Ֆրանսիան պատրաստ է նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը․ Մակրոն
Պաշտոնական Փարիզը մտադիր է ամրապնդել երկկողմ հարաբերությունները Բաքվի հետ և պատրաստ է նպաստել Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև կայուն խաղաղության հաստատմանը, հայտարարել է Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը՝ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևին Հանրապետության օրվա առթիվ հղած շնորհավորանքում։ Այս մասին գրում է Interfax.az-ը։
«Ես գիտեմ ձեր անձնական նվիրվածությունը մեր երկկողմ հարաբերությունների որակի նկատմամբ: Ես կիսում եմ դա ձեզ հետ և ուզում եմ, որ մենք միասին կարողանանք օգտագործել զարգացման հսկայական ներուժը, հատկապես տնտեսական, մշակութային և կրթական ոլորտներում», - ասում է Մակրոնը:
Մակրոնը շեշտել է Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղություն ստեղծելու ուղղությամբ աշխատանքները շարունակելու անհրաժեշտությունը:
Միևնույն ժամանակ, Մակրոնը վերահաստատել է իր նվիրվածությունը ադրբեջանա-հայկական սահմանի սահմանազատման խնդրի խաղաղ լուծմանը:
«Լեռնային Ղարաբաղում մահացու ռազմական գործողությունները դադարեցրած 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ստորագրումից վեց ամիս անհրաժեշտ է շարունակել խորքային աշխատանքը՝ տևական խաղաղության համար պայմաններ ստեղծելու համար: Սա նշանակում է, մասնավորապես, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի խաղաղ սահմանազատման իրականացում և ռազմագերիների վերամիավորում իրենց հարազատների հետ», - ասաց Մակրոնը:
Ֆրանսիայի նախագահը խորհուրդ է տվել պարզեցնել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելության կազմակերպումը «տարածաշրջանում ամբողջ ժառանգության հետագա պահպանման համար»:
Իր շնորհավորանքում Մակրոնը հավաստիացրել է Ալիևին, որ Փարիզը կկատարի Ֆրանսիայի հովանու ներքո բարձր մակարդակի երկխոսություն հաստատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի իր բոլոր պարտավորությունները, և որ «կարելի է հասնել արդար, կայուն խաղաղության և ընդհանուր բարգավաճման Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև»:

Макрон заявил Алиеву о необходимости воссоединения военнопленных с их родственниками
Официальный Париж готов содействовать установлению прочного мира между Азербайджаном и Арменией, заявил президент Франции Эммануэль Макрон.
Как передает interfax.az, Макрон направил президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву поздравления по случаю Дня Республики, документ опубликован в четверг на сайте азербайджанского лидера.
Макрон подчеркнул необходимость продолжения работы для создания устойчивого мира на Южном Кавказе.
При этом Макрон подтвердил свою приверженность мирному решению вопроса делимитации азербайджано-армянской границы.
«Через шесть месяцев после подписания трехсторонней декларации от 9 ноября 2020 года (10 ноября 2020г - ИФ), положившей конец смертоносным боевым действиям в Нагорном Карабахе, необходимо продолжить глубокую работу по созданию условий для прочного мира. Это означает, в частности, осуществление мирной делимитации границы между Арменией и Азербайджаном и воссоединение военнопленных с их родственниками», - указал Макрон.
Французский президент также рекомендовал упростить организацию миссии ЮНЕСКО для дальнейшего сохранения всего наследия в регионе.
Макрон заверил, что Париж будет выполнять все свои обязательства в качестве сопредседателя Минской группы ОБСЕ по налаживанию диалога на высоком уровне под эгидой Франции, и что «справедливый, прочный мир и общее процветание могут быть достигнуты между Азербайджаном и Арменией».