ԱՄՆ մի քանի սենատորներ Բայդենի վարչակազմից պատասխան են պահանջել «907-րդ բանաձևի» կատարումից հրաժարվելու վերաբերյալ
16:52 09/06/2021
Հունիսի 8-ին, 2022թ. ֆիսկալ տարվա համար ԱՄՆ արտաքին օժանդակության բյուժեի նախագծի լսումների ժամանակ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամները և հայկական հարցերով հետաքրքրված սենատորները, մասնավորապես հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը, Բարբարա Լին, Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Բրեդ Շերմանը ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին հարցեր են ուղղել՝ Սպիտակ տան վարչակազմի կողմից «907-րդ բանաձևի» կատարումից հրաժարվելու, Ադրբեջանին օժանդակություն տրամադրելու և հայ ռազմագերիների խնդիրների վերաբերյալ։
ՀՅԴ Բյուրոյի Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի փոխանցմամբմ բարձրաձայնվել են նաև Թուրքիայի՝ հարևան բոլոր տարածաշրջաններն ապակայունացնող քաղաքականության և այդ երկրում մարդու իրավունքների համատարած խախտումների, մասնավորապես լրագրողների և իրավապաշտպանների ձերբակալությունների հարցերը։ Մենենդեսը հետաքրքրվել է, թե ինչ է անում Վաշինգտոնը՝ «էրդողանական Թուրքիային հակազդելու համար»։
Լսումների ժամանակ հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Մենենդեսը մասնավորապես ասել է, որ ինքը հիասթափված է վարչակազմի կողմից «907-րդ բանաձևի» պահանջների հրաժարումից այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը հարձակվեց Արցախի վրա։ Մենենդեսը նկատել է, որ Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի ինքնիշխան տարածք ներխուժելու և գերիներին անօրինաբար պահելու ետնապատկերի վրա, վարչակազմի կողմից «907-րդ բանաձևից» հրաժարումը, Բաքուն կարող է դիտել, որպես «կանաչ լույս՝ անպատիժ գործելու համար»։
«907-րդ բանաձևի» պահանջներից հրաժարվելու և Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտման հարցերը բարձրացրեցին նաև Բրեդ Շերմանն ու Բարբարա Լին, վերջինս խնդիրը պետքարտուղարի հետ կքննարկի գրավոր ընթացակարգով։
Ի պատասխան հնչած դիտարկումների՝ պետքարտուղար Բլինքենը նշել է, թե բարձրացված հարցերը պետք է լինեն պետքարտուղարության ուշադրության տակ և, որ ինքն  անձամբ աշխատել է գերիների վերադարձի և հակամարտության կարգավորմանն ուղղված գործնական բանակցությունների ուղղությամբ և փոքր ինչ առաջընթաց տեսնելու հույս ունի։
Թուրքիայի վերաբերյալ բարձրացված հարցերին ի պատասխան՝ Բլինքենը նկատել է, որ պետքարտուղարությունը կիսում է բարձրասված մտահոգությունները և Թուրքիային ուղղակիորեն ներգրավում են դրանց շուրջ քննարկումներում։
Մեկնաբանելով լսումները՝ Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը նշել է․ «Մենք միանում ենք մեր կոնգրեսական բարեկամներին` պահանջելով անհապաղ դադարեցնել ԱՄՆ-ի ռազմական և ցանկացած տեսակի օգնությունը Ադրբեջանին։ ԱՄՆ հարկատուներից ոչ մի դոլար չպետք է փոխանցվի Ալիևի նավթով հարուստ, ռասիստական և բռնատիրական ռեժիմին»:

US congressmen demand answers from Biden Administration on section 907 waiver of restrictions on US aid to Azerbaijan
18:04 09/06/2021
The US Senate Foreign Relations Committee Chair Bob Menendez (D-NJ) told Secretary of State Antony Blinken that the Biden Administration’s waiver of Section 907 restrictions on U.S. aid to Azerbaijan gave the “green light” to the Aliyev regime to “act with impunity,” reported the Armenian National Committee of America (ANCA).
The statement came during a June 8th Senate Foreign Relations Committee hearing with Secretary of State Blinken on President Biden’s Fiscal Year 2022 foreign aid priorities. Secretary Blinken was also confronted with similar concerns regarding continued U.S. aid to Azerbaijan, the ongoing illegal captivity of Armenian prisoners of war (POWs) by the Aliyev regime, and U.S. ties with Turkey’s autocratic Erdogan regime during hearings before the House Foreign Affairs Committee and House Appropriations Subcommittee on Foreign Operations this week.
“We join with our congressional allies in demanding an immediate stop to any and all US military aid to Azerbaijan,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian. “Not a single US taxpayer dollar should be shipped over to the oil-rich, racist, and violent Aliyev regime. Period. End of sentence,” concluded Hamparian.
During Senate Foreign Relations Committee questioning, Chairman Menendez explained, “I was disappointed that the Administration green-lighted the [Section] 907 waiver renewal despite Azerbaijan’s attack on Nagorno Karabakh. Now, after the 907 waiver, interfering with the actual territorial sovereignty of Armenia in the border issue, not releasing the actual prisoners of the conflict in violation of international law – I mean, I think that they [Azerbaijan] can act with impunity and I think when we waived it [Section 907], we gave them that green-light.”
Secretary Blinken stammered through a clearly strained response, stating “We have to continue to take a look at this. I have been working actively on this particularly, getting the return of the prisoners, getting engaged in an actual process discussion negotiation over an actual resolution and working on those things, and it was my hope that we would get a little bit of traction. But I think we have to continue to look at this and re-look at this in the future,” continued Secretary Blinken.