Ն. Փ.-ն իրականացրել է նախընտրական քարոզչություն` ինստիտուցիոնալ բոլոր ռեսուրսների օգտագործմամբ. Իրավաբան
09:37 31/05/2021
Իրավաբան, «Հայաստան» դաշինքի ցուցակում ընդգրկված Ռոբերտ Հայրապետյանը գրում է.
«Վարչապետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող Ն.Փ.-ն, այսօր (մայիսի 30) Լոռու մարզ կատարած այցի և Երևանում «շրջայցի» ժամանակ կոպտորեն չարաշահել է վարչական ռեսուրսը:
ԵԱՀԿ/ ԺՀՄԻԳԻ և Վենետիկի հանձնաժողովի կողմից 2016 թվականին հաստատված «Ընտրական գործընթացների ընթացքում վարչական ռեսուրսի չարաշահման արձագանքման և կանխարգելման համատեղ ցուցումների», Վենետիկի հանձնաժողովի 2013 թվականի «Ընտրական գործընթացների ընթացքում վարչական ռեսուրսի չարաշահման վերաբերյալ» զեկույցի համաձայն՝ «վարչական ռեսուրսի չարաշահումը» որոշակի կուսակցությունների կամ թեկնածուների կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքն օգտագործելու միջոցով անհիմն առավելություն ստանալն է՝ ընտրությունների արդյունքների վրա ազդելու նպատակով»:
Այդ փաստաթղթերում որպես վարչական ռեսուրսի չարաշահման օրինակ է նշվում ինստիտուցիոնալ ռեսուրսները օգտագործելը` աշխատակազմ, ենթակառուցվածքներ և այլն:
Ն. Փ.-ն ըստ էության իրականացրել է նախընտրական քարոզչություն` ինստիտուցիոնալ բոլոր ռեսուրսների օգտագործմամբ(ծառայողական ավտոմեքենա, աշխատակազմ, պետական պահպանության ծառայության աշխատակիցներ և այլն):
Վարչական ռեսուրսի չարաշահմամբ գործող ժամանակավոր իշխանությունը ոչ միայն սահմանափակում է մարդկանց քաղաքացիական ազատությունները, այլև խաթարում է պետության գործառույթների օրինականությունը` ծառայեցնելով դրանք ոչ թե սահմանադրությամբ և օրենքներով սահմանված նպատակներին, այլ մասնավոր քաղաքական շահեր սպասարկելուն»:

Lawyer Robert Hayrapetyan, a candidate on the list of the Armenia bloc for the snap parliamentary elections slated for June 20, accused caretaker Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan of campaigning for the early elections using all institutional resources.
In a Facebook post on Sunday, the lawyer said Pashinyan “grossly misused” the administrative resources during his visit to Lori Province and his "tour" in the capital city of Yerevan.
“According to the “Joint Guidelines for preventing and responding to the misuse of administrative resources during electoral processes” approved by the OSCE/ODIHR and Venice Commission in 2016, as well as the 2013 Venice Commission's report on the misuse of administrative resources, the “misuse of public resources” is recognized as the unlawful behavior of political candidates and parties to use their official positions aimed at influencing the outcome of elections,” he wrote.
“These documents point to the use of institutional resources, such as staff, infrastructure, etc., as an example of misuse of administrative resources.
“Nikol Pashinyan, in fact, carried out a pre-election campaign using all institutional resources (official cars, staff, employees of the State Security Service, etc.).
"Misusing the administrative resources, the interim government not only restricts the civil liberties of the people, but also undermines the legitimacy of the state functions, using them not for purposes set forth by the laws and Constitution, but for private political interests,” the lawyer said.