Մինսկի խմբի համանախագահները կարող են այցելել հայ-ադրբեջանական սահման
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) կարող են համաձայնության գալ առաջիկայում Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանը այցելելու հնարավորության շուրջ: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչն առցանց մամուլի ասուլիսում, գրում է Tass-ը։
«Շատ կարևոր է, որ [ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի] համանախագահները մոտ ապագայում կարողանան հասնել տարածաշրջան և տեղում իրավիճակը պարզել, կողմերի հետ տեղում զրուցել։ Դա շատ կարևոր է։ Կարծում եմ, որ նման հնարավորությունները կարող են բացվել շատ մոտ ապագայում», - ասել է նա։
«Բացի այդ, իհարկե, առկա է միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության սուր խնդիր` բնակչությանը օգնելու համար: Կան նաև բազմաթիվ կազմակերպչական մանրամասներ, որոնք կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում», - ավելացրել է Լուկաշևիչը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ուժերը մայիսի 12-ից ներխուժել են Հայաստանի տարածք Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում: Մայիսի 27-ին Ադրբեջանական ուժերը հայկական տարածքից գերեվարեցին 6 հայ զինծառայողների, որոնց իրավունքների պաշտպանության համար Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ։

Сопредседатели Минской группы могут посетить армяно-азербайджанскую границу
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ Игорь Попов (Россия), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шафер (США) могли бы в ближайшее время договориться о возможности визита на границу Азербайджана и Армении. Об этом в среду заявил на пресс-конференции в режиме онлайн постоянный представитель РФ при ОБСЕ Александр Лукашевич, передает ТАСС.
"Очень важно, чтобы сопредседателям [Минской группы ОБСЕ] все же удалось в ближайшее время попасть в регион и на месте определить ситуацию, поговорить со сторонами уже на месте, - сказал он. - Это очень важно. Думаю, что такие возможности могли бы открыться в самое ближайшее время".
"Плюс, конечно, остро стоит вопрос о допусках международных гуманитарных организаций для помощи населению. Здесь тоже масса организационных деталей, которые по-разному трактуются сторонами", - добавил Лукашевич.
Напомним, что 12 мая азербайджанские силы вторглись на территорию Армении в Гегаркуникской и Сюникской областях. 27 мая азербайджанские войска взяли в плен с территории Армении 6 армянских военнослужащих, для защиты прав которых Армения обратилась в ЕСПЧ.