Facebook-ը հայտարարել է, որ ևս 2 տարով Թրամփի օգտահաշիվն արգելափակում է
Facebook ընկերությունը հայտարարել է, որ ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի օգտահաշիվն արգելափակվել է 2 տարով: Այդ մասին հայտնում է «Գազետա ռու»-ն:
«Հաշվի առնելով այն հանգամանքների լրջությունը, որոնք հանգեցրել են օգտահաշվի արգելափակմանը, մենք կարծում ենք՝ նրա գործողությունները լրջորեն խախտել են մեր քաղաքականությունը, ինչը ենթադրում է լուրջ պատիժ։ Մենք Դոնալդ Թրամփի օգտահաշիվն արգելափակում ենք երկու տարով՝ սկսած այս տարվա հունվարի 7-ից»,- ասված է ընկերության տարածած հաղորդագրության մեջ։
Ընկերությունը նաև նշել է, որ եթե փորձագետները հասարակական անվտանգության համար լուրջ սպառնալիք տեսնեն, ապա երկու տարի անց արգելափակումը կարող է երկարաձգվել։
Ավելի վաղ Թրամփն իր հաշիվների արգելափակումը խայտառակություն էր անվանել Միացյալ Նահանգների համար: Սահմանափակումները տարածվում են նաև Թրամփի YouTube հաշվի վրա, նրան արգելվում է այնտեղ նոր տեսանյութեր տեղադրել:
Մինչ այդ Twitch-ը, Twitter-ը տարբեր ժամանակահատվածով արգելափակել էին նախկին նախագահի հաշիվները՝ 2021 թվականի հունվարի 6-ին Վաշինգտոնում տեղի ունեցած անկարգությունների ժամանակ կատարած գրառումների պատճառով:

Facebook еще на два года заблокировал аккаунты Трампа
Социальная сеть Facebook пересмотрела решение о блокировке страниц бывшего президента Соединенных Штатов Дональда Трампа. Американский политик не сможет воспользоваться сервисом в течение двух лет, заявили в пресс-службе компании, сообщает Gazeta.ru.
Как уточнили в Facebook, решение принято после критики наблюдательного совета компании. Одновременно с этим в организации осудили бессрочный характер заморозки профилей экс-главы США.
В заявлении подчеркнули, что со стороны Facebook является неуместным применение такого нестандартного наказания в отношении Трампа. В результате республиканец сможет восстановить свои аккаунты через два года при соблюдении определенных условий.
Отсчет начинается с 7 января 2021 года.
Ранее Трамп назвал блокировку его аккаунтов позором для США. Ограничения также действуют в отношении аккаунта Трампа на YouTube — политику запрещено публиковать там новые видео.
Помимо того, Twitch, Twitter заблокировали аккаунты бывшего президента на разные сроки из-за его постов о беспорядках в Вашингтоне 6 января 2021 года.