Նա մեզ մի փորձության առջև կանգնեցրեց՝ պատերազմն էր, հիմա պատրաստվում է ներքին փորձության առջև կանգնեցնել. Դավիթ Հարությունյան
12:25 09/06/2021
«Այս քարոզարշավն իշխանական ուժի կողմից ուղեկցվում է  ակնհայտ ստահոդ տեղեկություններ հրապարակելով»,- ասուլիսում ասաց «Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախընտրական շտաբի ներկայացուցիչ, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Դավիթ Հարությունյանը:
Նա նշեց, որ ՀՀ երրորդ նախագահ, ՀՀԿ նախագահ Սերժ Սարգսյանի արձագանքը հետևյալն էր՝ մենք ասեկոսներ չենք տարածելու, մենք խոսելու ենք փաստերով:
«Ժամը դեռ չի լրացել, առաջարկում եմ սպասել ժամը լրանալուն»,- ասաց Դ. Հարությունյանը:
Նա ընդգծեց՝ այս նախընտրական քարոզչությունն այնպես, ինչպես վարում է իշխանությունը, դժվար է անվանել քաղաքակիրթ:
«Դա պարզ է, այդպես էլ պետք է լիներ, քանի որ գործ ունենք մի անձի հետ, որը քաղաքական դեմք չէ: Նա այդպես էլ  երեք տարիների ընթացքում չդարձավ քաղաքական դեմք:
Մենք, ցավոք սրտի, գործ ունենք երևույթների հետ, առավել ևս նման տիպի մարդիկ արձագանքում են այդպես իրենց գահավիժող վարկանիշին: Կարծում եմ՝ որևէ մեկի մոտ կասկած չի հարուցում այն փաստը, որ վարկանիշը գահավիժում է, ավելին՝ յուրաքանչյուր հանդիպման ժամանակ ասում է մտքեր, որոնք առաջացում են տասնյակ նոր հարցեր, ստիպված յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ փորձում է կոմպենսացնել բռնության կոչեր հնչեցնելով և այլն:
Ինչքան էլ հետո փորձեն գնահատական տալ, որ խոսքը բռնության մասին չէ, վենդետա, կադրային ջարդ բառերն ընդամենը քաղաքական տերմինաբանություն են, կարծում եմ, որևէ մեկի մոտ նման մտքեր չեն առաջանում, որ  խոսքը քաղաքակիրթ, քաղաքական տարմինաբանության մասին է»:
Դավիթ Հարությունյանի խոսքով, ակնհայտ է, որ փորձում է հրահրել լարվածության այնպիսի աստիճան, որը կհանգեցնի, միգուցե եթե այս ձևով շարունակվի, նաև ներքին բախումների:
«Նա մեզ մի փորձության առջև կանգնեցրեց՝ պատերազմն էր, հիմա պատրաստվում է արդեն ներքին փորձության առջև մեզ կանգնեցնել:
Սա անթույլատրելի է և, կարծում եմ, Հայաստանի հասարակությունն օր-օրի ավելի հստակ է սա գիտակցում»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:
«Պատիվ ունեմ» դաշինքի նախընտրական շտաբի ներկայացուցչի խոսքով, իրենք
ամեն ինչ անում են, որ հանրային լարվածությունն այս աստիճան չսրվի:
«Եթե ուշադրություն դարձնեք մեր քարոզարշավին, լիդերների խոսքին, ապա երբևէ չեք լսի բռնության կամ հաշվեհարդարի կոչեր:
Ավելին, ես այս պահին չեմ լսել նաև նմանատիպ հաշվեհարդարի կոչեր «Հայաստան» դաշինքի լիդերներից, այնպես որ ամեն ինչ անում ենք, որ դա տեղի չունենա: Լարվածության կոչերը միայն միակողմանի են, դա իշխանական ուժն է, որն այսօր սփռում է ատելության մթնոլորտը, շարունակում է իր քաղաքականությունը, որ վարել է երեք տարի շարունակ»,- ասաց Դավիթ Հարությունյանը:

Он однажды уже поставил нас перед испытанием – это была война, теперь собирается поставить нас уже перед внутренним испытанием – Давид Арутюнян
16:52 09/06/2021
«Эта агитационная кампания правящей силы сопровождается обнародованием ложных сведений»,- в ходе пресс-конференции сказал представитель предвыборного штаба блока «Честь имею», член ВО РПА Давид Арутюнян.
Он отметил, что реакция третьего президента Армении, председателя РПА Сержа Саргсяна была следующей: мы сплетней распространять не будем, будем говорить фактами.
«Время не истекло, предлагаю подождать, пока время истечет»,- сказал Д. Арутюнян.
Он подчеркнул, что трудно назвать цивилизованной то, как проводит власть эту агиткампанию.
«Ясно, что так и должно было быть, поскольку мы имеем дело с личностью, которая не является политической персоной. Он за три года так и не стал политической персоной.
Мы, к несчастью, имеем дело с явлениями, тем более, такие люди так реагируют на свой падающий рейтинг. Думаю, ни у кого нет сомнений, что рейтинг резко падает, более того, во время каждой встречи произносит мысли, которые вызывают десятки новых вопросов, и вынужденно каждый следующий раз он пытается компенсировать призывами к насилию и т.д.
Сколько бы ни говорили потом, что речь не о насилии, слова «вендетта, кадровые чистки»  – это всего лишь политическая терминология, думаю, все понимают, что речь не о цивилизованной политической терминологии».
По словам Давида Арутюняна, очевидно, что он пытается настолько накалить напряженность, которая приведет, если так будет продолжаться, также к внутренним столкновениям.
«Он однажды уже поставил нас перед испытанием – это была война, теперь собирается поставить нас уже перед внутренним испытанием.
Это недопустимо и, думаю, армянское общество с каждым днем все яснее это осознает»,- сказал Давид Арутюнян.
По словам представителя предвыборного штаба блока «Честь имею», они делают все, чтобы общественная напряженность еще более не обострилась.
«Если будете внимательны к нашей агитационной кампании, то никогда не услышите призывов к насилию или выяснению отношений.
Более того, я до сих пор не слышал таких призывов и от лидеров альянса «Армения», так что, мы делаем все возможное, чтобы этого не случилось. Призывы напряженности односторонни, это правящая сила, которая распространяет сегодня атмосферу ненависти, продолжает ту политику, которую вела на протяжении трех лет»,- сказал Давид Арутюнян.