Կաֆկայի՝ նախկինում չհրապարակված նամակները, ձեռագրերը և գծանկարներն արդեն Իսրայելի ազգային գրադարանի կայքում են
10:18 04/06/2021
Իսրայելի ազգային գրադարանն իր կայքում տեղադրել է հրեական ծագմամբ գերմանալեզու գրող Ֆրանց Կաֆկայի նախկինում չհրապարակված նամակների, ձեռագրերի և գծանկարների հավաքածուն:
artguide.com-ի հաղորդմամբ, արխիվը պարունակում է շուրջ 120 գծանկար և ավելի քան 200 նամակ Կաֆկայից` ուղղված իր ընկերոջը` Մաքս Բրոդին: Նամակները պահպանվել են ի շնորհիվ նրա, որ Բրոդի չի կատարել Կաֆկայի `դրանք ոչնչացնելու պահանջը: 1939 թվականին Բրոդը այդ փաստաթղթերը տեղափոխել է նացիստների կողմից գրավված Չեխոսլովակիայից Թել Ավիվ: 1968 թ. նրա մահից հետո երկարատև դատական գործընթացներ են տեղի ունեցել այդ փաստաթղթերն ունենալու իրավունքի համար:
Բրոդը դրանք կտակել էր Իսրայելի Ազգային գրադարանին, բայց նրա հարազատները դեմ էին նման որոշմանը: Երկար տարիներ ընթացող դատավարության արդյունքում գրադարանը կարողացել է ապացուցել փաստաթղթերի նկատմամբ իր իրավունքը: Բացի նկարներից և նամակներից, ժողովածուն ներառում է նաև գրողի տետրը, ճանապարհորդական օրագրերը, նրա ստեղծագործությունների նախագծերը և այլ փաստաթղթեր:

An unpublished collection of letters, manuscripts and drawings by Franz Kafka are now available online via the Israel National Library, which recovered the documents after years of legal wrangling, AFP reported.
Some 120 drawings and more than 200 letters to his friend Max Brod are among the archives now available for public viewing, the project's curator Stefan Litte told AFP.
The documents exist thanks to Brod's decision to break a pact with his friend Kafka, the acclaimed Czech Jewish author of "The Trial" and "The Metamorphosis", who as he suffered from tuberculosis asked his writings be destroyed.
But after the author died in 1924, Brod decided to keep the papers and in 1939 fled Nazi-occupied Czechoslovakia for Tel Aviv with them in tow.
The Prague-born Brod, also Jewish, published many of the works, playing a pivotal role in establishing Kafka as one of the 20th century's key literary figures.
Following Brod's death in 1968, a multi-country legal soap opera -- some might even call it "Kafkaesque" -- entangled rights holders and academics for years.
After years of court proceedings and searches, the fifth and final cache was located in a vault at the Zurich headquarters of UBS, Switzerland's largest bank, and released after a Swiss court ruling.
Most of the recovered material had already been published by Brod -- but two surprises were in store for archivists in Jerusalem.
"We discovered unpublished drawings, neither signed nor dated, but that Brod had kept," said Litt, who showed drawings of characters on small pieces of paper, including drawings of Kafka's mother and a self-portrait.
"The big surprise we received when we opened these documents was his blue notebook, in which Kafka wrote in Hebrew, signing 'K', his usual signature," Litt said.