ՀՀ սահմանախախտ ադրբեջանցիների կողմից գերեվարած հայ զինծառայողներին այցելել են Կարմիր խաչից
Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները Բաքվում այցելել են Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում գերեվարված վեց հայ զինծառայողներին:
«Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները արդեն տեսակցել են վերջերս գերեվարված հայ զինծառայողներին, ծանոթացել պահման պայմաններին, առողջական վիճակին, հնարավորություն ընձեռել կապ հաստատել իրենց ընտանիքների հետ»,- Panorama.am-ին ասաց Հայաստանում ԿԽՄԿ պատվիրակության հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
Նա նշեց, որ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պաշտոնապես հաստատված գերեվարված մյուս անձանց Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ներկայացուցիչները այցելել են մայիսի վերջին։
Հիշեցնենք, որ մայիսի 27-ի վաղ առավոտյան, Հայաստանի Հանրապետության Գեղարքունիքի մարզի սահմանային հատվածում, ՀՀ ԶՈՒ N զորամասի պահպանության տարածքում ինժեներական աշխատանքներ կատարելիս, ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայողների կողմից շրջափակվել և գերեվարվել էին  ՀՀ ԶՈՒ վեց զինծառայող։

Взятых в плен шестерых армянских военнослужащих посетили представители Красного креста
Представители Международного комитета Красного Креста в Баку посетили шестерых армянских военнослужащих, захваченных в плен на приграничном участке Гегаркуникской области.
«Представители Международного комитета Красного Креста уже посетили недавно захваченных в плен армянских военнослужащих, ознакомились с условиями их содержания, состоянием здоровья, предоставили им возможность связаться с их семьями», - Panorama.am сообщила руководитель коммуникационных программ делегации МККК в Армении Зара Аматуни.
Она отметила, что других военнопленных, официально подтвержденных властями Азербайджана, представители Международного комитета Красного Креста посетили в конце мая.
Напомним, что рано утром 27 мая на приграничном участке Гегаркуникской области Республики Армения при проведении инженерных работ на территории N-й воинской части ВС РА шестеро военнослужащих были окружены и взяты в плен азербайджанскими военнослужащими.