Արթուր Վանեցյան. Պաշտպանական դիրքերի կառուցումը, սահմանի կահավորումը հրատապ հարց է
Անվտանգային հարցերի փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի հիմնադիր, «Պատիվ ունեմ» դաշինքի ներկայացուցիչ Տիգրան Աբրահամյանը ֆեյսբուքյան իր էջում հրապարակել է կարճ տեսանյութ, որտեղ դեպի Արցախ ճանապարհին դաշինիքի առաջնորդ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանի հետ քննարկում են անվտանգության ոլորտում հրատապ լուծում պահանջող խնդիրները։
«Արցախ կատարած այցը նաև լավ հնարավորություն էր ճանապարհին մանրամասն վերլուծելու սահմանագծի տարբեր ուղղություններում առկա իրավիճակը, առկա սպառնալիքները և ամենակարևորը՝ մեր անելիքներն առաջիկա ժամանակահատվածում:
Նոր ենթակառուցվածքներ, պաշտպանական նոր համակարգ, նոր մոտեցումներ և ամենակարևորը՝ լուծումներ»,-ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Տիգրան Աբրահամյանը։
Ի պատասխան փորձագետի դիտարկումների՝ «Պատիվ ունեմ» դաշինքի վարչապետի թեկնածու Արթուր Վանեցյանը նշում է, որ հունիսի 20-ից հետո անվտանգության ոլորտում անելիքները շատ են։
«Առաջնահերթ ինչպես նշեցի, նոր ենթակառուցվածքների ստեղծման հարցն է՝ հատկապես  պաշտպանական դիրքերի, սահմանի կահավորումը ու անվտանգ միջավայրի ձևավորումը»,-ասում է Վանեցյանը։

Артур Ванецян: Строительство оборонительных позиций, оборудование границы – безотлагательные задачи
Учредитель и глава аналитического центра «Энакет» («Точка опоры»), представитель блока «Честь имею» Тигран Абрамян на своей странице в соцсети Facebook  опубликовал короткое видео, на котором по пути в Арцах с лидером блока, бывшим директором СНБ РА Артуром Ванецяном они обсуждают требующие безотлагательного решения проблемы в сфере безопасности.
«Визит в Арцах стал также хорошей возможностью по пути детально проанализировать ситуацию на разных участках границы, существующие угрозы и, самое главное, наши действия в ближайшем будущем.
Новые инфраструктуры, новая система обороны, новые подходы и, самое главное, новые решения», – отметил Тигран Абрамян.
В ответ на наблюдения эксперта Кандидат в премьер-министры Армении от предвыборного блока «Честь имею» Артур Ванецян указывает, что после 20 июня в сфере безопасности предстоит огромная работа.
«Приоритетным, как отметил, является вопрос создания инфраструктур, в особенности оборонительных позиций, оборудования границы и формирования среды безопасности», – отмечает Ванецян.