«Հայաստան» դաշինքի ծրագրի գաղափարախոսությունը երեք հիմնական մարտահրավերների է ուղղված. Արմեն Գևորգյան
«Բոլոր հանգամանքները, առանձնահատկությունները հաշվի ենք առնելու: Եթե տեսնենք, որ օբյեկտիվորեն անհրաժեշտությունը չկա կամ մենք ունենալու ենք խնդիրներ, մեր ծրագրերն ըստ այդմ կվերափոխենք»,- ասուլիսում ասաց «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե Խծաբերդում գերեվարված տղաների ծնողները հայտարարել են, որ Շիրակի մարզում չլինի ընտրարշավ, ինչպե՞ս եք պատկերացնում նման պայմաններում այնտեղ քարոզարշավը:
Նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ իրենք պլանավորում են հանդիպել Շիրակի մարզի ընտրողների հետ՝ ներկայացնելու խնդիրները, պատասխանելու հարցերին:
«Եթե լինեն այլ մոտեցումներ, մենք արդեն կքննարկենք»,- ասաց Ա. Գևորգյանը:
Նրա ներկայացմամբ, տարբեր վայրերում նախատեսում են և դահլիճային, և բացօթյա հանդիպումներ:
«Հանդիպել եմ մեր մարզային ակտիվների հետ, մեր գործընկերները, տարօրինակ է, բայց նախընտրում են դահլիճային հանդիպումներ, այդպես հնարվոր է լինում հարց ու պատասխանի ձևաչափով անմիջական շփում ունենալ դաշինքի ներկայացուցիչների, ղեկավարների հետ»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի ղեկավարը:
Նա նշեց, որ այս պահի դրությամբ չի կարող ասել՝ արդյոք դաշինքի բոլոր երեք առաջնորդներն էլ միաժամանակ լինելու են մի տեղում, թե առանձին-առանձին են անելու քարոզչությունը, բայց նախընտրում են, որպեսզի միաժամանակ մի քանի տեղում դաշինքի ներկայացուցիչները քարոզարշավ իրականացնեն:
Խոսելով դաշինքի ծրագրի մասին, որը մանրամասն ներկայացվել է մայիսի 29-ին, Արմեն Գևորգյանն ասաց, որ, իր պատկերացմամբ, ամբողջ ծրագրի գաղափարախոսությունը երեք հիմնական մարտահրավերների է ուղղված՝ խաղաղություն, կրթություն, արդարություն:
«Այս երեք բանաձևերի շուրջ ուժեղ Հայաստան ունենալն է»,- ընդգծեց նա:
Արմեն Գևորգյանը միաժամանկ նշեց, որ ուզում է մի շոկով կիսվել, որն առավոտյան է ապրել. «Սոցիալական ցանցերում սկսել է շրջանառվել գործող վարչապետի պաշտոնակատարի գրքից որոշ հատվածներ, եթե այդ հատվածներով պետք է այսօրվա աճող սերունդին մեծացնենք, այդ մոտեցումները սերմանենք իրենց, դա կոչվում է այլասերություն, ուրիշ ոչ մի ձև դա չի կոչվում»:
Լրագրողի հարցին՝ արդյոք, կոնկրետ լրատվամիջոցների դեպքում, գրաքննություն է գործելու, եթե Ռոբերտ Քոչարյանը գա իշխանության, կարծեք նման ակնարկներ կան, Արմեն Գևորգյանը պատասխանեց. «Գրաքննության առումով այսօրվանից վատ հաստատ չի լինելու»:
Պատասխանելով հարցին՝ ինչպե՞ս եք պատկերացնում ՀՀ տարածքում գտնող 1000 ադրբեջանցների դուրս բերումը, «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի ղեկավարն ասաց, որ իշխանություններն են համարկեպվել նրանց՝ երկրի տարածքում գտնվելու փաստին:
«Աշխարհում նմանտիպ հարցերը լուծվում են խելամիտ բանակցություններով, ուրիշ տարբերակ չկա, հակառակն ավելի վտանգավոր տարբերակներ են:
Մարդիկ պետք է բանակցեն, բանակցողներն էլ պետք է գիտակցեն, թե ինչի, ինչ նպատակի շուրջ են բանակցում: Համոզված եմ, որ մեր բանակցողները ոչ այն ունեն, ոչ էլ կարողություններ»,- ասաց նա:
Միաժամանակ ընդգծեց՝ պետք է հասկանալ, թե ինչպես ստացվեց, որ այս հանգրվանում հայտնվեցինք:
«6-7 ամիս ժամանակ ենք ունեցել, ոչ մեկին հիմա դա չի անհանգստացնում: Հիմա քննարկում են՝ իսկ ի՞նչ պետք է անի ընդդիմությունը, որպեսզի հնարավորության դեպքում այս հարցը լուծի: Բա այսօրվա իշխանություններն ի՞նչ են անում, որ այս հարցը չլիներ, հիմա էլ այս վիճակում չհայտնվեինք ու լուծումների մասին չմտածեինք: Բոլոր նմանտիպ հարցերի լուծումները բացառապես պետք է լինեն խելամիտ, ռացիոնալ, պետության շահերից բխող բանակցություններով»,- ասաց «Հայաստան» դաշինքի կենտրոնական շտաբի ղեկավար Արմեն Գևորգյանը:

