Ամերիաբանկը պատրաստ է բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման. ՎԶԵԲ գործադիր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժ
Հարցազրույց Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժի հետ:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի /ՎԶԵԲ/ ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրեն Ֆրենսիս Մալիժը 2020թ. ՎԶԵԲ-ի մարտահրավերների, ճգնաժամից հետո համաշխարհային տնտեսության վերականգնման, Հայաստանում բանկային համակարգի ներկա վիճակի և Ամերիաբանկի հետ արդյունավետ համագործակցության մասին:
Ամերիաբանկի մարկետինգի ու հաղորդակցության կենտրոնի տարածած հարցազրույցում Ֆրենսիս Մալիժը նշում է, որ աշխարհը ճգնաժամային իրավիճակում է, և տեղաբաշխողը պետք է կարողանա պատշաճ կերպով ներգրավել ներդրողներին:
«Միևնույն ժամանակ անհրաժեշտ են ամուր հիմքեր, որոնք իմ կարծիքով կարելի է բաժանել 2 խմբի. առաջինը կապիտալի նվազագույն չափն է, և Ամերիային հաջողվում է ապահովել այն, ինչը հեշտ չէ, քանի որ Հայաստանի շուկան մեծ չէ: Իրականում նրանք կարող են մի շարք ներդրողների առաջարկել իրենց բաժնետոմսերը, և դա կդառնա բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում միջազգային ասպարեզում: Եվ խնդիրը միայն չափը չէ, կարևոր է նաև որակը: Ամերիան ունի հիանալի ղեկավար կազմ, առաջարկում է լավ պրոդուկտներ, ունի հաճախորդների մեծ բազա և, հետևաբար, իմ կարծիքով, պատրաստ է բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման»,-հարցազրույցում նշել է ՎԶԵԲ ֆինանսական հաստատությունների գծով գործադիր տնօրենը։

Ameriabank ready for initial public offering of shares - Managing Director, Financial Institutions for EBRD
13:18 04/06/2021
Mr. Francis Malige, Managing Director, Financial Institutions for the EBRD, speaks on how challenging the 2020 was for EBRD, the global economy recovery after the crisis, likelihood of new projects and opportunities, current state of the banking system in Armenia and fruitful cooperation with Ameriabank in an interview.
“Ameria is reaching that minimum critical size which is not easy in the Armenian market because it’s not such a big market. But it is reaching that size,” he said.
“They can actually go and be offering a pool of investors a number of shares that will make it into a meaningful IPO on the international stage. And it’s not just about being big. It’s also about being good. And Ameria has a very good management team has very good products, a good set of clients and so is ready, in my view, for an IPO.”
You can watch the full interview below.