Նեթանյահուն հայտարարել է՝ պատրաստ է ԱՄՆ հետ «բախման»՝ Իրանի միջուկային գործարքի հարցով
Իսրայելի վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուն նախօրեին հայտարարել է, որ պատրաստ է լուծել ԱՄՆ-ի հետ լարվածությունը՝ Իրանի միջուկային ծրագիրը դադարեցնելու իր ջանքերի հետ կապված: Այս մասին գրում է The Hill-ը։
«Եթե մենք պետք է ընտրենք, հուսով եմ, որ դա չի պատահի, մեր մեծ բարեկամ ԱՄՆ-ի հետ բախման և էքզիստենցիալ սպառնալիքը վերացնելու միջև, ապա էքզիստենցիալ սպառնալիքի վերացումը հաղթում է», - ասել է Նեթանյահուն։
Նեթանյահուն այս հայտարարությունն անում է այն ժամանակ, երբ կասկածի տակ է դրված նրա քաղաքական ապագան, ընդ որում ընդդիմադիր կուսակցություններն այս շաբաթ հայտարարեցին, որ ապահովել են բավարար ձայներ՝ նոր կառավարություն կազմելու և Նեթանյահուի 12 տարվա պաշտոնավարումն ավարտելու համար:
Այս հայտարարությունն արվում է նաև իսրայելական զինված ուժերի և պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման միջև մահացու բախումներից շաբաթներ անց, որին աջակցում է Իրանը:
Նշվում է, որ Իրանի միջուկային ծրագիրը նախատեսվում է ներկայացնել այս շաբաթ, երբ Իսրայելի պաշտպանության նախարար Բենի Գանցը մեկնում է Վաշինգտոն:
Վիեննայում շարունակվում են բանակցությունները Իրանի միջուկային գործարքի վերսկսման շուրջ, որը պաշտոնապես կոչվում է Գործողության համատեղ համապարփակ ծրագիր (JCPOA): Նախկին նախագահ Թրամփը 2018-ին հետ կանչեց ԱՄՆ-ին համաձայնագրից՝ պատժամիջոցներ կիրառելով Իրանի դեմ:
Նեթանյահուն, որը դեմ էր համաձայնագրին, երբ առաջին անգամ բանակցություններ վարվեց նախկին նախագահ Օբամայի օրոք, բազմիցս ասել է, որ կարծում է, որ Իրանի միջուկային հնարավորությունները գոյության վտանգ են ներկայացնում Իսրայելի համար:
Թեհրանը պնդում է, որ իր միջուկային ծրագիրը միայն խաղաղ, էներգիայի վրա հիմնված նպատակներ ունի, բայց Իսրայելի վարչապետը ասում է, որ JCPOA-ն այնքան չի անում, որ կանխի միջուկային զենքի զարգացումը:

Netanyahu says he's prepared for 'friction' with US over Iran
Israeli Prime Minister Benjamin Netanyahu said Tuesday he is willing to deal with tension with the U.S. over his endeavors to shut down Iran’s nuclear program, according to The Hill.
“If we have to choose — I hope it doesn’t happen — between friction with our great friend the United States and eliminating the existential threat, eliminating the existential threat” wins, Netanyahu said at a ceremony for the new chief of Israel’s Mossad intelligence agency, David Barnea, The Associated Press reports.
The remarks from Netanyahu come as his own political future is in question, with opposition parties announcing this week that they had secured enough votes to form a new government and end his 12 years in office.
They also come weeks after deadly clashes between the Israeli military and the Palestinian group Hamas, which is backed by Iran.
The Iran nuclear program is expected to come up this week when Israeli Defense Minister Benny Gantz travels to Washington.
Negotiations around reentering the Iranian nuclear deal — officially called the Joint Comprehensive Plan of Action (JCPOA) — are ongoing in Vienna. Former President Trump withdrew the U.S. from the accord in 2018, imposing sanctions on Iran.
Netanyahu, who opposed the accord when it was first negotiated under former President Obama, has repeatedly said that he believes Iran nuclear capabilities pose an existential threat to Israel.
Tehran has maintained that its nuclear program is for peaceful, energy-based purposes only, but the Israeli prime minister says the JCPOA does not do enough to prevent the development of nuclear weapons.