Չինաստանը թույլ կտա զույգերին երեք երեխա ունենալ` ծնելիության խթանման համար
Չինաստանը թույլ կտա բոլոր զույգերին ունենալ երրորդ երեխա՝ փորձելով կանխել ծնելիության նվազումը և բնակչության ծերացումը, որոնք երկրի երկարաժամկետ տնտեսական հեռանկարների համար ռիսկեր են: Այս մասին գրում է Bloomberg-ը։
«Թույլ տալ յուրաքանչյուր զույգի ունենալ երեք երեխա և դրա հետ կապված աջակցության քաղաքականության իրականացումը կօգնի բարելավել բնակչության կառուցվածքը», - հայտնել է Xinhua գործակալությունը՝ վկայակոչելով երկուշաբթի կայացած Քաղբյուրոյի նիստին:
Նշվում է, որ Չինաստանը աստիճանաբար բարեփոխում է իր խիստ ծննդյան քաղաքականությունը, որը ընտանիքների մեծամասնությանը երկար տարիներ թույլատրում էր միայն մեկ երեխա ունենալ։ Երկրորդ երեխան ունենալ թույլատրվեց 2016 թվականից:
Նշենք, որ ներկայումս Չինաստանի բնակչության թիվը կազմում է մոտ 1.4 միլիարդ՝ 9.6 միլիոն կմ քառակուսի տարածքում։

China to allow couples to have three children
China will allow all couples to have a third child in a bid to arrest the shrinking birthrate and aging population that are risks to the country’s long-term economic prospects, Bloomberg reports.
“Allowing every couple to have three children and implementing related support policies will help improve the population’s structure,” the Xinhua News Agency reported, citing a Politburo meeting held Monday. It wasn’t clear when the move would take effect, although the meeting was to discuss major policy measures to be implemented in the five-year period which started this year, according to Xinhua.
China has been gradually reforming its stringent birth policy that limited most families for many years to only having a single child, with a second child allowed since 2016. However, that did little to reverse the declining birthrate and further relaxation of the limits is unlikely to lead to a sustained increase.