, որոնք կարող են անցնել Ադրբեջանին:
Տավուշի այդ հատվածում ադրբեջանական գյուղերի հայտնվելու պատմությունը ներկայացնելով՝ Էլբակյանը տեղեկացրեց, որ 17-19 դարերում ազգամիջյան բախումներ միշտ են արձանագրվել և հայերը ստիպված են եղել լեռնանտառային տարածքներում պատսպարվել, իսկ Ազատամուտի հատվածն այդպիսին չէ և ադրբեջանցիներն աստիճանաբար առաջ են եկել և հաստատվել են այստեղ:
Ըստ նրա՝ տարածքն Ադրբեջանին անցնելու դեպքում Դիտավան և Այգեպար գյուղերը կիսապաշարված վիճակում են հայտնվելու, իսկ վերջինը ճխլվելու է անկլավների միջև և պարպվելու է:
Ազատամուտցի ազատամարտիկը Panorama-ի հետ զրույցում հայտնեց, թե չի պատկերացնում՝ ինչպես են ապրելու ադրբեջանցիների հետ հարևանությամբ և միանգամից շեշտեց, որ խնդիրը Նիկոլ Փաշինյանի դավաճանության մեջ է, նրան պետք է արագ հեռացնել, որպեսզի կանխվեն հետագա պարտությունները:
44-օրյա պատերազմի մասնակիցը հայտնեց, որ ռազմական գործողությունների ժամանակ իրենց դավաճանել են ամենաբարձր մակադակով և պատերազմի ելքն ի սկզբանե է որոշված եղել:
Panorama-ի մեկ այլ զրուցակիցը, որը չցանկացավ ներկայանալ, հայտնեց՝ տեսել է, թե ինչպես են անվտանգության աշխատակիցներն ինկասացիայի մեքենայով Ջրականից տարհանում Աշոտ Փաշինյանին, ուր տարել էին շատ կարճ ժամանակով:
Նա 44-օրյա պատերազմը մեծ դավաճանություն որակեց, բայց և նկատեց, որ հայ զինվորի ոգին չի կոտրվել և երբևէ չի կոտրվելու, և պնդեց, որ պարտությունների շղթան կտրելու համար պետք է Նիկոլ Փաշինյանը հեռացվի իշխանությունից:

Азатамартик из Азатамута не представляет жизни в соседстве с азербайджанцами
Утечка информации о сдаче анклавов 19-20 мая по существу не была опровергнута, было формальное опровержение, что если нет документа, то вопроса тоже нет, но слышны тезисы от второго слоя элиты, оправдывающие содержание этой утечки, были государственные деятели, которые перечисляли территории этих анклавов»,- в ходе визита в Тавушскую область заявил соучредитель научно-образовательно общественной организации «Армянский проект» Эдгар Элбакян в связи с проблемами общины Азатамут.
Заметив, что в основе тезиса о демаркации будет лежать не только карта Советского Союза, GPS, но и географическая целесообразность, Элбакян сказал:
«Если Армения – капитулировавшая страна, и противник может навязывать свою волю угрозой силы, то географическая целесообразность также может служить их интересам, то есть, они могут попросить дорогу к возможным азербайджанским анклавам с армянских территорий, чтобы местные жители могли прийти и жить».
По словам политолога, если использовать разметку GPS или карту последнего выпуска Генштаба СССР, то получается, что из-за делимитации РА и бывшего азербайджанского анклава Бархударлу три здания общины Азатамут отойдут азербайджанской стороне, а граница будет проходить рядом с многоквартирными зданиями Азатамута.
Эдгар Элбакян сказал, что два советских анклава - Бархударлу и Софулу, образовались в XIX веке, когда кочевники переходили к оседлому образу жизни, и на картах 1887 года они уже существовали. Однако до 1929 года, когда союзных республик СССР не существовало, но действовала Советская Федерация, вокруг этих общин уже были споры, и они были включены в Дилижанский уезд.
По его словам, в 1929-45гг., когда Федерация распалась, и в Советском Союзе сформировались республики, Азербайджану удалось продвинуть свои интересы и добиться того, чтобы там был анклав.
Соучредитель научно-образовательно общественной организации «Армянский проект» сообщил, что Азатамут создан в 1970 году, как рабочий поселок, где только многокварирные здания, что присуще странам с плановой экономикой, когда подобные населенные пункты строились вокруг заводов.
По его словам, другой целью создания рабочего поселка было то, чтобы азерайджанские села были далеко друг от друга и избегали дальнейших проблем.
«Часто мы прикрепляем ярлыки Советскому Союзу, но он вел более национальную политику, нежели сейчас, и прежние руководители думали о дальнейших проблемах»,- сообщил Элбакян.
По его словам, потеря этой территории будет иметь для Армении последствия с точки зрения безопасности, не только национальной государственности, достоинству и идентичности будет нанесен серьезный удар, но азатамутцы лишатся элементарных средств жизнеобеспечения, поскольку они в основном живут благодаря земельным участкам, прилегающим к рабочему поселку, которые могут отойти Азербайджану.
Представив историю появления азербайджанских сел на этом участке Тавуша, Элбакян сообщил, что в 17-19 веках всегда происходили межнациональные междоусобицы, и армяне были вынуждены укрываться в горно-лесных участках, а Азатамут не является таковым, и азербайджанцы постепенно продвинулись и обосновались там.
По его словам, в случае передачи этой территории Азербайджану села Дитаван и Айгепар окажутся в полуосажденном состоянии, а Айгепар будет раздавлен анклавами и опустеет.
Азатамартик (воин-освободитель) из Азатамута в беседе с Panorama сообщил, что не представляет, как будут жить в соседстве с азербайджанцами, и сразу подчеркнул, что проблема в предательстве Никола Пашиняна, его необходимо быстро отстранить, чтобы последующие поражения были предотвращены.
Участник 44-дневной войны сообщил, что в ходе военных действий их предали на самом высоком уровне, и исход войны был решен изначально.
Другой собеседник Panorama, который не захотел представиться, сказал, что видел, как сотрудники безопасности на машине инкасации вывозили Ашота Пашиняна из Джракана, где он оказался на короткое время.
Он назвал 44-дневную войну великим предательством и заметил, что дух армянского бойца не сломлен и никогда не будет сломлен, добавив, что разорвать цепь поражений возможно только отстранением Никола Пашиняна от власти.