Թուրքիան «Ծովային գայլ» զորավարժությանը ցուցադրել է իր մարտական ​​ներուժը
Թուրքիայի պաշտպանության նախարար Հուլուսի Աքարը և Զինված ուժերի հրամանատարությունը հունիսի 4-ին հետևել են «Denizkurdu» (Ծովային գայլ) զորավարժությունները: Այս մասին գրում է eadaily.com կայքը։
Դիմելով զորավարժությունների մասնակիցներին՝ ռազմական գերատեսչության ղեկավարն ասել է, որ Թուրքիան հերթական անգամ ցուցադրել է իր ծովային բարձր ներուժը: Նրա խոսքով, Անկարան «շարունակում է իր պարտականություններն ու ջանքերը ապահովելու տևական խաղաղություն և կայունություն երեք մայրցամաքներում՝ Լիբիայից մինչև Ադրբեջան»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ բնական հարստությունը բաշխվի արդարացիորեն: Մենք չենք հետապնդում այլոց իրավունքները»,- ասել է թուրք նախարարը՝ անդրադառնալով վերջին ամիսներին Թուրքիայի և Հունաստանի միջև սրված վեճերին։
Զորավարժությունների ընթացքում հատուկ ստորջրյա պաշտպանության թիմերը (SAS) ոչնչացրել են ականները, իսկ հատուկ նավային էսկադրիլիայի թիմերը նույնպես ցուցադրել են իրենց հմտություններն ու կարողությունները:
Զորավարժություններին մասնակցել են Թուրքիայի զինված ուժերի 133 նավեր, 10 սուզանավեր, 43 ինքնաթիռներ, 28 ուղղաթիռներ և 14 անօդաչու թռչող սարքեր: Միջերկրական ծովի ափին գտնվող Մուգլա նահանգում ուսումնական վարժանքների ընթացքում, ի միջի այլոց, թուրքական «Բայրաքթար» անօդաչու թռչող սարքերը MAM-L խելացի հրթիռներով կրակել են թիրախների վրա։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը տեսակապով նույնպես միացել է զորավարժություններին  Թուրքիայի Զոնգուլդաք նահանգից։

Турция проводит учения в ответ на территориальные разногласия с Грецией
Вооруженные силы Турции провели сегодня, 4 июня, учения Denizkurdu («Морской волк») в провинции Мугла у средиземноморского побережья, сообщает eadaily.com со ссылкой на Daily Sabah.
К учениям по видеосвязи присоединился также президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган.
Сообщается, что в ходе военных маневров, помимо прочего, турецкие беспилотники Bayraktar отстрелялись по целям «умными ракетами» MAM-L.
Министр обороны  Турции Хулуси Акар,  прибыв на борт флагмана учений — корабля ВМС Турции TCG Salihreis, обратился к участникам учений и заявил, что Турция ещë раз продемонстрировала собственный высокий военно-морской потенциал, добавив, что Анкара «продолжает свои обязанности и усилия по обеспечению прочного мира и стабильности на трëх континентах — от Ливии до Азербайджана».
«Мы хотим, чтобы природные богатства распределялись справедливо. Мы не преследуем права других», — отметил министр, отсылая к обострившимся в последние месяцы спорам между Турцией и Грецией о территориальных разграничениях и разведке нефтегазовых месторождений в Восточном Средиземноморье.
«В ходе учений специальные группы подводной обороны (SAS) уничтожали дрейфующие в море мины, команды специальной лодочной эскадрильи (SAT) также продемонстрировали свои навыки и способности.
Были проведены также действия по противолодочной борьбе. Для этого вертолëт Seahawk просканировал море, обнаружил субмарину условного противника, куда был отправлен патрульный самолëт, и в завершении подводную лодку поразила запущенная с воздушного судна торпеда.
В учениях приняли участие 133 надводных корабля, 10 подводных лодок, 43 самолëта, 28 вертолëтов и 14 беспилотных летательных аппаратов ВС Турции.