«Հրապաչակ» թերթը գրում է. «Արտաքին գործերի նախարարությունն ամբողջությամբ դուրս է եկել Նիկոլ Փաշինյանի վերահսկողությունից և միասնական է իր դիրքորոշման մեջ։ Օրերս գերատեսչության անունից կոշտ հայտարարություն են պատրաստել՝ մոտավորապես նախկին նախարար Արա Այվազյանի հրաժեշտի ելույթի ոգով, թե պետությունը ծանրագույն վիճակում է, պետականության կորստի վտանգ կա, և այս պարագայում չի կարելի ոչ մի նոր փաստաթուղթ ստորագրել։
Անգամ տեքստն են պատրաստել, որը կոչ է լինելու՝ ուղղված վարչապետի ԺՊ-ին, և երեքշաբթի երեկոյան պետք է այն հրապարակեին, ու այդ օրն էլ միաժամանակ 3 փոխնախարար հրաժարականի դիմումներ ներկայացրին, սակայն անհայտ պատճառներով գործընթացը կասեցվել է։
ԱԳՆ մեր աղբյուրների փոխանցմամբ՝ արտաքին ոլորտի պատասխանատուները չեն ցանկացել նոր ցնցումներ առաջացնել երկրում։ Փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանն էլ մատ է թափ տվել և խելոքանալու հրահանգ տվել ԱԳՆ աշխատակիցներին։
Երեկ լուրեր տարածվեցին, որ հրաժարականի դիմում է ներկայացրել նաև վերջին փոխնախարարը՝ Արմեն Ղևոնդյանը, որն ԱԳ նախարարի պարտականություններն է այժմ կատարում։ Սակայն արձակուրդում գտնվող վարչապետի պարտականությունները կատարող Ավինյանը նրա դիմումը չի ստորագրել, քանի որ նախարարությունը չի կարող մնալ առանց ղեկավարի։
Բայց մեր աղբյուրներն ասում են, որ Ղևոնդյանը, որն ԱԱԾ-ից է եկել ԱԳ համակարգ, «խաղերի» մեջ է իշխանությունների հետ, և ազատման դիմումն էլ ձևական է գրվել, որպեսզի աշխատակազմում չասեն՝ դավաճան է, սակայն նրա հետ համաձայնեցված է դիմումը չմակագրելը, և գուցե հենց ինքն էլ կասեցրել է հայտարարության տարածումը»։

«Грапарак»: Министерство иностранных дел полностью вышло из-под контроля
Газета «Грапарак» пишет, что министерство иностранных дел Армении полностью вышло из-под контроля Никола Пашиняна и едино в своей позиции. На днях от имени ведомства было подготовлено жесткое заявление, приблизительно в духе выступления Ара Айвазян на встрече с сотрудниками МИД, что государство в тяжелейшем положении, стоит перед угрозой потери государственности и в таких условиях нельзя подписывать никакой новый документ.
Был подготовлен также текст с призывом к исполняющему обязанности премьер-министра, который должны были опубликовать во вторник вечером и представить в тот же день заявления об отставке трех замминистра, однако по неизвестным причинам, этот процесс был приостановлен.
«Как передают наши источники в МИД, ответственные за внешнеполитическую сферу не хотели избежать новых потрясений в стране. А и.о. вице-премьера Тигран Авинян приказал сотрудникам МИД успокоиться. Вчера распространились сведения о том, что заявление об отставке представил также последний замминистра Армен Гевондян, который исполняет сейчас обязанности главы МИД. Однако исполняющий обязанности премьер-министра Авинян не подписал его заявление, поскольку министерство не может остаться без руководителя.
Однако как говорят наши источники, Гевондян, пришедший в систему МИД из СНБ, вступил в «игры» с властями и написал заявление об отставке формально, чтобы в аппарате МИД не говорили, что он предатель. Но неподписание заявления об отставке было согласовано с ним и, возможно, именно он приостановил распространение заявления», - пишет газета.