Ֆիլիպ Ռիքեր․ ԱՄՆ-ն շատ անհանգստացած է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով վերջին զարգացումներով
15:31 09/06/2021
«Մեզ շատ անհանգստացրել են վերջին զարգացումները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանի երկայնքով, ներառյալ՝ ադրբեջանական ուժերի կողմից վեց հայ զինծառայողների կալանավորումը և վերջերս ականի միջադեպի արդյունքում երկու լրագրողների ողբերգական մահը»,-այս մասին Բաքվում ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հետ կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիական հարցերով տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերը։
Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանատան հաղորդագրության համաձայն, Ռիքերը նշել է, որ չափազանց շատ կյանքեր են զոհվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության արդյունքում, և անհանգստություն հայտնել, որ իրավիճակը սահմանին կարող է սրվել:
«Մենք երկու կողմերին էլ կոչ ենք անում շտապ և խաղաղ կարգավորել այս միջադեպերը: ԱՄՆ-ը սադրիչ և ավելորդ է համարում ցանկացած տեղաշարժ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի ոչ գծանշված տարածքներում: Մենք մերժում ենք ուժի օգտագործումը՝ սահմանը սահմանազատելու համար և կոչ ենք անում երկու կողմերին վերադառնալ իրենց նախկին դիրքերը և դադարեցնել ոչ սահմանագծված սահմանի ռազմական ամրացումը և ականների տեղադրումը», ասել է Ռիքերը։
ԱՄՆ-ը, Ռիքերի խոսքերով, կողմերին հորդորում է հնարավորինս շուտ վերադառնալ առարկայական բանակցությունների՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո`Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության երկարաժամկետ քաղաքական կարգավորմանը հասնելու համար:
«Միացյալ Նահանգները կշարունակեն աշխատել միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների, ինչպես նաև մեր դաշնակիցների և գործընկերների հետ՝ տարածաշրջանում մարդասիրական կարիքները հոգալու համար: Բայց միայն հակամարտության խաղաղ կարգավորման միջոցով Հարավային Կովկասի ժողովուրդը կարող է իսկապես ծաղկել և բարգավաճել»,-ասել է Ռիքերը։
Նշենք, որ Ռիքերը հունիսի 6-ից 13-ը տարածաշրջանային այց է կատարում Վրաստան, Ադրբեջան ու Հայաստան։

Филипп Рикер: США глубоко обеспокоены событиями, происходящими на международной границе между Арменией и Азербайджаном
17:24 09/06/2021
«Мы глубоко обеспокоены событиями, происходящими на международной границе между Арменией и Азербайджаном, включая захват шестерых армянских солдат азербайджанскими военными и гибель двух азербайджанских журналистов в результате взрыва мины»,- об этом на брифинге в Баку заявил исполняющий обязанности заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Филипп Рикер.
Согласно сообщению посольства США в Азербайджане, Рикер заявил, что конфликт между Арменией и Азербайджаном унес много жизней и выразил обеспокоенность,  что пограничная ситуация может обостриться.
«Мы призываем стороны безотлагательно и мирным путем урегулировать эти инциденты. Соединенные Штаты любое движение на демаркированной международной границе между Арменией и Азербайджаном считают провокационным и ненужным. Мы отвергаем применение силы для демаркации границы и призываем обе стороны вернуться на свои исходные позиции, прекратить устанавливать военные укрепления и минировать территории с не демаркированными границами», - сказал Рикер.
Он подчеркнул, что США призывают стороны для прочного политического урегулирования нагорно-карабахского конфликта как можно скорее вернуться к предметным переговорам под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
«Соединенные Штаты для удовлетворения региональных потребностей будут продолжать работать с международными гуманитарными организациями, включая и наших союзников и партнеров. Но только путем мирного урегулирования конфликта возможно настоящее процветание и благополучие народов Южного Кавказа», - сказал Филипп Рикер.
Напомним, что заместитель помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии 6-13 июня с региональным визитом посещает Грузию, Азербайджан и Армению.