«Ժողովուրդ». Երբ հարմար է՝ Փաշինյանը պաշտոնակատար է, երբ հարմար չէ՝ արձակուրդում է
«Նիկոլ Փաշինյանը և՛ պաշտոնակատար է, և՛ ոչ: Հունիսի 7-ի որոշմամբ Նիկոլ Փաշինյանը որպես վարչապետի պաշտոնակատար գտնվում է արձակուրդում՝ մինչև հունիսի 18-ը ներառյալ, և նրան արձակուրդում գտնվելու ժամանակ պետք է փոխարինի Տիգրան Ավինյանը: Մի քանի օր թերևս այդպես էր, վարչապետի որոշումներ բաժնում Տիգրան Ավինյանի անունն էր՝ որպես ԺՊ. կառավարության նիստը ևս նա էր վարում:
Սակայն Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնական primeminister կայքում հունիսի 10-ի ամսաթվով մի հաղորդագրություն է տեղադրված, որում նշվում է. «Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով պետքարտուղարի տեղակալի պաշտոնակատար Ֆիլիպ Ռիքերին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը»:
Նկատենք՝ տեքստի մեջ վարչապետի պաշտոնակատար է ներկայացված, սակայն փաստ է՝ նա արձակուրդում է, և ի պաշտոնե նրանց պետք է ընդուներ Ավինյանը: Իսկ, ահա, մյուս զավեշտալի իրավիճակն այն է, որ այս պատվիրակությանը ընդունել են նաև ԱԳՆ-ում, սակայն այդ կառույցում ո՛չ նախարար ունենք, ո՛չ պաշտոնակատար, և դա է պատճառը, որ նշված է՝ պատվիրակությունը հանդիպում է ունեցել ԱԳՆ-ում՝ առանց կոնկրետացնելու, թե ում հետ»։

«Жоховурд»: Когда удобно, Пашинян и.о. премьер-министра, когда неудобно – в отпуске
Газета «Жоховурд» пишет, что Никол Пашинян и исполняющий обязанности, и нет. В соответствии с решением от 7 июня, Никол Пашинян как и.о. премьер-министра находится в отпуске, с 7 по 18 июня включительно, и его на время нахождения в отпуске замещает Тигран Авинян. Пожалуй, несколько дней так и было, в разделе решений премьер-министра в качестве и.о. отмечалось имя Тиграна Авиняна, как врио он вел также заседание правительства.
Однако на официальном сайте исполняющего обязанности премьер-министра  primeminister 10 июня появилось сообщение, в котором отмечается: «Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял сегодня и.о. помощника госсекретаря США по делам Европы и Евразии Филипа Рикера и возглавляемую им делегацию».
Отметим, что в тексте он представлен как исполняющий обязанности премьер-министра, однако факт, что он в отпуске и и.о. помощника госсекретаря США должен был принять Тигран Авинян. Еще одна примечательная ситуация: эту делегацию приняли в МИД Армении, однако в этой структуре нет ни министра, ни и.о. министра, и в этом причина того, что отмечается – и.о. помощника госсекретаря США провел встречу в МИД Армении, однако не конкретизируется с кем», - пишет газета.