ԵՄ-ն պաշտոնապես արգելում է բելառուսական բոլոր ավիափոխադրողներին թռչել իր օդային տարածքով
Եվրամիությունը պաշտոնապես արգելել է բելառուսական բոլոր ավիափոխադրողներին օգտագործել իր օդային տարածքը: Այդ մասին հայտնել է The Bell-ը՝ վկայակոչելով Եվրոպական խորհրդի հայտարարությունը:
Նշվում է, որ խորհուրդը որոշել է ուժեղացնել առկա սահմանափակող միջոցները՝ հաշվի առնելով Բելառուսում տիրող իրավիճակը և բելառուսական բոլոր փոխադրողների համար արգելք է դնում ԵՄ օդային տարածքով թռիչքի և օդանավակայաններ մուտքի վրա:
«Այսպիսով, ԵՄ անդամ երկրները պարտավոր կլինեն արգելել բելառուսական ավիափոխադրողների կողմից շահագործվող ցանկացած ինքնաթիռի վայրէջքը, օդ բարձրանալը կամ թռիչքը իրենց օդային տարածքներով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Մայիսի 23-ին Մինսկում ձերբակալվել էր NEXTA հեռագրական հեռուստաալիքի հիմնադիրներից և նախկին գլխավոր խմբագիր Ռոման Պրոտասևիչը: Նա Աթենքից Վիլնյուս էր թռչում, իսկ Բելառուսի տարածքի վրայով թռչելիս՝ Ryanair ինքնաթիռը «ականապատված լինելու մասին հաղորդագրության» հիմնավորմամբ  վայրէջք էր կատարել Մինսկում: Նրան ուղեկցել էր Բելառուսի ռազմաօդային ուժերի ՄիԳ -29-ը: Բայց, Ryanair-ի ինքնաթիռի ականապատված լինելու մասին տեղեկությունները չեն հաստատվել:

ЕС официально запретил всем белорусским авиаперевозчикам летать над воздушным пространством союза
Евросоюз официально запретил всем белорусским авиаперевозчикам использовать свое воздушное пространство, сообщает издание The Bell со ссылкой на заявление Евросовета.
Отмечается,  что совет решил усилить существующие ограничительные меры с учетом ситуации в Белоруссии, поэтому вводит запрет на пролет над воздушным пространством ЕС и на доступ в аэропорты ЕС всех белорусских перевозчиков.
«Таким образом, страны-члены ЕС будут обязаны отказывать в разрешении на посадку, взлет или перелет над своей территорией любому воздушному судну, эксплуатируемому белорусскими авиаперевозчиками».
23 мая один из основателей и бывший главред телеграм-канала NEXTA Роман Протасевич был задержан в Минске — он летел из Афин в Вильнюс, и при пролете над территорией Белоруссии самолет авиакомпании Ryanair был под предлогом «сообщения о минировании» принудительно посажен в Минске. Его сопровождал МиГ-29 ВВС Белоруссии. Однако информация о минировании лайнера компании Ryanair не подтвердилась.