Արդեն գործում է «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական հիմնադրամը
«Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի պաշտոնական ներկայացուցիչ Արամ Վարդևանյանը տարածել է հայտարարություն, որտեղ ասված է.
Ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ արդեն իսկ գործում է «Հայաստան» դաշինքի նախընտրական հիմնադրամը, այն իր գործունեությունն իրականացնելու է թափանցիկության ապահովմամբ և հաշվետվողականությամբ։
Տեղեկացնում եմ, որ բոլոր մեր համակիրները, գաղափարակիցները կարող են մասնակցություն ունենալ Հիմնադրամի գործունեությանը, համալրում կատարելով հետևյալ հաշվեհամարին՝ 103009090202։
Պարզաբանեմ նաև, որ Ընտրական օրենսգրքի համաձայն` համալրման գումարը նման դեպքերում չի կարող գերազանցել 500,000 ՀՀ դրամը, պարտադիր է նշել համալրում կատարողի անձնական տվյալները:
Ուշադրություն դարձրեք, որ իրավաբանական անձինք և կազմակերպությունները ՉԵՆ կարող կատարել համալրում։ Կարգավորումը վերաբերում

Aram Vardevanyan, the official representative of the election campaign headquarters of the Armenia bloc, announced the launch of a pre-election fund for financing their campaign on Thursday.
“I would like to inform you that the pre-election fund of the Armenia bloc has already been set up. It will carry out its activities by ensuring transparency and accountability,” he said in a statement.
“All our supporters and like-minded people can participate in the activities of the fund by transferring funds to the following account: 103009090202.
“I would also like to clarify that according to the Electoral Code, the top-up amount in such cases cannot exceed AMD 500,000 and it is mandatory to indicate the personal data of the sender.
“Please note that legal entities and organizations are not entitled to make contributions to the fund. The rule applies only to individuals. We believe that everything will be fine,” Vardevanyan said.