Ճգնաժամային խումբը խնդիր է տեսնում Ղարաբաղում խաղաղապահների մանդատի մեջ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բոլոր կողմերի շահերից է բխում հստակեցնել խաղաղապահների մանդատը, ստեղծել կանոնավոր հաղորդակցման ուղի և ապահովել միջազգային կազմակերպությունների մուտքը գոտի։ Այս մասին ասում են Միջազգային ճգնաժամային խմբի (International Crisis Group - ICG) փորձագետները, գրում է RBC-ն։
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև զինադադարը Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ավարտից հետո մնում է փխրուն, գրում են Միջազգային ճգնաժամային խմբի փորձագետները «Լեռնային Ղարաբաղի հետպատերազմյան հեռանկարները» զեկույցում: Մշտական լարվածության աղբյուրներ են հանդիսանում բազմաթիվ գործոններ, ներառյալ կողմերի դիրքերի՝ միմյանց և բնակելի տարածքներին մոտ լինելը, հետպատերազմյան պայմանավորվածության շուրջ ամենօրյա վեճերը (ականազերծման կարգից մինչև գյուղատնտեսական նշանակության հողերի օգտագործումը), ինչպես նաև հայկական և ադրբեջանական կողմերի կախվածությունը հիմնական տրանսպորտային ուղիներ մուտքից:
Լարվածությունը թուլացնելու համար զեկույցի հեղինակները, որը կազմվել է երեք երկրների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի փորձագետների և պաշտոնատար անձանց հետ հարցազրույցների հիման վրա, առաջարկում են մի շարք միջոցառումներ:
ICG-ի կարևոր առաջարկներից մեկը ռուս խաղաղապահների մանդատի հաստատումն է: Հայաստանը, Ադրբեջանը և Ռուսաստանը պայմանավորվել են դրանց տեղաբաշխման մասին անցյալ տարվա նոյեմբերի 10-ին հրապարակված հայտարարության մեջ, որը դադարեցրեց 44-օրյա ռազմական գործողությունները։ Մոսկվայում ստորագրված փաստաթղթի համաձայն, Լեռնային Ղարաբաղում շփման գծի երկայնքով և Լաչինի միջանցքի երկայնքով 5 տարի ժամկետով տեղակայված են 1960 ռուս զինծառայողների խաղաղապահ զորակազմ՝ փոքր զենքերով, 90 զրահափոխադրիչներով, 380 միավոր ավտոմեքենաներով և հատուկ տեխնիկայով։
Խաղաղապահների առաջադրանքի նկարագրությունը տրված է երեք նախադասության մեջ, նրանց մանդատը մանրամասնված չէ և տեղում ռուս զինծառայողները բախվում են բազմաթիվ խնդիրների, որոնք նրանք պետք է լուծեն, նշում են փորձագետները: Մասնավորապես, խաղաղապահները սկսեցին դիտակետեր հիմնել, բայց գրեթե միևնույն ժամանակ նրանք սկսեցին ուղեկցել քաղաքացիական ավտոբուսներին դեպի Ստեփանակերտ ու  այլ տարածքներ, որոնք մնացել էին հայկական կողմի վերահսկողության տակ: Նրանք մասնակցել են նաև ավերված ենթակառուցվածքների վերականգնմանը: Եվ դա դեռ ամենը չէ: Այսպիսով, հունիսի 7-ին, ըստ ՌԴ ՊՆ-ի, խաղաղապահներն ապահովել են Լեռնային Ղարաբաղի 100 ուխտավորների և բնակիչների այցը Ամարաս քրիստոնեական վանք:
«Հարցն այն է, թե ինչ են անելու խաղաղապահները հետագայում, քանի որ ժամանակն անցնում է: Արդյո՞ք նրանք ոչ միայն կկանխեն ռազմական էսկալացիան, այլ նաև կորած կովեր կփնտրեն առաջիկա հինգ տարիներին: Որքան էլ լավ լինեն նրանց մտադրությունները, խաղաղապահները չեն կարող ամեն ինչ անել», - վստահ են միջազգային փորձագետները:
