Մինսկի խմբի համանախագահները կարող են այցելել հայ-ադրբեջանական սահման
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) և Էնդրյու Շոֆերը (ԱՄՆ) կարող են համաձայնության գալ առաջիկայում Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանը այցելելու հնարավորության շուրջ: Այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչն առցանց մամուլի ասուլիսում, գրում է Tass-ը։
«Շատ կարևոր է, որ [ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի] համանախագահները մոտ ապագայում կարողանան հասնել տարածաշրջան և տեղում իրավիճակը պարզել, կողմերի հետ տեղում զրուցել։ Դա շատ կարևոր է։ Կարծում եմ, որ նման հնարավորությունները կարող են բացվել շատ մոտ ապագայում», - ասել է նա։
«Բացի այդ, իհարկե, առկա է միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների հասանելիության սուր խնդիր` բնակչությանը օգնելու համար: Կան նաև բազմաթիվ կազմակերպչական մանրամասներ, որոնք կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում», - ավելացրել է Լուկաշևիչը:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական ուժերը մայիսի 12-ից ներխուժել են Հայաստանի տարածք Գեղարքունիքի և Սյունիքի մարզերում: Մայիսի 27-ին Ադրբեջանական ուժերը հայկական տարածքից գերեվարեցին 6 հայ զինծառայողների, որոնց իրավունքների պաշտպանության համար Հայաստանը դիմել է ՄԻԵԴ։

Russia’s Permanent Representative to the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE) Alexander Lukashevich has called on the OSCE Minsk Group co-chairs, Igor Popov of Russia, Stephane Visconti of France, and Andrew Schofer of the US, to look at a possibility of visiting the Armenia-Azerbaijan border, TASS reported.
"It is very important that the [OSCE Minsk Group] co-chairs have a possibility to visit the region soon to see the situation and speak with the sides onsite," he said. "It is very important. I think it may be possible very soon."
"Apart from that, the issue of access for international humanitarian organizations to the population is very acute now. There are a lot of organizational details the sides interpret differently," he added.
The situation on the Armenia-Azerbaijan border has been tense since the May 12 incursion of the Azerbaijani military into Armenian territory. On May 27, Azerbaijani forces captured six Armenian soldiers while they were carrying out engineering work in the border areas of Armenia’s Gegharkunik Province. Yerevan has slammed the incident and turned to the European Court of Human Rights.