ԵՄ-ն հաստատեց եվրոպական ավիաընկերությունների համար Բելառուսի վրայով թռիչքների արգելքը
ԵՄ դեսպանները հավանություն են տվել եվրոպական ավիաընկերություններին Բելառուսի վրայով թռչելու արգելքին։ Այս մասին գրում է Ria-ն:
Որոշումն ուժի մեջ կմտնի կեսգիշերից: Բրյուսելը ակնկալում է, որ ԵՄ երկրներից առարկություններ չեն լինի:
Բացի այդ, բելառուսական ինքնաթիռներին կարգելվի օգտագործել ԵՄ օդային տարածքը և վայրէջք կատարել ինտեգրման ասոցիացիայի անդամ երկրների օդանավակայաններում:
Հիշեցնենք, որ մայիսի 23-ին Աթենքից Վիլնյուս ուղևորվող Ryanair ինքնաթիռն արտակարգ վայրէջք էր կատարել Մինսկում՝ ռումբի մասին կեղծ հաղորդագրություններից հետո։ Վայրէջքից հետո ինքնաթիռում գտնվող Ռոման Պրոտասևիչը ձերբակալվել է Բելառուսի իշխանությոնների կողմից։Ռոման Պրոտասևիչը Nexta նախագծի հեղինակներից է, որը լուսաբանել է Բելառուսի նախագահական ընտրությունների դեմ բողոքի ցույցերը 2020 թ. օգոստոսին։

Послы ЕС одобрили запрет европейским авиакомпаниям летать над Беларусью, сообщает РИА Новости со ссылкой на агентство Рейтер.
Решение вступит в силу в полночь по центральноевропейскому времени (01:00 мск). В Брюсселе рассчитывают, что возражений со стороны стран Евросоюза не последует.
Помимо этого, белорусским самолетам запретят использовать воздушное пространство ЕС и совершать посадки в аэропортах стран — членов интеграционного объединения.
Лидеры государств Евросоюза согласовали эти меры после того, как летевший из Афин в Вильнюс 23 мая самолет Ryanair экстренно сел в минском аэропорту из-за сообщения о минировании, которое оказалось ложным. С рейса сняли основателя Telegram-канала Nexta Романа Протасевича. Его обвиняют в нескольких преступлениях, включая организацию массовых беспорядков, за что ему грозит до 15 лет лишения свободы.