Մենք պետք է մեզ ավելի շատ հնարավորություն տանք, որ ճանաչենք ձեր ազգային յուրահատկությունները. Ռոբերտ Քոչարյանը՝ եզդի ժողովրդին
16:56 10/06/2021
«Ճակատագրական պահ է երկրի համար, մենք եկել ենք ձեր մոտ ասելու, որ մենք որպես քաղաքական թիմ, ընտրություններին մասնակցող դաշինք, պատրաստ ենք պատասխանատվություն ստանձնելու երկրի ապագայի համար»,- Ալագյազ եզդիաբնակ համայնքում հայտարարեց «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ, երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը և հավելեց, որ գործով արդեն ապացուցել են՝ ի վիճակի են առկա հարցերին լուծում տալ, երկիրն առաջ տանել, արժանապատիվ խաղաղություն հաստատել:
Երկրորդ նախագահը շեշտեց, որ երբ խոստանում է տնտեսական զարգացման մասին, նկատի չունի դանդաղ զարգացումը, այլ ավելի շուտ խոսում է շատ արագ՝ երկնիշ տնտեսական աճի մասին, որը ապահովել է իր պաշտոնավարման 10 տարվա ընթացքում:
Ընդգծելով, որ իր նախագահության ընթացքում արձանագրվել է տնտեսության 10-14 % աճ, իսկ այսօր առկա է 7.5 % անկում՝ Ռոբերտ Քոչարյանն ասաց. «Թվում է, թե այդ տոկոսները բան չեն ասում, բայց դրանք ամեն օր ձեր կյանքում զգացնել են տալիս, զգացնել են տալիս ձեր սառնարանի պարունակության վրա, ձեր գրպանի վրա, երբ ամեն անգամ շուկա գնալուց հետո ստուգում եք, թե ձեր գրպանում ի՞նչ է մնում, կամ չի մնում, կամ նույն գումարով ինչքա՞ն ապրանք եք կարողանում գնել: Մենք գալիս ենք այդ հարցերին ռադիկալ լուծում տալու համար»:
Ըստ «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի՝ այն ծավալի ճանապարհաշինությունը, որը եղել է իր պաշտոնավարման տարիներին, երբեք չի եղել:
«Հիմա իշխանությունները սիրում են ասել, որ ասֆալտ են անում, բայց դեռ շատ հեռու են այն ծավալներից, որը մենք էինք անում»,- հայտնեց Քոչարյանը և հավելեց, որ իր պաշտոնավարման տարիներին շինարարության 22-29% աճ էր ապահովվում, ինչը նշանակում էր, որ երկրում աշխուժություն է եղել:
Ընդգծելով, որ տնտեսությունը վերականգնելու համար ռեսուրսները կան և՛ Հայաստանում, և՛ նրա սահմաններից դուրս՝ Ռոբերտ Քոչարյանը շեշտեց, որ այն ուժն են, որ ի վիճակի է ապահովել ներդրումային ծրագիր, քանի որ իրենք վստահություն են վայելում խոշոր ներդրողների կողմից և ունեն վարչական հմտություն ծրագրերն իրականացնելու համար:
ՀՀ երկրորդ նախագահի խոսքով՝ Հայաստանում կա 3 խոշոր ճգնաժամ՝ անվտանգության, տնտեսության և կառավարելիության:
«Կառավարման ճգնաժամն, իմ կարծիքով, ամենից արագ լուծվողներից մեկն է, բայց նաև այս իշխանությունների համար չլուծվող հարց է, քանի որ չգիտեն, թե ինչ է կառավարումը: Ուղղակի գլուխ չեն հանում, կարծես մի բարդ մեքենա են տվել, այս ու այն կողմից բզում են մեքենան տեղից չի շարժվում, ու չեն էլ կարող սովորել, այդ շնորհքը չունեն»,- հայտարարեց դաշինքի առաջնորդը:
Ռոբերտ Քոչարյանը նկատեց, որ Հայաստանում շատերի համար պարզ չէ եզդիների ավանդույթները, այդ պատճառով էլ հայ ժողովուրդը իր կողքին ապրող փոքրամասնությունների մասին ավելի շատ պետք է իմանա:
«Դուք հայկական մշակույթը լավ եք ճանաչում, բայց հայերս ձերը լավ չենք ճանաչում, իսկ քանի որ երկիրը մեկն է, մենք պետք է մեզ ավելի շատ հնարավորություն տանք, որ ճանաչենք ձեր ազգային յուրահատկությունները»,- ընդգծեց Քոչարյանը և խոստացավ, որ այդպիսի առաջարկություններով հանդես կգա և այդ առումով ճշգրտումներ կլինի նաև դպրոցների ուսումնական ծրագրերում:
Նա նկատեց, որ երբ պատերազմ է, եզդի երիտասարդները զորակոչվում և պայքարում են ընդհանուր երկրի համար և անհրաժեշտություն կա, որ հայ ժողովուրդը մի փոքր ուրիշ աչքերով նայի իր կողքին ապրող փոքրամասնություններին:
«Մենք ասում ենք, որ եղածների մեջ մենք ամենամեծ հնարավորությունները, փորձ, գիտելիքներ ունեցողներն ենք և մեկ անգամ արդեն ապացուցել ենք, թե ինչի ենք ունակ՝ մնացածը ձեզանից է կախված, ժողովուրդ ջան»,- խոսքն ավարտեց Ռոբերտ Քոչարյանը:

