Բոբ Մենենդեսը՝ ԱՄՆ պետքարտուղարին․ 907-րդ բանաձևի կասեցումը Ալիևի ռեժիմին անպատժելիորեն գործելու «կանաչ լույս» է տվել
14:53 09/06/2021
ԱՄՆ Կոնգրեսի Արտաքին հարաբերությունների կոմիտեի բարձրաստիճան անդամները պատասխաններ են պահանջում Բայդենի վարչակազմից` կապված Ադրբեջանին ԱՄՆ օգնության սահմանափակումների 907-րդ բանաձևի չեղարկման, հայ ռազմագերիների վերադարձի հետ։
Այս հարցերը կոնգրեսականներ Բոբ Մենենդեսը, Բարբարա Լին, Բրեդ Շերմանը ուղղել են ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենին՝ 2022թ-ի ֆինանսական տարվա արտաքին օգնության բյուջեի լսումների ժամանակ հունիսի 8-ին։
Սենատի Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ Բոբ Մենենդեսը պետքարտուղար Բլինքենին ասել է, որ Բայդենի վարչակազմի կողմից Ադրբեջանին ԱՄՆ-ի կողմից ռազմական օգնությունը սահմանափակող 907-րդ բանաձևի կասեցում «կանաչ լույս» է տվել Ալիևի ռեժիմին՝ «գործելու անպատժելիորեն»։ Այս մասին  հայտնում է Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA):
«Ես հիասթափված էի, որ վարչակազմը կանաչ լույս վառեց 907 բանաձևից հրաժարման երկարացման համար՝ չնայած Ադրբեջանի հարձակմանը Լեռնային Ղարաբաղի վրա: Հիմա, 907-ից հրաժարվելուց հետո, Հայաստանի փաստացի տարածքային ինքնիշխանության միջամտելուց, միջազգային իրավունքի խախտմամբ չազատելով հակամարտության փաստացի գերիներին, կարծում եմ, որ նրանք [Ադրբեջանը] կարող են անպատիժ գործել, և կարծում եմ, որ երբ մենք հրաժարվեցինք դրանից [ 907 բանաձևից], մենք նրանց այդ կանաչ լույսը տվեցինք»,- ասել է Մենենդեսը։
Պետքարտուղար Բլինկենը հստակ պատասխան չի տվել դիտարկամնն ու ասել է, որ պետք է շարունակեն այս հարցը դիտարկել: Բլինքենը նշել է, որ ինքն ակտիվորեն աշխատել է դրա վրա, մասնավորապես՝ բանտարկյալների վերադարձի, իրական բանակցությունների քննարկումներում ներգրավվելու ուղղություններով, ու կարծիք հայտնել, որ պետք է շարունակեն դիտարկել դրանք նաև հետագայում։
Հիշեցնենք, որ «Ազատության աջակցության ակտ» 907 բանաձևով արգելվում է Ադրբեջանին ընդհանրապես օգնություն ցուցաբերել: Միաժամանակ, նախագահը լիազորված է շրջնանցել օրենքը և աջակցություն ցուցաբերել Ադրբեջանին։ Եվ յուրաքանչյուր տարի մարտ-ապրիլ ամիսներին շրջանցում է այդ օրենքը սկսած 2001 թվականից:

Боб Менендес госсекретарю США: отмена 907-ой резолюции дала алиевскому режиму «зеленый свет действовать безнаказанно»
16:23 09/06/2021
Высокопоставленные члены Комитета Сената США по иностранным делам требуют ответов у администрации Байдена в связи с отменой 907-ой резолюции по ограничению предоставления Азербайджану различных видов помощи, а также в связи с возвращением военнопленных.
Все эти вопросы сенаторы Боб Менендес, Барбара Линн, Бред Шерман направили госсекретарю Энтони Блинкену 8 июня в ходе слушаний по бюджету внешней финансовой помощи на 2022 год.
Председатель комитета Сената США по иностранным делам Боб Менендес сказал Блинкену, что отмена 907-ой резолюции по ограничению военной помощи Азербайджану дал «зеленый свет» Алиеву «действовать безнаказанно». Об этом сообщает Армянский национальный комитет Америки (ANCA). «Я разочарован тем, что администрация дала зеленый свет на продление отказа от 907-ой резолюции, несмотря на то, что Азербайджан напал на Нагорный Карабах. Теперь, после отказа от 907-ой резолюции, фактически нарушая территориальную суверенность Армении, продолжая удерживать пленных нарушением межднародного права, думаю, они [Азербайджан] могут действовать безнаказанно, и думаю, что когда мы отказались от этого [907-ий резолюции], мы дали им этот зеленый свет»,- отметил Менендес.
Госсекретарь Блинкен не дал четкого ответа по этому поводу, сказав, что они должны продолжать рассмотрение данного вопроса. Блинкен отметил, что сам лично активно работал над ним, в частности, по возвращению пленных, по вовлечению в обсуждениях, и выразил мнение, что они должны продолжать рассматривать эти вопросы и в будущем.
Напомним, что 907-ой резолюцией «Акт поддержки свободы» запрещается предоставление любой помощи Азербайджану. В то же время, президент уполномочен обойти закон и предоставить Азербайджану помощь. И каждый год в марте-апреле обходит данный закон, начиная с 2001 года.