«Ժողովուրդ». Փարզում Փաշինյանին դիմավորել են «Կապիտուլյանտ» պաստառներով
բողոքի ակցիաներով և կապիտուլյանտ վանկարկումներով են դիմավորում ոչ միայն Հայաստանում, այլ նաև նրա սահմաններից դուրս: Վառ օրինակը երեկ Ֆրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում տեղի ունեցածն էր, որը Փաշինյանին ստիպել է շրջել ոստիկանական մեծ թվով ուժերի ուղեկցությամբ: Այնտեղի հայերը Փաշինյանին դիմավորել են «Կապիտուլյանտ» պաստառներով: Սակայն պարզվում է, որ Փաշինյանը մերժվել է նաև հայ համայնքի կողմից:
Մասնավորապես, Ֆրանսիայում Հայկական ընկերությունները համակարգող խորհրդի համանախագահ, ՀՅԴ Բյուրոյի անդամ Մուրադ Փափազյանը «Ժողովուրդ» օրաթերթի հետ զրույցում նշեց, որ Փաշինյանը հայ համայնքի անդամների հետ երկու ձևաչափով հանդիպում է առաջարկել, սակայն և՛ նա, և՛ այլ անձինք հրաժարվել են մասնակցել հանդիպումներին, և ավելին՝ աջակցել են բողոքի ակցիաներին:
«Նա ցանկանում է ցույց տալ, որ սփյուռքի հետ խնդիր չունի, և որ ինքը կարող է հանդիպել Ֆրանսիայի նախագահի հետ։ Նա ցանկանում է այս հանգամանքները ընտրությունից առաջ ի նպաստ իրեն օգտագործել: Մենք չենք ցանկանում, որ լինի վարչապետ, որը մասնատում է սփյուռքը։ Մեր հույսն այն է, որ նա չվերընտրվի։ Լավ կլինի, որ ընտրվի հզոր մեկը, որ կկարողանա ճիշտ մշակել իր կապերը Հայաստանի ռազմավարական գործընկերների, օրինակ՝ Ռուսաստանի հետ»,- նշեց նա։
Ավելին, Փափազյանի խոսքով՝ Ֆրանսիան կողմ էր, որ ՀՀ վարչապետի հետ հանդիպումը հոկտեմբերին լիներ, սակայն Փաշինյանն այնքան պնդեց, որ Մակրոնը ստիպված ընդունեց։ Հիշեցնենք, որ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հունիսի 1-2-ը պաշտոնական այցով գտնվում է եվրոպական քաղաքներում»։

«Жоховурд»: В Париже Пашиняна встретили плакатами «Капитулянт»
Пашиняна встречают акциями протеста и скандированиями «Капитулянт!» не только в Армении, но и за ее пределами. Ярким примером этого стал вчерашний прием Пашиняна в столице Франции Париже, что заставило его ездить по городу в сопровождении большого количества полицейских. Армяне встретили Пашиняна плакатами «Капитулянт». Но как выясняется, Пашинян был отвергнут также армянской общиной.
В частности, сопредседатель координационного совета Армянских организаций Франции, член бюро АРФД «Дашнакцутюн» Мурад Папазян в беседе с газетой «Жоховурд» отметил, что Пашинян предложил встретиться с членами армянской общиной в двух форматах, однако и он, и другие отказались участвовать в этих встречах, более того, содействовали акциям протеста.
«Он хотел показать, что у него нет проблем с армянами диаспоры, что он может встречаться с президентом Франции. Он хотел использовать эти обстоятельства до выборов в своих интересах. Мы не хотим, чтобы в Армении был премьер-министр, который разделяет диаспору. Мы надеемся, что он не будет переизбран. Лучше, чтобы в результате выборов был избран сильный лидер, который сможет выстроить правильные отношения со стратегическими союзниками Армении, например, с Россией», - отметил он.
Более того, по словам Мурада Папазяна, француская сторона планировала визит премьер-министра Армении в октябре, однако Пашинян так настаивал, что Макрон вынужден был принять его. Напомним, и.о. премьер-министра Никол Пашинян 1-2 июня находится с официальным визитом в европейских городах.
«Он хотел показать, что у него нет проблем с армянами диаспоры, что он может встречаться с президентом Франции. Он хотел использовать эти обстоятельства до выборов в своих интересах».