Мы должны дать себе больше возможностей знакомиться с вашими  национальными особенностями. Роберт Кочарян – езидскому народу
18:12 10/06/2021
Мы должны дать себе больше возможностей знакомиться с вашими национальными особенностями. Роберт Кочарян – езидскому народу
«Это судьбоносный момент для страны, мы пришли к вам, чтобы сказать, что мы, как политическая команда, участвующий в выборах блок готовы взять на себя ответственность за будущее страны», – заявил 10 июня второй президент Армении, лидер альянса «Армения» Роберт Кочарян в населенной езидами общине Алагяз и добавил: на деле они уже доказали, что в состоянии решить существующие проблемы, продвинуть страну вперед, установить достойный мир.
Второй президент подчеркнул, что, когда он обещает экономическое развитие, он не имеет в виду медленное развитие, а скорее говорит об очень быстром, двузначном экономическом росте, который он обеспечил в течение 10 лет своего президентства.
Подчеркнув, что в период его президентстве был зарегистрирован рост экономики на уровне 10-14%, в то время, как сегодня наблюдается спад на 7,5%, Роберт Кочарян сказал: «Кажется, что эти проценты ничего не говорят, но чувствуются каждый день в вашей жизни, отражаются на содержимом вашего холодильника, на вашем кармане, когда каждый раз, когда вы идете на рынок, проверяете, что остается у вас в кармане или не остается… Мы приходим для радикального решения этих вопросов ».
По словам Кочаряна, темпы дорожного строительства сейчас далеки от того, что было в период его президентства.
«Сейчас власти любят говорить, что они укладывают асфальт, но темпы все еще далеки от того объема, который обеспечивали мы», – сказал Кочарян, добавив, что в годы его пребывания в должности президента темпы роста строительства в стране составляли 22-29%. «Это означает активность в стране», – указал он.
Подчеркнув, что ресурсы для восстановления экономики есть как в Армении, так и за рубежом, Роберт Кочарян пояснил, что они являются той политической силой, которая может обеспечить инвестиционную программу, поскольку они пользуются доверием крупных инвесторов, обладают административными навыками для реализации программ.
По словам второго президента Армении, в Армении сейчас налицо три важнейших проблемы:  безопасность, экономика и управление.
«Кризис в управлении, на мой взгляд, наиболее легко решаемый вопрос. Но не для нынешних властей. Они не в состоянии решить кризис управления, поскольку не знают, что такое управление. Просто не разбираются. Словно дали им сложную машину, они нажимают туда-сюда, но машина с места не двигается. Способностей научиться у них тоже нет», – заметил Кочарян.
Роберт Кочарян отметил также, что традиции езидов многим в Армении неизвестны, поэтому армянский народ должен больше знать о проживающих бок о бок с ним национальных  меньшинствах.
«Вы хорошо знаете армянскую культуру, но мы, армяне, плохо знаем вашу, и, поскольку страна у нас у всех одна, мы должны дать себе больше возможностей знакомиться с вашими  национальными особенностями», – подчеркнул Кочарян, пообещав выступить с такими предложениями, обеспечить внесение изменений с этой целью в школьные программы.
Он напомнил, что во время войны молодые люди-езиды призываются и сражаются за общую страну, армянскому народу необходимо смотреть на проживающие рядом с ним меньшинства немного другими глазами.
«Мы говорим, что среди всех участников выборов у нас самые большие возможности, опыт и знания, мы уже один раз доказали, на что способны, остальное зависит от вас, дорогой народ», – подчеркнул Роберт Кочарян.