Կաֆկայի՝ նախկինում չհրապարակված նամակները, ձեռագրերը և գծանկարներն արդեն Իսրայելի ազգային գրադարանի կայքում են
10:18 04/06/2021
Իսրայելի ազգային գրադարանն իր կայքում տեղադրել է հրեական ծագմամբ գերմանալեզու գրող Ֆրանց Կաֆկայի նախկինում չհրապարակված նամակների, ձեռագրերի և գծանկարների հավաքածուն:
artguide.com-ի հաղորդմամբ, արխիվը պարունակում է շուրջ 120 գծանկար և ավելի քան 200 նամակ Կաֆկայից` ուղղված իր ընկերոջը` Մաքս Բրոդին: Նամակները պահպանվել են ի շնորհիվ նրա, որ Բրոդի չի կատարել Կաֆկայի `դրանք ոչնչացնելու պահանջը: 1939 թվականին Բրոդը այդ փաստաթղթերը տեղափոխել է նացիստների կողմից գրավված Չեխոսլովակիայից Թել Ավիվ: 1968 թ. նրա մահից հետո երկարատև դատական գործընթացներ են տեղի ունեցել այդ փաստաթղթերն ունենալու իրավունքի համար:
Բրոդը դրանք կտակել էր Իսրայելի Ազգային գրադարանին, բայց նրա հարազատները դեմ էին նման որոշմանը: Երկար տարիներ ընթացող դատավարության արդյունքում գրադարանը կարողացել է ապացուցել փաստաթղթերի նկատմամբ իր իրավունքը: Բացի նկարներից և նամակներից, ժողովածուն ներառում է նաև գրողի տետրը, ճանապարհորդական օրագրերը, նրա ստեղծագործությունների նախագծերը և այլ փաստաթղթեր:

Ранее не публиковавшиеся письма, рукописи и рисунки Франца Кафки – уже на сайте Национальной библиотеки Израиля
Национальная библиотека Израиля разместила на своем сайте коллекцию ранее не публиковавшихся писем, рукописей и рисунков Франца Кафки.
Как сообщает artguide.com, В архив входят около 120 рисунков и более 200 писем Кафки его другу Максу Броду.
Письма сохранились благодаря тому, что Брод не выполнил просьбу Кафки уничтожить их. В 1939 году Брод перевез эти документы из оккупированной нацистами Чехословакии в Тель-Авив. После его смерти в 1968 году долго шли судебные разбирательства за право обладать документами. Брод завещал их Национальной библиотеке Израиля, но его родственники оказались против такого решения. По итогу многолетних судов библиотека смогла доказать свое право на обладание документами. Кроме рисунков и писем в коллекцию также вошла записная книжка писателя, путевые дневники, черновики его произведений и другие документы.