Ադրբեջանի ԱԳՆ. Ֆրանսիայի համար դերակատարություն չկա Ղարաբաղում
Ադրբեջանի արտգործնախարարությունը հայտարարել է, թե Ֆրանսիան որևէ դերակատարություն չունի տարածաշրջանում հրադադարի ռեժիմի ապահովման և պահպանման գործում՝ 2020 թվականի նոյեմբերին Ղարաբաղի վերաբերյալ եռակողմ հայտարարության ստորագրումից հետո: Այս մասին գրում է Interfax.az-ը։
«Տարածաշրջանում հրադադարն ապահովվում է Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի Դաշնության ղեկավարների եռակողմ հայտարարության հիման վրա, որը թվագրված է 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ին: Ադրբեջանի տարածքում ժամանակավորապես տեղակայված ռուս խաղաղապահները փորձում են ապահովել հրադադարի ռեժիմը: Ֆրանսիան ոչ մի դեր չունի այս հարցում», - ասել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի ծառայության ղեկավար Լեյլա Աբդուլլաևան՝ մեկնաբանելով տարածաշրջանում իրավիճակի վերաբերյալ Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի խոսքերը:
Ադրբեջանի ԱԳՆ-ն ասում է, թե Ադրբեջանը միշտ էլ եղել է ռազմագերիների փոխանակման ջատագով՝ «բոլորը բոլորի համար» սկզբունքով ու կրկնել, որ «բազմիցս նշել ենք, որ հայ գերեվարված զինվորներ չունենք»։
«Իսկ ինչ վերաբերում է Հայաստանի դիվերսանտ խմբերի ձերբակալված անդամներին, որոնք ուղարկվել են Ադրբեջանի տարածք 2020 թ. նոյեմբերի 26-ին, ինչպես նաև Ադրբեջանի Քելբաջարի շրջանում մատակարարման ուղիները շահագործելու ընթացքում, նրանք ռազմագերիներ չեն», - ասել է նա:
Աբդուլլաևան ասել է, որ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև իրականացվում է ուղիղ երկխոսություն, այդ թվում` 2021 թվականի հունվարի 11-ի հայտարարության հիման վրա տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ «և Ֆրանսիան դեր չունի այս հարցում»:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման ու սահմանազատման խնդրին՝ Աբդուլլաևան ասել է, որ Ադրբեջանը սատարում է սահմանազատման գործընթացին, և այդ հարցը պետք է լուծվի բանակցությունների միջոցով:
«Մենք մեկ անգամ ևս շեշտում ենք, որ ադրբեջանական զինուժը ծառայում է իր հայրենիքում: 1997 թվականից Ֆրանսիան ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահն է, բայց, ցավոք, Փարիզը երբեք կոչ չի արել Հայաստանի զինված ուժերին դուրս բերել գրավյալ ադրբեջանական հողերից», - ասել է նա՝ մեկնաբանելով Ֆրանսիայի նախագահի կոչը, որ ադրբեջանական զինուժը պետք է դուրս գա Հայաստանի սուվերեն տարածքից:
Ադրբեջանի ԱԳՆ ներկայացուցիչն ասել է, որ գաղտնիք չէ, որ Ֆրանսիան առանձնահատուկ համակրանք ունի Հայաստանի նկատմամբ, բայց Փարիզը, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկիր, պետք է չեզոք մնա:

МИД Азербайджана заявляет, что в Арцахе у Франции нет никакой роли
МИД Азербайджана заявило об отсутствии какой-либо роли Франции в обеспечении и соблюдении перемирия в регионе после подписания в ноябре 2020 года трехстороннего заявления по Карабаху. Об этом передает Interfax.az.
«Перемирие в регионе обеспечивается на основе трехстороннего заявления лидеров Азербайджана, Армении и РФ от 10 ноября 2020 года. Российские миротворцы, временно размещенные на территории Азербайджана, стараются обеспечить соблюдение перемирия. В этом вопросе никакой роли Франции нет», - заявила начальник Управления пресс-службы МИД Азербайджана Лейла Абдуллаева, комментируя слова президента Франции Эмманюэля Макрона по ситуации в регионе.
По ее словам, Азербайджан всегда являлся сторонником обмена военнопленными по принципу «всех на всех». «Но, мы неоднократно заявляли, что у нас нет пленных армянских военных. Что касается задержанных членов армянских диверсионных групп, направленных на территорию Азербайджана 26 ноября 2020 года, а также при минировании путей снабжения в Кельбаджарском районе Азербайджана, то они не являются военнопленными», - подчеркнула она.
Абдуллаева добавила, что между Азербайджаном, Арменией и Россией осуществляется прямой диалог, в том числе по разблокированию коммуникаций в регионе на основании заявления от 11 января 2021 года. «И в этом вопросе у Франции нет никакой роли», - отметила она.
Касаясь вопроса делимитации и демаркации азербайджано-армянской границы, Абдуллаева подчеркнула, что Азербайджан поддерживает начало процесса делимитации и этот вопрос должен найти решение путем переговоров.
«Мы еще раз подчеркиваем, что азербайджанские военные служат на своей родной земле. Франция с 1997 года является сопредседателем Минской группы ОБСЕ, но, к сожалению, Париж никогда не выступал с призывами вывести ВС Армении с оккупированных азербайджанских земель», - отметила она, комментируя призыв французского лидера о необходимости отвода азербайджанских военных от границы с Арменией.
Абдуллаева добавила, что Азербайджан всегда являлся сторонником решения пограничных вопросов путем переговоров и «Баку открыт для обсуждений и переговоров».
Представитель МИД Азербайджана также  заявила, что не секрет, что у Франции имеется особая симпатия к Армении, но Париж, как сопредседатель МГ ОБСЕ, должен сохранять нейтралитет.