Իսրայելի խորհրդարանում 7 տեղ ունեցող կուսակցությունը կարող է գահընկեց անել Նեթանյահուին
Իսրայելական աջակողմյան «Յամինա» կուսակցության առաջնորդ և երկրի նախկին պաշտպանության նախարար Նաֆթալի Բենեթը հայտարարել է, որ մտադիր է աշխատել կենտրոնական «Յեշ Ատիդ» կուսակցության ղեկավար Յաիր Լապիդի հետ՝ կառավարության ձևավորման համար:
Ըստ Բենեթի, Բենիամին Նեթանյահուի հետ ռոտացիոն կառավարություն ստեղծելու փորձերը ցանկալի արդյունքի չեն բերել, քանի որ ոչ ոք չի հավատում, որ խոստումները կկատարվեն: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
«Այսօր ես հայտարարում եմ, որ կփորձեմ ամեն ինչ անել, որպեսզի իմ ընկեր Յաիր Լապիդի հետ ստեղծեմ ազգային միասնության կառավարություն և Աստծո օգնությամբ միասին երկիրը փրկենք ներկա քաոսից և վերադարձնենք ճիշտ ուղի»,- հայտարարել է Նաֆթալի Բենեթը»։
«Յամինա» կուսակցության որոշումը կարող է վճռական լինել կառավարության ներկայիս ղեկավար Բենիամին Նեթանյահուի քաղաքական ճակատագրի համար:
Նեթանյահուն սուր քննադատության է ենթարկել «Յամինա»-ի որոշումը: Բենեթին Նեթանյահուն մեղադրել է անձնական փառասիրության մեջ:
«Ես ուզում եմ ձեզ ճշմարտությունը բացել: Ձախ կառավարություն ստեղծելու փոխարեն, որը կարող է վտանգավոր լինել Իսրայելի համար, մենք կարող ենք (Լապիդի մանդատի ավարտից հետո) ստեղծել ուժեղ, աջակողմյան լավ կառավարություն՝ հանուն երկրի»,- հայտարարել է Նեթանյահուն:
Հիշեցնենք, որ մարտին տեղի ունեցած խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում Քնեսեթի տեղերը հավասարապես բաժանվեցին աջ և ձախ կուսակցությունների միջև: «Յամինա»-ն 120 տեղանոց օրենսդիր մարմնում ունի ընդամենը 7 տեղ: Բայց սա բավական է, որ կոալիցիա կազմվի, և, ուրեմն, Նեթանյահուի վարչապետության ապագան, կախված լինի կուսակցության որոշումից:
Մարտի ընտրություններն արդեն 4-րդն էին վերջին երկու տարվա ընթացաքում, քանի որ կուսակցությունները չեն կարողանում կառավարություն կազմել։

Израильская партия, имеющая в Кнессете 7 кресел, может сместить Нетаньяху
Лидер израильской правой партии "Ямина" и экс-министр обороны страны Нафтали Беннет заявил о намерении работать совместно с главой центристской партии "Еш Атид" Яиром Лапидом над формированием нового кабинета министров. По словам Беннета, попытки создать ротационное правительство с Биньямином Нетаньяху не принесли желаемого результата, потому что никто не верит, что обещания будут выполнены, пишет Euronews.
Нафтали Беннет, лидер партии "Ямина": "Сегодня я объявляю, что приложу все усилия, чтобы сформировать правительство национального единства вместе с моим другом Яиром Лапидом и, с Божьей помощью вместе спасти страну от нынешнего хаоса и вернуть ее на правильный путь".
Решение партии "Ямина" может определить политическую судьбу нынешнего главы кабинета Биньямина Нетаньяху. Сам он выступил вскоре после заявления Беннета и подверг резкой критике решение партии "Ямина". Беннета Нетаньяху обвинил в личных амбициях.
Биньямин Нетаньяху, премьер-министр Израиля: "Я хочу открыть вам истину. Вместо того, чтобы формировать левое правительство, которое может оказаться опасным для Израиля, мы могли бы создать (после окончания мандата Лапида) крепкое, хорошее для страны правое правительство".
Напомним, что по итогам прошедших в марте парламентских выборов места в Кнессете распределились поровну между правыми и левыми партиями. У "Ямины" - всего 7 кресел в 120-местном законодательном органе. Но этого достаточно, чтобы от решения партии зависело формирование коалиции, а значит и будущее премьерства Нетаньяху.
Выборы, состоявшиеся в марте, стали 4-ыми по счету за последние два года, поскольку партиям не удается сформировать правительство.
Нетаньяху является премьер-министром Израиля с 2009 года. Он занимал данную должность также в 1996 году и в 1999 году.