Ցայտաղբյուր՝ նվիրված արցախյան պատերազմում զոհված Հակոբ Բողարյանին
Շենգավիթ համայնքի Արշակունյաց 44/3 հասցեում, այսօր բացվեց Արցախյան երկրորդ պատերազմում զոհված Հակոբ Բողարյանի հիշատակին նվիրված ցայտաղբյուր:
Հակոբի մանկությունն ու պատանեկությունն անցել է այդ բակում և նրա զոհվելուց հետո ծնողները, վարչական շրջանի աջակցությամբ, նախաձեռնեցին ցայտաղբյուրի տեղադրումը։
«Սերունդները պետք է իմանան հայրենիքի հանդեպ այդ տղաների ունեցած անսահման սիրո և նվիրումի մասին»,- Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասում է Հակոբի հայրը՝ Գագիկ Բողարյանը։
Հայրը անհուն ցավով պատմում է մարզիկ որդու մասին, ասում է՝ մեծ սիրտ ուներ և կյանքն էլ զոհեց՝ հանուն զինակից ընկերների։
Հակոբը ծնվել է 2001 թվականի հունվարի 2-ին։ Սովորել է Երևանի թիվ 154 հիմնականում դպրոցում, Երևանի Լեոյի անվան  թիվ 65 ավագ դպրոցում, այնուհետև ընդունվել Ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի պետական ինստիտուտ։ Ակտիվորեն զբաղվել է թիավարությամբ, լավ ֆիզիկական տվյալներ ուներ։
2019 թվականին հուլիսին զորակոչվել է  բանակ, ծառայել Արցախում՝ Ջրականում։
2020 թվականի սեպտեմբերի 25-ին բարձրացել են դիրքեր։ Պատերազմը սկսվելուց հետո մինչև հոկտեմբերի 5-ը Հակոբը պայքարել է թշնամու դեմ։ Հոկտեմբերի 5-ին պետք է նահանջեին, սակայն երեք ընկերների հետ պահել է զորքի թիկունքը, որ զինվորները դուրս գան շրջափակումից։
«Չորս հոգով փրկել են 22 հոգու կյանք։ Կանգնել են թուրքի դիմաց, որ մյուսները կարողանան փրկվել»,- պատմում է Գագիկ Բողարյանն ու հավելում, որ միայն երկու ամիս անց՝ դեկտեմբերի 12-ին են կարողացել տղայի և զինակից ընկերների մարմինները դուրս հանել Ջաբրաիլից։
Հակոբի հայրն ասում է, որ իրենց զավակները հայրենիքին տվեցին ամենաթանկը՝ իրենց կյանքը,  նրանց չպետք է մոռանան։

Питьевой фонтан – памяти павшего в боях за Родину Акопа Богаряна
По адресу проспект Аршакуняц 44/3 в ереванском административном районе Шенгавит сегодня открылся питьевой фонтан, посвященный памяти павшего на войне в Арцахе  Акопа Богаряна.
Детство и юношество Акопа прошли в этом дворе, после его гибели родители при содействии административного района инициировали установку питьевого фонтанчика.
«Поколения должны знать о безграничной любви и преданности этих ребят Родине», – сказал в беседе с корреспондентом  Panorama.am отец Акопа – Гагик Богарян.
Отец с неиссякаемой болью рассказывает о сыне-спортсмене, вспоминает: у него было большое сердце, он не пожалел даже жизни ради товарищей, сослуживцев.
Акоп родился 2 января 2001 года. Учился в школе №154 Еревана, затем в старшей школе № 65 имени Лео. После окончания школы поступил в Государственный институт физической культуры и спорта Армении. Активно занимался греблей, обладал хорошими физическими данными.
В июле 2019 года был призван в армию, служил в Арцахе – в Джракане.
25 сентября 2020 года они поднялись на боевые позиции на дежурство. С момента начала развязанной Азербайджаном против Арцаха 27 сентября войны до 5 октября Акоп сражался с врагом. 5 октября они должны были отступать, но вместе с тремя товарищами они держали тыл войска, чтобы военные вышли из окружения.
«Вчетвером спасли жизни 22 человек. Встали перед турком, чтобы другие могли спастись», – рассказывает Гагик Богарян и добавляет: только 2 месяца спустя, 12 декабря, смогли эвакуировать тела сына и его боевых товарищей из Джракана.
Отец Акопа говорит: их сыновья не пожалели для Родины самого ценного – свои жизни, они не должны быть забыты.