Մահացել է բալետմայստեր Վիլեն Գալստյանը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը խորը վշտով տեղեկացնում է, որ հունիսի 4-ին 80 տարեկանում կյանքից հեռացել է բալետի նշանավոր արտիստ, բալետմայստեր, ՀԽՍՀ ժողովրդական արտիստ, Ա. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի գլխավոր բալետմայստեր Վիլեն Գալստյանը:
«ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը ցավակցում է սիրելի արտիստի հարազատներին, ընկերներին, գործընկերներին, նրա արվեստի երկրպագուներին:
Վիլեն Գալստյանի մահվան կապակցությամբ ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի որոշմամբ կստեղծվի հուղարկավորության կառավարական հանձնաժողով:
Հոգեհանգստի և հուղարկավորության արարողությունների մասին կհայտնենք լրացուցիչ»,- նշված է ԿԳՄՍՆ հաղորդագրությունում:

Ушел из жизни балетмейстер Вилен Галстян
4 июня в возрасте 80 лет ушел из жизни артист балета, балетмейстер, народный артист АрмССР, главный балетмейстер Национального академического театра оперы и балета им. А. Спендиаряна Вилен Галстян.
Об этом сообщают из министерства образования, науки, культуры и спорта Армении, выражая соболезнования родным, друзьям и коллегам артиста, поклонникам его искусства.
В связи с кончиной Вилена Галстяна решением исполняющего обязанности премьера РА будет создана правительственная комиссия по организации похорон.
Вилен Галстян был первым армянином, который громко заявил о себе на мировой балетной сцене. Он долгие годы был солистом не только Армянского государственного академического театра оперы и балета, но и танцевал на самых знаменитых сценах мира. В сорок лет он ушел со сцены, но, по счастью для зрителей, не ушел из балета, полностью посвятив себя хореографии.