Կարեն Վրթանեսյան. Նիկոլն է շղթան, որով Ալիևը կապում է Հայաստանի ձեռքերը
«Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի համակարգող, տեղեկատվական անվտանգության փորձագետ Կարեն Վրթանեսյանը գրում է.
«Գալիք ընտրությունները (եթե կայանան) աննախադեպ են դրանցում Ալիևի ներգրավվածության աստիճանով։
Նրան պետք է, որ ընտրվի իր դիմացը ծեծված շան թուլայի կեցվածք ընդունող Նիկոլը, բայց որ ընտրվի՝ հազիվ հատելով անհրաժեշտ շեմը, հնարավորինս թուլացած։
Չեմ զարմանա, եթե այն պահին, երբ սոցհարցումներում Քոչարյանի վարկանիշը Նիկոլի վարկանիշից անցնի, Ալիևը փորձի Նիկոլին ինչ-որ քարոզչական պասեր տալ, օրինակ՝ մի քանի գերու վերադարձնի։ Կամ հայտարարի, թե «Նիկոլն ուղղակի չհասցրեց Քոչարյանի ու Սարգսյանի քանդած բանակը վերականգնել»։ Կամ այդ ոճի մեջ մեկ այլ բան...
Իսկ եթե տեսնի, որ Նիկոլն է առաջ ընկնում, կարող է 1–2 տեղում էլ դիրքեր առաջ տալ կամ էլի գերիներ վերցնել, որպեսզի կապիտուլյանտին իր տեղը ցույց տա։
Հայկական պետականությունն, իհարկե, աննախադեպ խոցելի է այսօր։ Մյուս կողմից, այս արատավոր շրջանը պատռելու միակ ձևը Նիկոլին հեռացնելն է։ Նա է մեր թույլ տեղը, թակարդը, շղթան, որով Ալիևը կապում է Հայաստանի ձեռքերը»։

Карен Вртанесян: Никол – цепь, которой Алиев связывает руки Армении
Ему нужно, чтобы был избран принимающий перед ним вид побитого щенка Никол, но чтобы был избран, едва преодолев необходимый порог, максимально ослабленный.
Не удивлюсь, если в тот момент, когда рейтинг Кочаряна в соцопросах опередит рейтинг Никола, Алиев попытается дать Николу какие-то пропагандистские пасы, например, вернет нескольких пленных. Или заявит, будто "Никол просто не успел восстановить разрушенную Кочаряном и Саргсяном армию". Или еще что-то в этом духе.
И если увидит, что Никол опережает, может в 1-2 местах  продвинуть позиции или взять еще пленных, чтобы показать капитулянту его место.
Армянская государственность, конечно, беспрецедентно уязвима сегодня. С другой стороны, единственный способ разорвать этот порочный круг – отстранить Никола. Он наше слабое место, ловушка, цепь, которой Алиев связывает руки Армении».