Գերիների նկատմամբ ցանկացած տեսակի հետապնդում կամ դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է. ՄԻՊ
09:00 04/06/2021
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ գերիների նկատմամբ ցանկացած տեսակի հետապնդում կամ դատավարություն միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում է.
«Հունիսի 2-ին Ադրբեջանում տեղի ունեցավ հայկական կողմի գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի իրավունքները կոպիտ խախտող, միջազգային իրավունքն ամբողջությամբ ոտնահարող քրեական գործով դատական նիստը:
Ավելին, Ադրբեջանի Պետական անվտանգության ծառայությունը և Գլխավոր դատախազությունը հայտարարություն տարածեցին հայտարարություն. «Հադրութի հյուսիս-արևմտյան շրջանից ադրբեջանցի զինվորականների ու քաղաքացիական անձանց դեմ դիվերսիա, ահաբեկչություն և այլ հանցագործություններ իրականացրած ընդհանուր առմամբ 14 հայ ռազմագերիների դեմ հարուցված քրեական գործի նախաքննություն ավարտվել է և ուղարկվել դատարան»։
Նախ, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայկական կողմի բոլոր զինծառայողներն ու քաղաքացիական անձինք կարգավիճակով գերի են. նրանք գերեվարվել են զինված հակամարտության ժամանակ և հիմա էլ այդ հակամարտությունը չի ավարտվել:
Ավելին, ադրբեջանական իշխանությունները հայկական կողմի գերիների նկատմամբ հետապնդումներ են հարուցում, ըստ էության, հենց նրանց այսպես կոչված «խոստովանական ցուցմունքների» հիման վրա:
Ակնհայտ է, որ նման պայմաններում Ադրբեջանում նրանք պահվում են ակնհայտ ապօրինի և գերիներից ցանկացածի նկատմամբ քրեական հետապնդումը կամ դատավարությունը, նրանց կալանքի տակ պահելը միջազգային մարդասիրական իրավունքի, այդ թվում` Ժնևի երրորդ կոնվենցիայի պահանջների կոպիտ խախտումներ են:
Ադրբեջանական իշխանությունների հայատյացության ու թշնամանքի քաղաքականությունն էլ ընդհանրապես հաստատում է քրեական ընթացակարգերի ապալեգիտիմիությունը և ավելորդ դարձնում անգամ որևէ իրավունքի մասին խոսելը: Ավելին, այս պայմաններում ակնհայտ վտանգված է գերիների կյանքի և մի շարք այլ կենսական իրավունքներ:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմը ուսումնասիրությամբ արձանագրել է, որ, ինչպես երևում էր երեկ ադրբեջանական աղբյուրներով հրապարակված տեսանյութերից ու լուսանկարներից, դատական նիստերի դահլիճում գերիներ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի նկատմամբ դրսևորվում էր մարդու արժանապատվությունը բացահայտ նվաստացնող վերաբերմունք՝ նրանց պահելով ապակյա խցում ու մեկուսացած վիճակում:
Մշտադիտարկումը ցույց է տվել, որ այդ վերաբերմունքն ու հրապարակումներն արվել են այն նպատակով, որ լրացուցիչ հոգեկան տառապանքներ պատճառեն գերիների ընտանիքների անդամներին և լարվածություն առաջացնեն հայկական հասարակությունում:
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի ուսումնասիրությունները վկայում են, որ այդ տեսարանի հրապարակայնացումը ադրբեջանական սոցիալական մեդիայում արժանացել է գովասանքի, իսկ Լյուդվիկ Մկրտչյանի և Ալյոշա Խոսրովյանի վերաբերյալ հնչել են մահապատժի ենթարկելու և խոշտանգելու, ինչպես նաև նրանց նկատմամբ բռնության տարածված կոչեր:
Ուստի, Ադրբեջանում ապօրինի պահվող հայ գերիների նկատմամբ դատավարություններն ամբողջությամբ հակասում են միջազգային իրավունքի հիմքերին և կոպտորեն խախտում են գերիների ու նրանց ընտանիքների իրավունքները, քաղաքկանացնում են մարդասիրակակ հարցերը:
Եվ այս ամենն այն պայմաններում, որ ադրբեջանական իշխանությունները չեն հայտնում գերիների իրական թիվը:
Հետևաբար, հայկական կողմի բոլոր գերիները պետք է անհապաղ ազատ արձակվեն ու վերադարձվեն Հայրենիք՝ առանց որևէ նախապայմանի»։

Any prosecution or trial of POWs gross violation of international law, Armenian ombudsman says
Any prosecution or trial of prisoners of war (POWs) is a gross violation of international law, Armenia’s Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan said in a statement late on Thursday.
On June 2, a court hearing in the criminal case against Armenian prisoners Lyudvik Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan was held in Azerbaijan, which is a flagrant violation of international law, he said.
Moreover, the State Security Service and the Prosecutor General's Office of Azerbaijan issued a statement, saying the preliminary investigation of the criminal case against 14 Armenian prisoners of war who “committed acts of sabotage, terrorism and other crimes against Azerbaijani soldiers and civilians in the north-western region of Hadrut has been completed and sent to court."
“First, all servicemen and civilians of the Armenian side illegally being held in Azerbaijan are prisoners of war. They were captured during the armed conflict and now that conflict is not over,” Tatoyan said.
“Moreover, the Azerbaijani authorities are prosecuting the Armenian captives, in fact, on the basis of their so-called "confessions".
“It is obvious that they are being held in such conditions in Azerbaijan obviously illegally and the prosecution or trial of any of the POWs and their detention is a gross violation of international humanitarian law, including the Third Geneva Convention,” the ombudsman said.
He stated the policy of Armenophobia and hostility pursued by the Azerbaijani authorities generally confirms the illegitimacy of criminal proceedings, making it unnecessary to even talk about the law. Moreover, in these conditions, the lives of prisoners and a number of other vital rights are clearly endangered, Tatoyan said.
“The Human Rights Defender's Office of Armenia has reported that, as can be seen from the videos and photos published by Azerbaijani sources yesterday, prisoners Lyudvik Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan were subjected to openly degrading treatment in the courtroom, being kept in a glass cell and isolated.
“The monitoring revealed that these attitudes and publications are aimed at causing additional mental suffering to the families of POWs and creating tensions in the Armenian society.
“Studies by the Human Rights Defender's Office show that the publication of the scene was praised on Azerbaijani social media and a number of calls for execution and torture of Lyudvik Mkrtchyan and Alyosha Khosrovyan could be seen.
“Therefore, the trials of Armenian prisoners held illegally in Azerbaijan completely contradict the principles of international law, grossly violate the rights of prisoners and their families and politicize humanitarian issues. And all this comes amid Azerbaijan’s failure to disclose the real number of POWs.
"Therefore, all Armenian POWs must be immediately released and repatriated without any preconditions,” reads the statement.