Մարտունիում մեծ խնդիրներ են եղել  բնակավայրն էներգիայով ապահովելու համար. ՌԴ ՊՆ
Երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվա նախօրեին, Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորակազմը մարդասիրական օգնության միջոցառում է անցկացրել Մարտունու շրջանի մարզկենտրոնի և երկու այլ բնակավայրերի դպրոցներում: Այդ մասին տեղեկատվություն է տարածել ՌԴ ՊՆ-ն:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ տարածաշրջանում էլեկտրաէներգիայի անջատումների հետ կապված՝ ակցիայի ընթացքում Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի հումանիտար կենտրոնի ներկայացուցիչները անհրաժեշտ էլեկտրական սարքավորումներն են փոխանցել վարչական շրջանի ներկայացուցիչներին:
«Այսօր ակցիայի շրջանակներում Մարտունու շրջկենտրոնի վարչակազմին հանձնվեց  էլեկտրամատակարարման համար անհրաժեշտ սարքավորումներ՝ ամբողջ բնակավայրն անընդմեջ էլեկտրաէներգիայով ապահովելու համար, քանի որ մինչ այդ մեծ խնդիրներ են եղել: Այսօր այդ խնդիրը կլուծվի»,-ասել է Մարդասիրական արձագանքման կենտրոնի սպա Ռուսլան Իվանովը:
«Խաղաղապահները շրջկենտրոնի դպրոցներ և մանկապարտեզներ կատարած այցերի ընթացքում կրթական հաստատությունների բուժկետերին նվիրել են պարամեդիկ և առաջին բուժօգնության պարագաներ, որոնք պարունակում են առաջնային անհրաժեշտության դեղերի և վիրակապերի հավաքածուներ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
«Նույն շրջանի երկու դպրոցներում ակցիա անցկացվեց` վերջիններս պարամեդիկ միջոցների հավաքածուներով և անհրաժեշտ բժշկական գործիքներով ապահովելու նպատակով»,-հայտնել է  Իվանովը:

Russian peacekeepers held a humanitarian aid action in the village of Martuni
In Nagorno-Karabakh (Artsakh), on the eve of the International Children's Day, the Russian Federation's peacekeeping contingent held a humanitarian aid campaign in the administration of the district center and two schools in the Martuni district, the Russian Defense Ministry reported.
Due to the power outages in the region, during the action, representatives of the humanitarian center of the Russian peacekeeping contingent handed over the necessary electrical equipment to representatives of the administration.
"Today, an action was held to provide the administration of the district center of the Martuni district with the necessary equipment for uninterrupted power supply to the entire village, as there were big problems before that. This problem will be solved today, " said Ruslan Ivanov, an officer at the Humanitarian Response Center.
Also, during the visit to schools and kindergartens of the district center, the peacekeepers handed over to the medical offices of educational institutions paramedic kits and first-aid kits, which include a set of the most necessary medicines and dressings.
"In the same area, an action was held in two schools to issue paramedic kits and the necessary medical equipment," the officer added.