Թուրքական «Fatih» հորատման նավը Սև ծովում հայտնաբերել է բնական գազի նոր հանքավայր՝ 135 միլիարդ խմ ծավալով: Hurriyet-ում հրապարկված Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հայտարարությունը ներկայացնում է «Ինտերֆաքս»-ը:
«Թուրքական Fatih նավը հայտնաբերել է 135 միլիարդ խմ ծավալով բնական գազի նոր հանքավայր Սև ծովի Սաքարիա տեղամասի Ամասրա-1 հորատանցքում», -ասել է Էրդողանը Ֆիլիոս նավահանգստի բացման արարողությանը:
Նա հայտարարել է, որ Սև ծովում Թուրքիայի կողմից հայտնաբերված պաշարների ընդհանուր ծավալը այժմ կազմում է 540 միլիարդ խմ:
2020-ի ամռանը Fatih հորատող նավը Սև ծովում հայտնաբերել էր գազի մեծ հանքավայր: Այն ժամանակ Էրդողանը հայտնեց, որ օֆշորային հանքավայրում ապացուցված գազի պաշարների ծավալը 405 միլիարդ խմ է:

Турция обнаружила крупное месторождение газа в Черном море
Турецкое буровое судно "Фатих" обнаружило новое месторождение природного газа в Черном море объемом 135 млрд кубометров, заявил президент республики Реджеп Тайип Эрдоган, слова которого приводит Hurriyet, передает Interfax.
"Турецкое судно "Фатих" обнаружило новое месторождение природного газа объемом 135 млрд кубометров в скважине Амасра-1 на участке "Сакарья" в Черном море", - сказал Эрдоган на церемонии открытия порта Филиос.
Президент пояснил, что общий объем открытых Турцией месторождений в Черном море теперь составляет 540 млрд кубометров.
Летом 2020 года буровое судно "Фатих" обнаружило крупное месторождение газа в Черном море. Тогда Эрдоган сообщал, что объем доказанных запасов газа на месторождении море достиг 405 млрд куб. м.