Նրանք նշում են, որ բացի խաղաղապահներից, տարածաշրջան է ժամանել Ռուսաստանի արտակարգ իրավիճակների նախարարության մի խումբ, այնպես որ ռուս մասնագետների ընդհանուր թիվը կազմում է շուրջ 4 հազար մարդ: Այնուամենայնիվ, խաղաղապահների համար պաշտոնականացված մանդատի բացակայությունը դիտորդներին ստիպում է զարմանալ, թե ինչպես են նրանք գործելու հակամարտության նոր սրման դեպքում:
Ըստ ICG-ի փորձագետների, Մոսկվան աշխատում է խաղաղապահների համար ավելի հստակ մանդատ ձևակերպելու ուղղությամբ, սակայն հակամարտության կողմերը արդեն մերժել են պարտրաստված երկու տարբերակ: Մոսկվան չի պատրաստվում հրաժարվել իր ջանքերից, բայց շտապելու մտադրություն էլ չունի, զեկույցում նկարագրվում է ռուսական մոտեցումը: Հստակ մանդատի համաձայնեցման օգտին, ըստ ICG-ի փորձագետների, խոսում է նաև այն փաստը, որ իրավիճակի սրման դեպքում ամբողջ մեգատիվը կուղղվի հենց ռուսական կողմին:
«Չնայած բարդություններին, բոլոր կողմերը կարող են շահել խաղաղապահ ուժերի համար առավել հստակ մանդատից: Այժմ ճակատում իրավիճակը հանգիստ է, և խաղաղապահները կարող են պարզապես արձագանքել: Բայց եթե բախում առաջանա, բոլոր մասնակիցները կունենան իրենց սպասելիքները, որոնք կարող են հակասել միմյանց և դուրս գալ առաքելության հնարավորություններից: Բնակիչները ակնկալում են, որ ռուս խաղաղապահները կպաշտպանեն իրենց, մինչդեռ երկու կողմերի պաշտոնյաներն էլ ավելի շատ հարցեր ունեին, քան պատասխաններ՝ խաղաղապահների օգտագործման կանոնների վերաբերյալ: Դրանից առաջացած հիասթափությունը կարող է սրել լարվածությունն առաջնագծում», - ամփոփում են փորձագետները:
Հստակ մանդատ, որում ասվում է, թե երբ և ինչ պայմաններում պետք է միջամտեն խաղաղապահները, արդյո՞ք նրանք կարող են կրակել միայն ինքնապաշտպանության համար կամ նաև պաշտպանել խաղաղ բնակիչներին, ինչ օգնություն պետք է ցուցաբերեն և ում, որո՞նք են նրանց վարչական պարտականությունները, եթե այդպիսիք կան, և այսպես շարունակ, կարող են կանխել հավանական միջադեպերը: Այն նաև ի վիճակի է վստահություն կառուցել Ռուսաստանի զինված ուժերի նկատմամբ ոչ միայն պաշտոնյաների, այլև այն բնակիչների շրջանում, ովքեր ամեն օր շփվում են խաղաղապահների հետ, ասվում է զեկույցում:

Кризисная группа увидела проблему в мандате миротворцев в Арцахе
В интересах всех сторон конфликта в Нагорном Карабахе — уточнение мандата миротворцев, создание регулярного канала связи, обеспечение доступа в зону международных организаций, считают эксперты Международной кризисной группы, пишет РБК.
Перемирие между Арменией и Азербайджаном после окончания войны за Нагорный Карабах остается хрупким, пишут эксперты Международной кризисной группы (International Crisis Group) в докладе «Послевоенные перспективы для Нагорного Карабаха» (есть в распоряжении РБК). Источниками постоянного напряжения являются множество факторов, в том числе близость позиций сторон друг к другу и к жилым районам, ежедневные споры о послевоенном устройстве (от порядка разминирования до использования сельскохозяйственных земель), а также зависимость армянской и азербайджанской сторон от доступа к ключевым транспортным магистралям.
