Վանեցյան. Եթե Նիկոլը նոյեմբերի 9-ին հրաժարական տար, չէինք ունենա այս քանդված անվտանգային միջավայրը
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Արթուր Վանեցյանը դեպի Արցախ ճանապարհին կանգ է առել Սյունիքի Սիսիան-Գորիս ճանապարհահատվածում։
Արցախի նախկին նախագահի անվտանգային հարցերով խորհրդական, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանի հետ ուղիղ եթերում կարճ զրուցել են Հայաստանի, Սյունիքի, Արցախի անվտանգային հարցերից։
«Մենք անհետ կորածների, գերիների վերադարձի ու այլ հարցեր մի կողմ դրած՝ հիմա մտածում ենք, թե ոնց անենք, որ ադրբեջանցիներին Հայաստանի տարածքից վռնդենք»,- ասել է ԱԱԾ նախկին տնօրենը։
Տիգրան Աբրահամյանն էլ նկատել է, որ այսօր Ադրբեջանն ամեն ինչ անում է ձեռք բերելու շահեկան դիրքեր Հայաստանի մայրուղիների վերահսկման համար, ինչպես նաև բանակցային գործընթացում հնարավորինս շատ փոխզիջումներ Հայաստանից կորզելու նպատակով։
«Վաղն այս իշխանությունը գալու է ասի, գիտե՞ք ինչ կա, իրավիճակն այսպես էր, մտել էին մեր սահմաններից ներս»,- նշեց Աբրահամյանը։
«Նիկոլն անվերջ պարտությունների շղթա է։ Մեր թշնամի ադրբեջանցիները հասկանում են, որ հունիսի 20-ի ընտրություններում Նիկոլը որևէ շանս չունի վերարտադրվելու, դրա համար փորձում է հիմա մաքսիմալ պոկել, որ հետագայում հաջորդ իշխանության հետ բանակցելիքս ունենա մաքսիմալ թվով խաղաքարտեր»,- արձագանքեց Վանեցյանը՝ ավելացնելով, եթե Փաշինյանը նոյեմբերի 9-ից հետո հրաժարական տար, չէինք ունենա այս իրավիճակը, այս քանդված անվտանգային միջավայրը։

Ванецян: Если бы Пашинян подал в отставку сразу после 9 ноября, у нас не было бы такой ситуации, разрушенной среды безопасности
16:15 04/06/2021
Кандидат в премьер-министры Армении от предвыборного блока «Честь имею» Артур Ванецян по дороге в Республику Арцах (НКР) сделал остановку на дороге Сисиан-Горис в Сюникской области РА.
С учредителем и главой аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), бывшим советником президента Арцаха по вопросам безопасности Тиграном Абрамяном в прямом эфире в соцсети Facebook они кратко коснулись вопросов безопасности Армении, Сюника и Арцаха.
«Мы, оставив в стороне вопросы, связанные с судьбой пропавших без вести, возвращением на Родину удерживаемых Баку армянских пленных,  сейчас думаем, как добиться отвода с территории Армении азербайджанцев», – сказал Артур Ванецян.
Тигран Абрамян в свою очередь отметил, что сегодня Азербайджан делает все, чтобы получить выгодные позиции для контроля над автомобильными дорогами Армении, а также для того, чтобы выудить у Армении как можно больше уступок в переговорном процессе.
«Завтра эти власти скажут: знаете, мол, ситуация была такая, они вторглись в наши границы», - сказал Абрамян.
«Никол – это череда бесконечных поражений. Наши враги-азербайджанцы понимают, что у Никола нет никаких шансов для воспроизводства своей власти на выборах 20 июня, поэтому пытаются вырвать максимально возможное сейчас, чтобы в дальнейшем, на переговорах с будущими властями Армении у них на руках было как можно больше карт», – ответил Ванецян, добавив: если бы Пашинян подал в отставку сразу после 9 ноября, у нас не было бы такой ситуации, разрушенной среды безопасности.