Գերիների նկատմամբ ցանկացած տեսակի հետապնդում կամ դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է. ՄԻՊ
09:00 04/06/2021
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ գերիների նկատմամբ ցանկացած տեսակի հետապնդում կամ դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է.
«Հունիսի 2-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցավ հայկական կողմի գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի իրավունքները կոպիտ խախտող, միջազգային իրավունքն ամբողջությամբ ոտնահարող քրեական գործով դատական նիստը:
Ավելին, Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունը և Գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն տարածեցին հայտարարություն. «Հադրութի հյուսիս-արևմտյան շրջանից ադրբեջանցի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց դեմ դիվերսիա, ահաբեկչություն և այլ հանցագործություններ իրականացրած ընդհանուր առմամբ 14 հայ ռազմագերիների դեմ հարուցված քրեական գործի նախաքննություն ավարտվել է և ուղարկվել դատարան»։
Նախ, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերի են. նրանք գերեվարվել են զինված հակամարտության ժամանակ և հիմա էլ այդ հակամարտությունը չի ավարտվել:
Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները հայկական կողմի գերիների նկատմամբ հետապնդումներ են հարուցում, ըստ էության, հենց նրանց այսպես կոչված «խոստովանական ցուցմունքների» հիման վրա:
Ակնհայտ է, որ նման պայմաններում Ադրբեջանում նրանք պահվում են ակնհայտ ապօրինի և գերիներից ցանկացածի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կամ դատավարությունը, նրանց կալանքի տակ պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում` Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի պահանջների կոպիտ խախտումներ են:
Ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունն էլ ընդհանրապես հաստատում է քրեական ընթացակարգերի ապալեգիտիմիությունը և ավելորդ դարձնում անգամ որևէ իրավունքի մասին խոսելը: Ավելին, այս պայմաններում ակնհայտ վտանգված է գերիների կյանքի և մի շարք այլ կենսական իրավունքներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ուսումնասիրությամբ արձանագրել է, որ, ինչպես երևում էր երեկ ադրբեջանական աղբյուրներով հրապարակված տեսանյութերից ու լուսանկարներից, դատական նիստերի դահլիճում գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ դրսևորվում էր մարդու արժանապատվությունը բացահայտ նվաստացնող վերաբերմունք՝ նրանց պահելով ապակյա խցում ու մեկուսացած վիճակում:
Մշտադիտարկումը ցույց է տվել, որ այդ վերաբերմունքն ու հրապարակումներն արվել են այն նպատակով, որ լրացուցիչ հոգեկան տառապանքներ պատճառեն գերիների ընտանիքների անդամներին և լարվածություն առաջացնեն հայկական հասարակությունում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այդ տեսարանի հրապարակայնացումը ադրբեջանական սոցիալական մեդիայում արժանացել է գովասանքի, իսկ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի վերաբերյալ հնչել են մահապատժի ենթարկելու և խոշտանգելու, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ բռնության տարածված կոչեր:
Ուստի, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ դատավարություններն ամբողջությամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին և կոպտորեն խախտում են գերիների ու նրանց ընտանիքների իրավունքները, քաղաքկանացնում են մարդասիրակակ հարցերը:
Եվ այս ամենն այն պայմաններում, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Հետևաբար, հայկական կողմի բոլոր գերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայրենիք՝ առանց որևէ նախապայմանի»։

Любое преследование или судебное разбирательство в отношении пленных – грубое нарушение международного права - ЗПЧ
Защитник прав человека РА Арман Татоян выступил с заявлением, отметив, что любое преследование или судебное преследование пленных является грубым нарушением международного права.
«2 июня в Азербайджане состоялось судебное заседание по уголовному делу пленных армянской стороны Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна, с грубыми нарушениями их прав и полностью попирающих международное право.
Более того, Служба государственной безопасности и Генпрокуратура Азербайджана распространили заявление: «Завершено и передано в суд предварительное следствие по уголовному делу в отношении 14 армянских военнопленных, совершивших диверсионные, террористические и прочие преступления против азербайджанских военнослужащих и гражданских лиц в северо-западном районе Гадрута».
Во-первых, все военнослужащие и гражданские лица армянской стороны, незаконно удерживаемые в Азербайджане, по статусу являются пленными, оно были захвачены в плен в ходе вооруженного конфликта, и на сегодняшний день этот конфликт еще не завершен.
Более того, власти Азербайджана осуществляют преследование в отношении армянских пленных, по существу, на основании их так называемых «признательных показаний».
Очевидно, что в таких условиях в Азербайджане они удерживаются незаконно, и преследование или судебное разбирательство в отношении любого из пленных, удерживание их под стражей являются грубым нарушением требований международного гуманитарного права, в том числе требований Третьей Женевской Конвенции.
Политика армянофобии и враждебности властей Азербайджана в целом подтверждает нелегитимность уголовных процедур, делая бессмысленным любой разговор о законе. Более того, в этих условиях явно находится под угрозой право на жизнь и ряд других жизненно важных прав военнопленных.
Как сообщили в аппарате Защитника прав человека РА, как видно из опубликованных вчера азербайджанскими источниками видео- и фотоматериалов, к пленным Людвику Мкртчяну и Алеше Хосровяну в зале суда проявляли открыто унизительное обращение – они находились в стеклянной камере в изоляции.
Мониторинг показал, что такое обращение и публикации были сделаны для того, чтобы причинить дополнительные душевные страдания семьям пленников и создать напряженность в армянском обществе.
Исследования аппарата Защитника прав человека свидетельствуют, что обнародование этой сцены получило одобрение азербайджанских социальных сетях, а в отношении Людвика Мкртчяна и Алеши Хосровяна звучали призывы к казни, пыткам и насилию.
Следовательно, судебные процессы над незаконно удерживаемыми Азербайджаном армянскими пленными полностью противоречат принципам международного права, грубо нарушают права заключенных и их семей, политизируют гуманитарные вопросы.
И все это в условиях, когда азержайджанские власти отказываются назвать реальное количество пленных.
Таким образом, все пленные армянской соторны должны немедленно быть освобождены и возвращены на Родину, без каких-либо предусловий».