Բաքվում դատում են հայ ռազմագերիներին
Այսօր Բաքվում սկսվել է հայ ռազմագերիներ Լյուդվիգ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ քրեական դատավարությունը: Ադրբեջանը նրանց մեղադրում է ղարաբաղյան առաջին պատերազմում ադրբեջանցի գերիներին խոշտանգելու և այլ հանցագործությունների մեջ:
ՀՀ քաղաքացի, 1969 թ. ծնված Լյուդվիգ Մկրտչյանը գերեվարվել է 2020 թվականի հոկտեմբերի 20-ին՝ Ֆիզուլիի շրջանում։
Ասվում է, թե «1967 թվականին ծնված ՀՀ քաղաքացի Ալյոշա Խոսրովյանը ձերբակալվել է Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից 2020 թվականի հոկտեմբերի 3-ին՝ Ադրբեջանի տարածքում հետախուզական գործողություններ իրականացնելու փորձի ժամանակ»:
Լյուդվիգ Մկրտչյանին և Ալյոշա Խոսրովյանին մեղադրանք են առաջադրել խոշտանգում, պատերազմի օրենքների և սովորույթների խախտում, օրենքով չնախատեսված զինված կազմավորումների կամ խմբավորումների ստեղծում, պետական սահմանի ապօրինի հատում։

Сегодня в Баку начался судебный процесс по уголовному делу армянских военнопленных Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна. Азербайджан обвиняет их в пытках и прочих преступлениях в первой карабахской войне.
Гражданин Армении Людвик Мкртчян, 1969 года рождения, был задержан 20 октября 2020 года в районе Физули.
Говорится, что «гражданин Армении Алеша Хосровян, 1967 года рождения, был задержан Вооруженными силами Азербайджана 3 октября 2020 года во время попытки провести разведывательные действия на территории Азербайджанской Республики».
Людвику Мкртчяну и Алеше Хосровяну предъявлены обвинения по статьям: пытки, нарушение законов и обычаев войны, создание не предусмотренных законодательством вооруженных формирований или групп, незаконное пересечение государственной границы.