«Ժողովուրդ». Ինչու է կասեցվել Հայկ Հարությունյանին ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը
«Ժողովուրդ» թերթը գրում է. ««Ժողովուրդ» օրաթերթին ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից հայտնեցին, որ կասեցվել է ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Հայկ Հարությունյանին ինքնասպանության հասցնելու հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը:
Ըստ կոմիտեի՝ կասեցվել է քրեական գործը, հետմահու նշանակվել է դատագոհեբանական փորձաքննություն, որի եզրակացությունը ստանալուց հետո, ամենայն հավանականությամբ, քրեական գործը կկարճվի: «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, որ նախկին ոստիկանապետի հարազատները, մասնավորապես՝ Հայկ Հարությունյանի եղբորորդին, մշտապես գործով հետաքրքրվում էր և միջնորդություններ էր ներկայացրել Քննչական կոմիտե:
Հիշեցնենք, որ 2019 թվականի սեպտեմբերի 24-ին Բջնիի առանձնատանը հայտնաբերվել էր 2003-2008 թվականներին Հայաստանի ոստիկանության պետի պաշտոնը զբաղեցրած Հայկ Հարությունյանի դին՝ գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով: Գրել էինք նաև, որ ՀՀ նախկին ոստիկանապետ, «Մարտի 1»-ի գործով մեղադրյալ Հայկ Հարությունյանի ինքնասպանության գործով հարցաքննվել է նաև ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ, գեներալլեյտենանտ Արարատ Մահտեսյանը»։

«Жоховурд»: Почему приостановлено уголовное дело о доведении до самоубийства Айка Арутюняна
Газета «Жоховурд» пишет: «Газете «Жоховурд» в пресс-службе Следственного комитета Армении сообщили, что уголовное дело о доведении до самоубийства бывшего начальника полиции Армении, обвиняемого по делу 1 марта Айка Арутюняна приостановлено».
Согласно источнику, уголовное дело приостановлено, назначена посмертная судебно-психологическая экспертиза, после получения ее результатов, по всей видимости, дело будет прекращено.
Ранее издание сообщало, что родственники бывшего начальника полиции, в частности племянник, постоянно интересовался делом и представлял ходатайства в Следственный комитет.
Напомним, Айк Арутюнян, занимавший должность начальника полиции Армении в  2003-2008гг., был найден мертвым 24 сентября 2019 года на своей даче в селе Бжни. Сообщалось также, что по делу о самоубийстве бывшего начальника полиции, обвиняемого по делу 1 марта Айка Арутюняна, был допрошен его бывший заместитель, генерал-лейтенант Арарат Махтесян.