ՌԴ, Ֆրանսիայի, Գերմանիայի ԱԳ նախարարները քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հարցը
Հունիսի 7-ին Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության Եվրոպայի և Արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանի և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հեյկո Մաասի հետ։ Այս մասին հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Նախարարները մտքերի մանրակրկիտ փոխանակություն են անցկացրել այս տարվա մայիսի 26-ի արդյունքներից հետո Դոնբասում հակամարտության կարգավորման հեռանկարների վերաբերյալ:
Ընդգծվել է, որ Մինսկի համաձայնագրերին այլընտրանք չկա և բոլոր կողմերն իրենց պարտավորությունները կատարելու անհրաժեշտություն ունեն:
Արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են իրավիճակը ադրբեջանա-հայկական սահմանին և Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի ղեկավարների հայտարարությունների` 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի դրույթների կատարման վերաբերյալ։
Ընդգծվել է հրադադարի ռեժիմը խստորեն պահպանելու կարևորությունը և առաջացող տարաձայնությունների քաղաքական և դիվանագիտական լուծման անհրաժեշտությունը:
Նախարարները հաստատել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերը Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացում:
Ռուսական կողմը նշել է, որ միջազգային կազմակերպությունների ցանկացած ներգրավում հնարավոր է միայն Բաքվի և Երևանի համաձայնությամբ:

Министры ИД РФ, Франции, Германии обсудили арцахский вопрос
7 июня состоялся телефонный разговор Министра иностранных дел Российской Федерации Сергея Лаврова с Министром Европы и иностранных дел Французской Республики Жан-Ив Ле Дрианом и Министром иностранных дел Федеративной Республики Германия Хейко Маасом, сообщает МИД России.
Министры провели обстоятельный обмен мнениями о перспективах урегулирования внутриукраинского конфликта в Донбассе по итогам состоявшейся 26 мая  очередной видеоконференции политических советников лидеров стран «нормандского формата».
Была подчеркнута безальтернативность Минских соглашений и необходимость выполнения всеми сторонами своих обязательств. С.В.Лавров акцентировал неприемлемость попыток Киева ревизовать «Комплекс мер», равно как и решения «нормандского саммита» в декабре 2019 г. в Париже, обратил внимание на отсутствие реакции со стороны западных коллег на звучащие из Киева заявления, противоречащие действующим договоренностям.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили также ситуацию на армяно-азербайджанской границе и вокруг Нагорного Карабаха, а также ход выполнения положений заявлений лидеров Азербайджана, Армении и России от 9 ноября 2020 г. и 11 января текущего года.
Подчеркнута важность строгого соблюдения режима прекращения огня и необходимость политико-дипломатического решения возникающих разногласий. Министры подтвердили роль Минской группы ОБСЕ в переговорном процессе между Азербайджаном и Арменией. С российской стороны было отмечено, что любое подключение международных организаций возможно лишь с согласия Баку и Еревана.