Բրեդ Շերման․ Ադրբեջանը խախտում է ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի, այլ նաև Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը
12:11 08/06/2021
ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի լսումների ժամանակ ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին կոչ է արել վերանայել 907 բանաձևի կասեցումն ու դադարեցնել բոլոր զենքի վաճառքը Ադրբեջանին։
«2019-ին ԱՄՆ Կոնգրեսը ճանաչեց Հայոց ցեղասպանությունը և նույնն արեց այս տարի ապրիլին ԱՄՆ նախագահի վարչակազմը: Ամերիկյան վարչակազմը, սակայն, կասեցրեց «Ազատության աջակցության ակտ» 907-րդ բանաձևը՝ թույլ տալով Ադրբեջանին սպառազինության վաճառքը: Հուսով եմ, որ կվերանայեք սա՝ Ադրբեջանի կողմից ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային ամբողջականության խախտման, այլ նաև, որ կարևոր է, Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման լույսի ներքո»,- հայտարարել է ԱՄՆ կոնգրեսական Բրեդ Շերմանը:

Congressman Brad Sherman, senior member of the House Foreign Affairs Committee, called on U.S. Secretary of State Antony Blinken to reverse Section 907 waiver allowing military aid to Azerbaijan and stop all arms sales to the country.
At a House Foreign Affairs Committee hearing on Monday, he recalled that in 2019 the Congress recognized the Armenian Genocide and the US administration did the same in April of this year.
“However, the administration has issued a section 907 waiver to allow the sale of weapons to Azerbaijan. And I hope you would reconsider that in light of Azerbaijan’s violations of the territorial integrity not of Nagorno-Karabakh, although that is important, but of Armenia itself in an unprovoked aggression,” Sherman said.