Для снижения напряженности авторы доклада, составленного на основе интервью с экспертами и официальными лицами трех стран — Азербайджана, Армении и России, предлагают ряд мер.
Одно из ключевых предложений ICG — утверждение мандата российских миротворцев. Армения, Азербайджан и Россия согласовали их размещение в заявлении, опубликованном 10 ноября прошлого года. Оно положило конец боевым действиям, продолжавшимся в Нагорном Карабахе 44 дня и унесшим жизни около 6 тыс. человек. Согласно подписанному в Москве документу, вдоль линии соприкосновения в Нагорном Карабахе и вдоль Лачинского коридора сроком на пять лет развертывается миротворческий контингент в составе 1960 российских военнослужащих со стрелковым оружием, 90 бронетранспортеров, 380 единиц автомобильной и специальной техники.
Описание задачи миротворцев уложилось в три предложения, детально их мандат не был расписан, указывают эксперты, и на месте российские военнослужащие столкнулись со множеством задач, которые им приходится решать. В частности, миротворцы начали с установки постов наблюдения, но почти сразу одновременно стали сопровождать автобусы с мирными жителями, которые ехали обратно в Степанакерт (столица непризнанной Нагорно-Карабахской республики) и в другие районы, оставшиеся под контролем армянской стороны. Также они приняли участие в восстановлении разрушенной инфраструктуры. И это еще не все. Так, 7 июня, по сообщению российского Минобороны, миротворцы обеспечили посещение 100 паломниками и жителями Нагорного Карабаха христианского монастыря Амарас.
«Встает вопрос, что миротворцы будут делать дальше, по мере того как идет время. Они будут не только предотвращать военную эскалацию, но и искать потерявшихся коров следующие пять лет? Какими бы благими ни были их намерения, миротворцы не могут заниматься всем», — уверены международные эксперты.
Они указывают, что помимо миротворцев в регион прибыла группа российского МЧС, так что общая численность российских специалистов насчитывает около 4 тыс. человек. Однако отсутствие формализованного мандата миротворцев заставляет наблюдателей гадать, как именно они поступят в случае новой эскалации конфликта, указано в докладе.
Согласно данным ICG, Москва работает над тем, чтобы сформулировать более четкий мандат для миротворцев, но уже два подготовленных варианта были отвергнуты сторонами конфликта. От своих усилий Москва отказываться не собирается, но и торопиться не намерена, описывается российский подход в докладе. В пользу согласования четкого мандата, по мнению экспертов ICG, говорит и то, что в случае обострения ситуации весь негатив будет направлен именно на российскую сторону.
«Несмотря на сложности, все стороны могли бы выиграть от более четкого мандата миротворческих сил. Сейчас на фронте спокойная обстановка, и миротворцы могут просто реагировать. Но, если возникнут трения, все участники будут иметь собственные ожидания, которые могут противоречить друг другу и выходить за рамки возможностей миссии. Жители ожидают, что российские миротворцы их защитят, в то время как у официальных лиц с обеих сторон было больше вопросов, чем ответов, о правилах применения миротворцев. Вызванное этим разочарование может обострить напряженность на передовой», — резюмируют эксперты.
Четкий мандат, в котором указывается, когда и при каких обстоятельствах миротворцы должны вмешиваться, могут ли они стрелять только в целях самообороны или также для защиты гражданских лиц, какую помощь они должны оказывать и кому, каковы их административные обязанности, если таковые имеются, и так далее, мог бы предотвратить потенциальные инциденты. Он также способен укрепить доверие к российским военным не только среди официальных лиц, но и среди жителей, которые ежедневно взаимодействуют с миротворцами, указано в докладе.