Թուրքական «Fatih» հորատման նավը Սև ծովում հայտնաբերել է բնական գազի նոր հանքավայր՝ 135 միլիարդ խմ ծավալով: Hurriyet-ում հրապարկված Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը ներկայացնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Թուրքական Fatih նավը հայտնաբերել է 135 միլիարդ խմ ծավալով բնական գազի նոր հանքավայր Սև ծովի Սաքարիա տեղամասի Ամասրա-1 հորատանցքում», -ասել է Էրդողանը Ֆիլիոս նավահանգստի բացման արարողությանը:
Նա հայտարարել է, որ Սև ծովում Թուրքիայի կողմից հայտնաբերված պաշարների ընդհանուր ծավալը այժմ կազմում է 540 միլիարդ խմ:
2020-ի ամռանը Fatih հորատող նավը Սև ծովում հայտնաբերել էր գազի մեծ հանքավայր: Այն ժամանակ Էրդողանը հայտնեց, որ օֆշորային հանքավայրում ապացուցված գազի պաշարների ծավալը 405 միլիարդ խմ է:

Turkish President Recep Tayyip Erdogan announced the discovery of new natural gas deposits in the Black Sea, where Turkey plans to start production in 2023, Al Jazeera reported.
State energy company Tpao found 135 billion cubic meters of gas at the Amasra-1 offshore well, bringing the total amount of deposits discovered over the past year to 540 billion cubic meters, Erdogan said in televised remarks from the Black Sea coastal city of Zonguldak.
According to the source, no independent audit of total and recoverable gas at either of the finds in the so-called Sakarya field has been made available by authorities. Officials have said Tpao is planning to develop the deposits on its own, and won’t need foreign financing.