Армен Геворкян: Идеология предвыборной программы альянса «Армения» охватывает три основных вызова
«Мы учтем все обстоятельства и особенности. Если увидим, что нет объективной необходимости или у нас возникнут проблемы, мы в соответствии с этим пересмотрим наши планы», – сказал на пресс-конференции 4 июня глава центрального штаба альянса «Армения» Армен Геворкян.
Соответствующее заявление он сделал в ответ на вопрос, как представляет  проведение агиткампании в Ширакской области Армении, если родные взятых в плен возле села Хцаберд в Арцахе ширакцев ранее заявили, что этого не допустят.
Он отметил, что в настоящее время они планируют встретиться с избирателями в Ширакской области, чтобы ознакомиться с проблемами и ответить на вопросы.
«Если будут другие подходы, мы уже обсудим», – сказал А. Геворкян.
По его словам, в разных местах запланированы встречи – и в помещениях, и на открытом воздухе.
«Я проводил встречи с нашим активом в областях, с нашими коллегами, как ни странно, но они предпочитают встречи в залах, поскольку это позволяет проводить непосредственную встречу с представителями и лидерами альянса в формате вопросов и ответов», – указал руководитель центрального штаба альянса.
Он отметил также, что пока не может сказать, будут ли все три лидера альянса одновременно находиться в одном месте или будут агитировать отдельно, но они предпочли бы, чтобы представители альянса проводили агиткампанию в нескольких местах одновременно.
Говоря о программе альянса, которая была подробно представлена 29 мая, Армен Геворкян указал, что, по его мнению, идеология всей программы охватывает три основных вызова:  мир, образование и справедливость.
«Построить сильную Армению на основе трех этих формул», – подчеркнул он.
В то же время Армен Геворкян отметил, что хочет рассказать о шоке, который испытал утром:
«В социальных сетях начали тиражироваться некоторые отрывки из книги действующего врио премьер-министра. Если мы должны воспитывать подрастающее поколение с помощью этих отрывков, привить им эти подходы, то это иначе, как развратом, не назовешь».
На вопрос журналиста, будет ли действовать цензура в случае с конкретными СМИ, если к власти придет Роберт Кочарян, Армен Геворкян ответил: «В плане цензуры хуже, чем сегодня, точно не будет».
Отвечая на вопрос, как он себе представляет вывод 1000 азербайджанцев с территории Республики Армения, глава центрального штаба альянса «Армения» сказал, что действующие власти смирились с фактом их нахождения на территории Республики Армения.
«Такие вопросы в мире решаются путем рациональных переговоров, другого варианта нет, все остальное –  опасные варианты.
Люди должны вести переговоры, а переговорщики должны понимать, ради чего, с какой целью они ведут переговоры. Я убежден, что у наших переговорщиков  сейчас нет ни этого, ни возможностей», – сказал он.
При этом он подчеркнул, что необходимо понять, как вышло, что мы оказались в таком положении.
«У нас было 6-7 месяцев, сейчас это никого не волнует. Сейчас обсуждают, что должна сделать оппозиция, чтобы при возможности решить этот вопрос. А что делает нынешняя власть для предотвращения этой проблемы, чтобы мы не были сейчас в таком положении и не думали о путях решения?
Решение всех подобных вопросов должно быть достигнуто исключительно путем разумных, рациональных, вытекающих из интересов государства переговоров», – сказал Армен Геворкян.