Արամ Վարդևանյան. Գլխավոր դատախազի այցը Սյունիք քաղաքական նպատակներ հետապնդող էր
Փաստաբան Արամ Վարդևանյանը ֆեյսբուքյան գրառմամբ անդրադարձել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հնչեցված հայտարարություններին.
«1. Նա իր խոսքում նշեց, որ Սյունիքի մարզում հանդիպում է իրականացրել` «հնարավոր ընտրական հանցագործությունները կանխարգելելու» նպատակով: Հատուկ Արթուր Դավթյանի համար պարզաբանեմ՝ դատախազության սահմանադրական լիազորությունների մեջ հանցագործությունների կանխարգելումը չի մտնում։ Ավելին՝ ՀՀ-ում դատախազության սահմանադրաիրավական կարգավիճակի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ Դատախազության լիազորությունները սպառիչ թվարկված են Սահմանադրությամբ, ուստի առնվազն ոչ պրոֆեսիոնալ է, որ դատախազությունն իրեն վերագրում է լիազորություն, որը սահմանված չէ Սահմանադրությամբ։
2. Չեմ կարող չհամաձայնել այն հանգամանքի հետ, որ, այո, մասնավոր սեկտորի ներգրավվումը «կանխարգելելիչ խորհրդակցությունը» իսկապես աննախադեպ է, բայց որևէ տեսակի հանցագործության կանխարգելումը որևէ տրամաբանությամբ չի կարող տեղավորվել մասնավոր սեկտորի լիազորությունների մեջ: Ասեմ ավելին՝ այն կարող է դիտվել ձեռնարկատիրական գործունեության նկատմամբ պետական այն էլ քրեական հետապնդման մարմնի ուղիղ միջամտություն։ Ի հավելումն՝ ՀՀ օրենսդրությամբ մասնավոր ընկերությունը Արթուր Դավթյանի վկայակոչած` վարչարարության սուբյեկտ չէ, հետևաբար` հակասահմանադրական ձևաչափով խորհրդակցությունից հետո իբր վարչարարությունը ուժեղացնելու որևէ հնարավորություն կամ տրամաբանություն չունի։
3. Խոսել իբր մտահոգ դիրքից ատելության խոսքի մասին և մեկ բառով անգամ չանդրադառնալ փաստացի վարչապետի պաշտոնը զբաղեցնողի արտահայտրթյուններին, որոնք նույնիսկ խուլիգանական բնույթի էին, ինքնին խոսում է Գլխավոր դատախազի հենց կախվածության, այլ ոչ թե անկախության մասին:
Ամփոփելով` Գլխավոր դատախազը որպես իրավաբան առնվազն պետք է սխալները ընդունելու կամք ու կարողություն ունենա, այլ ոչ թե փորձի «թեթև ձեռք» ու նման տերմիններով արատավորի իր ղեկավարած կառույցից ավելի բարձր կարգավիճակ ունեցող մարմնի` Սահմանադրական դատարանին:
Կարծում եմ ակնհայտ է, որ գլխավոր դատախազի այցը Սյունիք քաղաքական նպատակներ հետապնդող էր, հայտարարությունները հանրայինում ևս: Հորդորում ենք մնալ բացառապես իրավական և քաղաքական չեզոքության տիրույթում, միաժամանակ ունենալ կամք` ուսումնասիրելու ժամանակավոր իշխանության կողմից վարչական ռեսուրսի իրական չարաշահման դեպքերը»:

Арам Вардеванян – Визит генерального прокурора в Сюник преследовал политические цели
Адвокат Арам Вардеванян на своей странице в Facebook коснулся заявлений генерального прокурора Артура Давтяна, сделанных в эфире Общественного телевидения.
«1. Он в своем слове отметил, что провел встречу в Сюнике с целью «предотвращения возбожных предвыборных преступлений». Специально для Артура Давтяна поясню: в конституционные полномочия прокуратуры предотвращение преступлений не входит. Более того, специфика конституционно-правового статуса прокуратуры в Армении заключается в том, что полномочия Прокуратуры исчерпывающе перечислены Конституцией, следовательно, как минимум непрофессионально приписывать себе полномочия, не установленные Конституцией.
2. Не могу не согласиться с тем, что, да, вовлечение частного сектора в «превентивную коммуникацию» действительно беспрецедентно, но предотвращение какого-либо преступления ни по какой логике не может умещаться в полномочия частного сектора. Скажу больше: оно может быть расценено как прямое вмешательство государственного органа - органа уголовного преследования в предпринимательскую деятельность. В дополнение: упомянутая Артуром Давтяном частная компания по законодательству РА не является субъектом администрирования, следовательно, после антиконституционного совещания нет какой-либо возможности или логики якобы для усиления администрирования.
3. Говорить якобы с позиций обеспокоенности о слове ненависти и даже словом не коснуться заявлений лица, занимающего кресло премьера, которые носили даже хулиганских характер, уже говорит о зависимости генерального прокурора, а не о его независимости.
Резюмируя, генеральный прокурор как юрист должен обладать как минимум волей и способностью принимать ошибки, а не пытаться терминами «легкая рука» и прочее порочить вышестоящий орган – Конституционный суд.
Думаю, очевидно, что визит генерального прокурора в Сюник преследовал политические цели, заявления на Общественном телевидении – также. Призываем оставаться исключительно в пределах правового и политического нейтралитета, в то же время иметь волю к изучению случаев злоупотребления административным ресурсом временной властью».