«Ինձ թվում էր, որ այն հարցի շուրջ, որ 1997-ին լրջանալու պահը կորցրեցին, կար կոնսեսուս։ Հիմա նույն խնդրի առաջ ենք կանգնած։ Եթե այս պահն էլ կորցնենք, Հայաստանին շատ վատ բաներ են սպասվում»,-լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց ՀՀ առաջին նախագահ, ՀԱԿ ընտրական ցուցակը գլխավորող Լևոն Տեր-Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով ՀԱԿ-ի՝ «Լրջանալու պահը» կարգախոսին։
Անդրադառնալով դիտարկմանը, որ գործող իշխանությունների հրաժարականը պահանջող ՀՀ առաջին նախագահի թիմակիցներ՝ Վլադիմիր Կարապետյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանն այս իշխանությունների կողմից պաշտոններ են ստանում, Տեր-Պետրոսյանն արձագանքեց. «Էլեմենտար ճամբարափոխություն, չեմ ուզում ասել լատիներեն բառը։ Առնետավազք»։
Տեր-Պետոսյանի հնչեցրած գնահատականին հետևեցին ծափահարություններ։
Հիշեցնենք, որ Տեր-Պետրոսյանի նախկին թիմակից Վլադիմիր կարապետյանն օրեր առաջ նշանակվեց Ուկրաինայում ՀՀ դեսպասն, իսկ Գագիկ Ջհանգիրյանը ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատարն է։

«Бегство крыс»: Левон Тер-Петросян о Владимире Карапетяне и Гагике Джангиряне
«Мне казалось вокруг данного вопроса, когда в 1997 году упустили момент  посерьезнеть,  был консенсус. Теперь мы столкнулись с той же проблемой. Если упустим момент и сейчас, Армению впереди ждут очень плохие вещи», – заявил на пресс-конференции 10 июня первый президент Армении, возглавляющий предвыборный список  партии «Армянский национальный конгресс» Левон Тер-Петросян.
Отвечая на замечание, что представители команды требующего отставки действующих властей РА первого президента – к примеру, Владимир Карапетян или Гагик Джангирян – получают должности от нынешних властей, Тер-Петросян отметил: «Элементарная смена лагеря, не хочу использовать латинское слово. Бегство крыс».
Озвученная Тер-Петросяном оценка была встречена аплодисментами.
Напомним, бывший представитель команды Тер-Петросяна Владимир Карапетян был назначен на днях послом Армении в Украине, а Гагик Джангирян является и.о. главы ВСС.