Եթե միջոցներ ձեռք չես առել փակելու սահմանը, ապա դու կամ կառավարումից տեղեկություն չունես, կամ միտումնավոր ես դա անում.Սեյրան Օհանյան
09:06 08/06/2021
Սյունիքում գտնվող Panorama.am-ի թղթակիցը սահմանային իրավիճակի, դրա մեղավորների,խանգարող հանգամանքների և ապագա հնարավոր խնդիրների մասին զրուցել է ՀՀ պաշտպանությն նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի հետ:
-Պարոն Օհանյան, ինչպե՞ս կգնահատեք Հայաստանի սահմանին ստեղծված իրավիճակը:
-Սահմանային իրավիճակը պետք է երկու տեսանկյունից նայել: Առաջին` այնտեղ, որտեղ որ դադարեցվեցին մարտական գործողությունները, այդ վայրերից առանց որևէ հիմնավորման, մեր երկրի իշխանությունների տված կարգադրությունների համաձայն մեր զորքերը հետ քաշվեցին, հետ քաշվեցին նաև Ադրբեջանցիների GPS-ական պարտադրանքներվ, որոնք ոչ մի հիմնավորում չունեին: Առաջինը՝ չկա հիմնավորված որևէ քարտեզ, այսօր ոչ մեկը չի կարող ապացուցել, թե Խորհրդային միության, որ քարտեզն է հիմք կազմում այդ սահմանի սահմանագծման և սահմանազատման:
Այս ամենի մեղավորները մեր պարտված իշխանություններն են, որոնք անընդհատ գտնվելու են այդ պարտադրանքի ներքո:
Երկրորդը՝ ինչու հետ քաշվելուց հետո մեր իշխանությունները չեն կարողացել կազմակերպել մեր այսօրվա գոյություն ունեցող սահմանների կահավորումը: Մեծ խելք պետք չէ, որպեսզի նստել քարտեզի շուրջը, հաշվել, թե որքան է ավելացել մեր սահմանները, ինչ ուժեր ունենք, ինչպիսի վերախմբավորում պետք է անենք այդ սահմանները հագեցնելու համար, որը պետք է արվեր ոչ միայն ՊՆ ուժերով, նաև ԱԱԾ-ի և այլ ուժերով, ինչու չէ, նաև այն ոստիկանական ուժերով, որոնք այսօր կառավարության ղեկից կառչած մարդուն են պահում և ժամանակին կահավորեին դրանք:
Միակ խանգառող հանգամանը եղել է, միգուցե, ձմեռային պայմանները և ձնածածկ բարձունքները:
Ինպես իրենք են ասում՝ ձնածածկ բարձունք է, տարվա կեսը ձյուն է, ի՞նչ տարբերություն հայ զինվորը կլինի այնտեղ, թե ադրբեջանցի զինվորը: Բայց այդպես չէ, զինված ուժերի ղեկավարությունը գիտի այդ բարձունքների ռազմավարական նշանակությունները և կարևորությունը: Նրանք կարող էին շատ արագ կերպով ուսումնասիրել և իմանալ, թե որբարձունքները կարող են զբաղեցնել, որոնք կարող են կողքի բարձունքներից վերահսկել, որ բարձունքներում ինչպիսի ընթացք է ստանում այդ ձնհալը: Մենք լավ գիտենք, թե որ բարձունքում երբ է լինում ձնհալը, բավականին բարձունքներ գիտենք, որոնք առաջինը մենք ենք բարձրանում և ապահովում ենք մեր անվտանգությունը:
Ասել է թե որոշում չի ընդունվել մեր սահմանները կահավորելու համար: Դեռ ավելին, եթե մեկ հատվածում ադրբեջանցիներն առաջ են եկել, խելացի ղեկավարը միանգամից ցուցում է տալիս, որ գոնե մնացած տեղերը փակեն բաց մնացած հատվածները: Երկու հարևանների պարիսպից եթե հարևանի անասունը մտնում է քո տարածք, ապա այդ հատվածը փակելու հետ մեկտեղ, քո երեխաներին ցուցում ես տալիս, արագ ստուգեն, թե ուրիշ տարածք կա անասունների անցնելու համար:
Եթե շարքային գյուղացին դա հասկանում է, ապա պետության ղեկավարը չի՞ հասկանում, որ մեր սահմանինները պետք է պաշտպանել, առավել ևս , որ աչ մի սահմանազատման և սահմանագծման պայման չունենք:
-Սահմանախախտումները հետագա ինչ բարդությունների առաջ են կանգնեցնելու Հայաստանին:
-Դեմիլիտացիա դեմարկացիա անում են այն ժամանակ, երբ դրա պայմանները կան, երբ թշնամի երկու պետությունները վերածվում են հարևան պետությունների, ստեղծվում է հարևան պետությունների խառը հանձնաժողով, միասին աշխատում են: Առանց դրա հակառակորդն առաջ է եկել: Այն ժամանակ էլ ես ասում էի, որ եթե թույլ եք տալիս առաջ գալ, ապա իրական դելիմիտացիայի և դեմարկացիայի ժամանակ շատ դժվար է լինելու իրենց հետ շպրտել, որովհետև նրանք ասելու են՝ սա մերն է: Այդ ամենը նրանք անում են այսօրվա իշխանություններին մինչև վերջ ճնշելու միջոցով, քանի որ իրենք գիտեն, որ հունիսի 20-ից հետո այս իշխանությունները չեն լինելու և անում են ամեն ինչ, որպեսզի մաքսիմալ պոկեն  և, իհարկե, նրանք առաջ են գալիս որպեսզի հետագայում այն շահարկեն փոխանակեն, իրենց ձեռնտու պայմաններով:
-Հնարավոր համարու՞մ եք, որ ադրբեջանցիների նման քայլերը Նիկոլ Փաշինյանի հետ բանավոր պայմանավորվածության արդյունք են:
-Ես ասացի, որ իշխանությունները պարտադրանքի տակ են և Ադրբեջանն անընդհատ թելադրելու է, բայց հունիսի 20-ից հետո չեն կարողանալու դա անել, որովհետեև իշխանությունը փոխվելու է:
Խելացի մարդը սովորում  ուրիշների սխալների վրա, նա իր մեկ, կամ գոնե երկու սխալից հետևություն է անում, բայց եթե մի հատվածում դու սխալ ես թույլ տվել և մնացած հատվածներում միջոցներ ձեռք չես առել փակելու այդ սահմանը, ապա դա նշանակում է, որ դու ընդհանուր առմամբ, կամ կառավարումից տեղեկություն չունես, կամ միտումնավոր ես դա անում:
Զրուցեց՝ Արմեն Վարդանյանը

Если ты не предпринял мер, чтобы закрыть границу, ты или не имеешь понятия об управлении, или поступаешь преднамеренно – Сейран Оганян
10:38 08/06/2021
Находящийся в Сюнике корреспондент Panorama.am побеседовал с бывшим министром обороны РА Сейраном Оганяном о ситуации на границе, виноватых, мешающих обстоятельствах и возможных проблемах в дальнейшем.
- Господин Оганян, как бы Вы оценили сложившуюся на границе ситуацию?
- Эту ситуацию следует рассматривать с двух точек зрения. Первое: там, где были остановлены боевые действия, из этих мест без какого-либо обоснования, согласно данным властями нашей страны распоряжениям, наши войска отступили, отступили также по GPS-овскому вынуждению азербайджанцев, не имевшему каких-либо обоснований. Во-первых, нет какой-либо обоснованной карты, сегодня никто не может доказать, какая карта Советского Союза является основой для делимитации и демаркации этой границы.
Виновата в этом наша нынешняя проигравшая власть, которая будет все время находиться под таким принуждением.
Второе: почему после отступления наши власти не смогли организовать обустройство существующих на сегодняшний день границ? Большого ума не надо, чтобы сесть, подсчитать по карте, насколько удлинилась наша граница, какие силы имеем, какую перегруппировку должны осуществить для насыщения границы, что должно было быть сделано не только силами Минобороны, но и силами СНБ и другими силами, почему нет, также полицейскими силами, которые сегодня занимаются защитой человека, пытающегося удержать власть, и вовремя обустроить границу.
Единственным мешающим обстоятельством была, может быть, зима и заснеженные высоты.
Как они говорят, на заснеженных высотах, где полгода лежит снег, какая разница, армянский солдат будет там стоять или азербайджанский? Но это не так, руководство вооруженных сил знает стратегическое значение и важность этих высот. Они могли бы очень быстро изучить и узнать, какие высоты они могут занять, чтобы контролировать с соседних высот, на каких высотах как тает снег. Мы очень хорошо знаем, на какой высоте когда начинается таяние снега, знаем достаточно высот, на которые первыми поднимаемся мы и обеспечиваем нашу безопасность.
Значит, не было решения об обустройстве наших границ. Более того, если на одном участке азербайджанцы продвинулись, умный руководитель сразу дает поручение, чтобы хотя бы остальные открытые участки закрыли. Если скот переходит через ограждение двух соседей на твою территорию, то наряду с тем, чтобы закрыть этот участок, ты быстро поручаешь своим детям проверить, есть ли другой участок для перехода твоего скота.
Если рядовой сельчанин это понимает, то глава страны не понимает, что наши границы надо защищать, тем более, что у нас нет условий для делимитации и демаркации?
- Нарушения границ в дальнейшем какие опасности могут иметь для Армении?
- Делимитацию-демаркацию проводят тогда, когда для этого есть условия, когда два враждебных государства становятся соседями, создается смешанная комиссия соседских государств, вместе работают. Противник без всего этого продвинулся вперед. Я и тогда говорил, если позволяете им продвигаться, то во время делимитации и демаркации очень трудно их будет отбросить назад, потому что они будут говорить: это наше. Они поступают так для давления на нынешние власти, поскольку знают, что после 20 числа этих властей не будет, и делают все, чтобы урвать максимум и, конечно, продвигаются, чтобы в будущем манипуляциями произвести обмен на выгодных для них условиях.
- Считаете возможным, что эти шаги азербайджанцев являются результатом устных договоренностей с  Николом Пашиняном.
-Я сказал, что власти находятся под принуждением, и Азербайджан будет постоянно диктовать, но после 20 июня не смогут этого сделать, поскольку власть сменится.
Умный человек учится на чужих ошибках, делает выводы из одной, или хотя бы двух ошибок, но если ты на каком-то участке допустил ошибку и на остальных участках не предпринял мер для того, чтобы закрыть границу, это значит, что ты или не имеешь представления об управлении в целом, или делаешь это преднамеренно.