Քաշքշոց ոստիկանների ու երիտասարդների միջև ԱՆ դիմաց, կան բերման ենթարկվածներ
«Անհապաղ հրաժարական», «Մեղավոր ես, հատուցիր», «Դուք մա՞րդ եք»… Նմանատիպ  գրությամբ պաստառներով մի խումբ դաշնակցական երիտասարդներ բողոքի ակցիա են անում  առողջապահության նախարարության մոտ։ Նրանք պահանջում են հանդիպում առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար  Անահիտ Ավանեսյանի հետ, պահանջում են նրա հրաժարականը։
«Պատահական հայտնի դարձավ, որ տասնյակ մեր զոհված եղբայրների մարմիններ պահվում են պարզապես սահմռկեցուցիչ պայմաններում: Յուրաքանչյուր  գիտակից մարդ, անկախ ազգությունից, տեսնելով հայ զինվորը, հայրենիք համար իր կյանքը տված զինվորն ինչ  ճակատագրի է արժանացել պետության կողմից, միանշանակ չի կարող խելամիտ արձագանք տալ դրան:  Տեսնելով այդ պատկերը՝ գժվելու աստիճանի կարելի է հասնել: Սա այն պետության պատկերն է, որն  այս իշխանությունը կարողացել է  դարձնել Հայաստանը»,- նախարարության դիմաց հայտարարեց ակցիայի մասնակից երիտասարդը:
Նշում են՝ բացարձակապես նպատակ չունեն մեղադրելու միայն առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարին, հասկանում են՝ սա այս իշխող համակարգի ընդամենը մեկ դետալն է, նմանատիպ տարբեր երևույթներով ապացուցել են, որ մարդկային ոչինչ չունեն իրենց մեջ:
«Հստակ պահանջում ենք՝ նախարարի պաշտոնակատարը գա այստեղ, նրան հստակ փոխանցելու ենք՝ անգամ այն 19-20 օրը, որը մնացել է նրանց իշխանությանը, որից հետո միանշանակ չեն լինելու, բարոյական, մարդկային որևէ իրավունք չունի շարունակել իր «գործունեությունը»»,- նշեց ակցիային մասնակիցը:
Երիտասարդներն ասում են՝  հստակ է այս իշխանությունների անհայրենիք լինելը, այս իշխանությունների գործելաոճը:
«Կպել են բոլորիս ինքնասիրությանը, ազգային արժանապատվությանը, ցավալի է, որ մեր երկրում նման երևույթներ են տեղի են ունենում»,- ասում են երիտասարդները:
Նրանք զարմանում են, թե ինչպես կարելի է այսքանից հետո նայել զոհված զինծառայողների ծնողների աչքերին ու ասել՝ ապագա կա:
«Ո՞նց կարելի է ձեզ հետ ապագա ունենալ»,- ասում են երիտասարդները:
«Երբ Նիկոլ Փաշինյանը գնում էր քարոզարշավ անելու, դրա փոխարեն պիտի փակ դռներից այն կողմ 24 ժամյա ռեժիմով նախարարին կանչեր ու հրամայեր, որ զբաղվեն մեր տղերքի դիերն իրենց ծնողներին շուտափույթ հանձնելով ու արժանապատիվ հուղարկավորություն կազմակերպելով: Սակայն նրանք Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ ցույց են տալիս, որ անհայրենիք տականք են, հող հանձնող մարդ է, հայ զինվորի, հայկական սահմանը պահողի քրտինքը չգնահատող մարդ է ու  այսօր այդ ամենը Նիկոլ Փաշինյանը թողնում է այս նախարարի վզին: Այս նախարարը գործիք է, ինչպես գործիք են իր բոլոր ուսապարկերը»,-ասաց ակցիայի մեկ այլ մասնակից:
Նրանք տոպրակներ նետեցին նախարարության մուտքի դիմաց՝ նշելով, որ հենց նրան են արժանի այս տոպրակներին, ոչ թե հերոս տղաները:
Երիտասարդների և ոստիկանների միջև քաշքշոց եղավ:
«Անհայրենիք ոստիկաններ եք»,- բղավում են ակցիայի մասնակիցները:
«Մենք խաղաղ ակցիա էինք անում, երևի նիկոլականները ջղաձգվեցին և հրաման տվեցին մի քանի հոգի տանելու: Ոնց խաղաղ եկել ենք, խաղաղ գնում ենք՝ անելու մեր արձանագրումները»,- ասացին երիտասարդներն ու հեռացան նախարարության մոտից, սակայն նորից քաշքշոց սկսվեց, կրկին քաղաքացիների բերման ենթարկեցին:

«Вы люди?» Толкотня между полицейскими и молодыми людьми возле Минздрава Армении, есть задержанные
«Немедленная отставка», «Виноват – понеси наказание», «Вы люди?»… Группа представляющих АРФД молодых людей, держа плакаты с такими надписями, проводят акцию протеста перед зданием министерства здравоохранения Армении. Участники акции требуют встречи с и.о. министра здравоохранения РА Анаит Аванесян, требуют ее отставки.
«Случайно стало известно, что тела десятков наших павших на войне братьев хранятся  просто в ужасающих условиях. Каждый сознательный человек, независимо от национальности, видя, какой судьбы удостоился со стороны государства пожертвовавший своей жизнью во имя Родины армянский военный, однозначно не может адекватно реагировать на увиденное. При виде этой картины можно сойти с ума. Это образ государства, в которое этой власти удалось превратить Армению», – заявил участник акции перед министерством.
Участники акции заявляют, что у них нет абсолютно никакого намерения обвинять только исполняющего обязанности министра здравоохранения, они понимают, что это всего лишь одно звено этой правящей системы, множеством подобных явлений они доказали, что в них нет ничего человеческого.
«Мы четко требуем, чтобы к нам спустилась и.о. министра, мы ей четко передадим: даже те 19-20 дней, которые остались их власти, после чего их однозначно не будет, она не имеет никакого нравственного, человеческого права продолжать свою "деятельность"», – отметил участник акции.
Молодые люди говорят: то, что для этих властей Родина не представляет никакой ценности, – очевидно.
«Они нанесли удар по нашему самолюбию, национальному достоинству. Очень жаль, что в нашей стране происходят такие события», – говорят молодые люди.
Они задаются вопросом, как после всего этого можно смотреть в глаза родителям погибших военных и утверждать, что есть будущее.
«Какое будущее может быть с вами?» – обращаются молодые люди к действующим властям.
«Никол Пашинян вместо проведения агиткампании должен был срочно вызвать министра и велеть, чтобы как можно скорее тела наших ребят передали их родителям, организовали достойные похороны. Однако они во главе с Николом Пашиняном демонстрируют, что они – мрази без Родины. Это сдавший земли человек, который не ценит армянского солдата, стража армянской границы. И сегодня Никол Пашинян оставляет всю ответственность на министре. Этот министр – лишь инструмент, как и все рюкзаки Пашиняна», – сказал другой участник акции.
Они забросали мешками вход в министерство, отметив, что эти мешки заслуживают именно представители власти, а не наши парни-герои.
Между молодыми людьми и Полицией началась толкотня.
«Вы полицейские без Родины», – кричали участники акции.
«Мы проводили мирную акцию, когда николовцы впали в конвульсии и велели подвергнуть приводу нескольких человек. Как пришли мирно, так мирно и уходим – делать свои выводы», – сказали молодые люди и покинули территорию возле министерства, но снова началась толкотня, вновь подвергли приводу в Полицию граждан.