Տավուշի նախկին Խորհրդային Ադրբեջանի անկլավներում հետևողականորեն ոչնչացվել են հայկական պատմամշակութային կոթողները
12:38 01/06/2021
«Հայկական ներկայությունն այս տարածքներում, մեղմ ասած, շատ ավելի հին է քան թյուրքականը, առավել ևս` ադրբեջանականը և բոլոր այն զառանցանքները, թե ՀՀ տարածքում կան ադրբեջանական հողեր, շատ սահուն կերպով կարող են գալ և փշրվել այս եկեղեցու հավիտենական քարերին»,- ներկայացնելով 13-րդ դարի Գոմաձորի եկեղեցու պատմությունը՝ Տավուշի մարզ կազմակերպած լրագրողական այցի մասնակիցներին հայտնեց քաղաքագետ Էդգար Էլբակյանը:
Նրա խոսքով՝ եկեղեցու տարածքը հարում է Ոսկեպար գյուղին, բայց GPS-ային քարտեզով նույնպես Խորհրդային Ադրբեջանի տարածք է, որտեղ ժամանակին եղել է համանուն՝ Գոմաձոր բնակատեղին:
Էդգար Էլբակյանը հայտնեց, որ  ենթադրյալ անկլավներն իրականում ադրբեջանական տարածքներ չեն, բոլորը հայկական են, իսկ եկեղեցուց արևելք ներկայիս Ադրբեջանի տարածքներում է գտնվում վաղ միջնադարյան Գագա Սուրբ Սարգիս եկեղեցին, որը նույնպես այդ տարածքների հայկական լինելու հնագույն վկայությունն է:
«Հայաստանի ներկայիս գերխնդիրն այն է, որ պահվի այն, ինչ կա՝ որպես կարմիր գիծ, իսկ այն ինչ հանձնել ենք՝ ունի պատասխանատու և կոնկրետ մեղավոր, իսկ  տուժողը Հայաստանն  է, բայց դա պետք է լինի վերջին գիծը: Սրանից հետո պետք է հասկանանք, որ արդեն նահանջելու տեղ այլևս չկա»,- հայտնեց քաղաքագետը:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հիմնադրամի լուսանկարիչ, գեղանկարիչ-դիզայներ Սասուն Դանիելյանն էլ Ոսկեպարի հին հուշարձան-գերեզմանատեղիում հայտնեց, որ տարածքում խոնրաված 16-17 դարի խաչքարեր կան, բայց հիմնականում պահպանվել են 19-րդ դարի արձանագիր տապանաքարերը:
«Ոսկեպարի այս հուշարձանները ժամանակի ընթացքում անտարբերության են մատնվել, շատ ժամանակ նույնիսկ ավերվել են, քանի որ նախկինում մահմեդաբնակ Վերին Ոսկեպար տանող ճանապարհն անցել է այս տարածքով և տեղում հաստատված քոչվորները՝ ներկայիս Ադրբեջանցիների նախնիները բավականին մեծ վնաս են հասցրել  հուշարձաններին»,- հայտնեց գեղանկարիչ-դիզայները:
Նրա խոսքով Խորհրդային Ադրբեջանի նախկին անկլավներում հուշարձանները հիմնականում պահպանվել են բեկորների տեսքով, կանգուն եկեղեցիներ գրեթե չեն մնացել, հիմնականը հուշարձանները ավկլավների հարակից Խորհրդային Հայաստանի տարածքում են:
Սասուն Դանիելյանը նկատեց, որ եթե խորհրդային անկլավի վերադարձի խնդիր լինի, ապա  դեպի այդ տարածք ճանապարհն անցնելու է Ոսկեպար գյուղով, որը ժամանակի ընթացքում կհայաթափվի և դեռևս պահպանվող հուշարձաները կոչնչացվեն:
«Մեր համար առաջնայինը հայ բնակչության պահպանումն է, քանի որ այնտեղ, որտեղ ապրում են հայերը՝ հուշարձանները նույնպես պահպանվում են»,- նկատեց Սասուն Դանիելյանը:

В тавушских анклавах бывшего Советского Азербайджана последовательно разрушались армянские историко-культурные памятники
«Армянское присутствие на этих территориях, мягко говоря, намного старше тюркского, особенно азербайджанского, и все заблуждения о том, что на территории Республики Армения есть азербайджанские земли, могут очень плавно прийти и разбиться о вечные камни этой церкви»,- сказал политолог Эдгар Элбакян. представляя историю Гомадзорской церкви (13 век) участникам организованного в Тавушскую область журналистского визита.
По его словам, территория церкви примыкает к селу Воскепар, но по карте GPS, также является территорией Советского Азербайджана, где когда-то было одноименное поселение Гомадзор.
Эдгар Элбакян сказал, что предполагаемые анклавы на самом деле не являются азербайджанскими территориями, все они армянские, а к востоку от церкви на территории современного Азербайджана находится раннесредневековая церковь Святого Саркиса Гага, которая также является древнейшим свидетельством того, что эти территории армянские.
«Наиглавнейшая задача Армении сегодня - сохранить то, что есть, как красную линию, а то, что сдали, имеет ответственного и конкретного виновника, а пострадавшей является Армения, но это должно стать последней чертой. После этого мы должны понимать, что отступать уже некуда», - сказал политолог.
Фотограф и художник-дизайнер Фонда изучения армянской архитектуры Сасун Даниелян на старом кладбище-памятнике в Воскепаре сказал, что в этом районе есть разрушенные хачкары 16-17 веков, но в основном сохранились надгробные плиты 19 века.
«Эти памятники Воскепара со временем забылись, часто даже разрушались, поскольку дорога, ведущая к бывшему мусульмано-населенному Верин Воскепару, проходила через эту местность, и обосновавшиеся там кочевники, предки современных азербайджанцев, нанесли большой урон памятникам»,- сообщил живописец-дизайнер.
По его словам, памятники на территории бывших анклавов Советского Азербайджана сохранились в основном в виде фрагментов, полностью сохранившихся церквей почти не осталось, основные памятники находятся на территории Советской Армении, прилегающей к анклавам.
Сасун Даниелян отметил, что если возникнет проблема с возвращением советского анклава, дорога в этот район будет проходить через село Воскепар, которое со временем опустеет, а сохранившиеся памятники будут разрушены. «Приоритетом для нас является сохранение армянского населения, потому что там, где живут армяне, сохраняются и памятники», - сказал Сасун Даниелян.