Քարոզարշավը նրա համար չէ, որ մարդկանց համար ապահովվեն փոխադարձ մեղադրանքների, հայհոյանքի հանրային տեսարաններ. ՄԻՊ
11:52 11/06/2021
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն անդրադարձել է նախընտրական քարոզարաշավի ընթացքում քաղաքական ուժերի հայտարարություններին
«Նախընտրական քարոզարշավում բովանդակային հարցերի փոխարեն գերակայում են տարբեր քաղաքական ուժերի և առանձին գործիչների, այդ թվում՝ պաշտոնյաների փոխադարձ մեղադրանքները, իրար ուղղված հայհոյանքն ու վիրավորանքը՝ զուգակցված բռնության հետ ասոցացվող հռետորաբանությամբ:
Ընդ որում, այնպես է ստացվել, որ անգամ հանրությունն է արդեն սովորել և երբ մի կողմը վիրավորում, հայհոյում կամ մեղադրում է մյուսին, ապա հանրությունն էլ սկսում է անհամբեր սպասել, թե ինչ կամ ինչպես է այդ մյուս կողմը պատասխանելու:
Տպավորությունն էլ այն է, թե ավելի ուժեղ է նա, ով ավելի շատ է մեղադրում, ավելի բարձր ու նոր բառերով է հայհոյում կամ վիրավորում: Հետո էլ այդ նույն բառերով իրար են հայհոյում ու վիրավորում քաղաքական ուժերի կամ հանրային գործիչների կողմնակիցները:
Բայց նախընտրական քարոզարշավը նրա համար չէ, որ մարդկանց համար ապահովվեն փոխադարձ մեղադրանքների, վիրավորանքի ու հայհոյանքի հանրային տեսարաններ:
Այս ամենի արդյունքում էլ ստացվել է այնպես, որ հանրային քննարկման (public discourse) տիրույթը գրեթե ամբողջությամբ լցված է միայն իշխանավեճի թեմաներով:
Նախընտրական շրջանում պետք է քննարկման առարկա դառնան իրական կյանքում մարդկանց հուզող հարցերը, որոնք տարիներ շարունակ բարձրաձայնվում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի տարեկան ու արտահերթ զեկույցներով։
Անվտանգության հիմնարար հարցերից բացի, օրինակ՝
• Ինչպե՞ս է բացառվելու  կյանքի դժվարին վիճակում հայտնված ընտանիքների խորացող մեկուսացումը հասարակությունից, ինչպես է ապահովվելու նրանց ինտեգրումը հանրային կյանքին։
• Ինչպե՞ս է ապահովվելու, որպեսզի հաշմանդամություն ունեցող երեխայի ծնողը երեխային դպրոց ու մանկապարտեզ տանելու փոխարեն ստիպված չլինի խնամել նրան տանը և ինքն էլ նրան խնամելու համար ազատվի աշխատանքից ու այդպես ընտանիքն ապրի հասարակությունից մեկուսացված վիճակում:
• Ինչպե՞ս է բացառվելու, որպեսզի անվճար բժշկական օգնության կամ սոցիալական ապահովության համակարգի անվերջ բյուրոկրատական ու դատական քաշքշուկների մեջ հայտնված մարդը, ով, ասենք, փորձում է ստանալ իր կենսաթոշակը կամ ենթարկվել բժշկական հետազոտությունների, չզգա իրեն թենիսի մրցաշարի «գնդակի» դերում, երբ բոլորն անվերջ մի վայրից մյուսն են ուղարկում՝ առանց հարցին լուծում տալու:
• Ինչպե՞ս է ապահովվելու, որպեսզի մարդիկ չմոռացվեն հոգեբուժարաններում իրավական ու վարչական քրոնիկ թերությունների պատճառով, այլ ստանան լիարժեք կյանքի վերադարձին ծառայող նպատակով իրական բուժում:
• Ինչպե՞ս է ապահովվելու, որպեսզի ոչ թե թղթին տված գեղեցիկ  ձևակերպումների ինքնախաբեությամբ, այլ իրական կյանքում քրեակատարողական (բանտային) համակարգն ի վերջո դադարի պատժողական լինելուց և ծառայի մարդուն ազատ արձակման նախապատրաստելու ու իրական կյանք նրա լիարժեք ինտեգրումն ապահովելու նպատակին։
• Ինչպե՞ս են լուծվելու տարբեր վարչական մարմիններում ու դատարաններում գործերի քննության ձգձգումներն ու քաշքշուկները, որոնց արդյունքում մարդկանց պատճառվում են անվերականգնելի վնասներ և այլն։
Ակնհայտ է, որ նման իրական խնդիրներ բարձրաձայնելու և լուծման տարբերակներ առաջարկելու փոխարեն փոխադարձ վիրավորանքն ու հայհոյանքները, ատելության ու բռնության հետ ասոցացվող ցանկացած հռետորաբանություն ավելի են խորացնում բևեռացումն ու խմբերի բաժանելու արատավոր երևույթը»։

Омбудсмен Армении: Агиткампания не предназначена для обеспечения людей публичными сценами взаимных обвинений, оскорблений и брани
13:23 11/06/2021
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян обратился к заявлениям политсил, озвучиваемых в ходе агиткампании к предстоящим 20 июня внеочередным выборам в Национальное Собрание РА:
«В предвыборной агиткампании вместо содержательных вопросов преобладают взаимные обвинения различных политических сил и отдельных деятелей, в том числе должностных лиц, адресованные друг другу ругательства и оскорбления в сочетании с риторикой, ассоциирующейся с насилием.
При этом так вышло, что даже общественность уже привыкла, и, когда одна сторона оскорбляет, бранится или обвиняет другую, то общественность  начинает с нетерпением ждать, что и как ответит другая сторона.
Такое впечатление, что сильнее тот, кто больше обвиняет, ругается или оскорбляет громче и новыми словами. Затем этими же словами оскорбляют и бранятся сторонники политических сил или общественных деятелей.
Однако предвыборная агиткампания не предназначена для обеспечения людей публичными сценами взаимных обвинений, оскорблений и брани.
Вследствие всего этого получилось так, что общественный дискурс(public discourse) почти полностью заполнен темами борьбы за власть.
В предвыборный период предметами обсуждения должны становиться вопросы, волнующие людей в реальной жизни, которые годами поднимались в ежегодных и внеочередных отчетах защитника прав человека.
Помимо основополагающих вопросов безопасности, например:
•как предотвращать углубляющуюся изоляцию оказавшихся в сложных ситуациях семей от общества, как обеспечить их интеграцию в общественную жизнь?
• как будет обеспечиваться, чтобы родителю ребенка с ограниченными возможностями не приходилось заботиться о ребенке дома вместо того, чтобы водить его / ее в школу и детский сад, для этого самому увольняться с работы и жить с семьей изолированно от общества?
• как можно исключить, чтобы человек, попавший в бесконечную бюрократическую и судебную волокиту в контексте системы бесплатного медицинского обслуживания или социального обеспечения, который, скажем, пытается получить свою пенсию или пройти медосмотр, не чувствовал себя в роли «мячика» в теннисном турнире, когда его бесконечно отправляют из одного места в другое, не решая проблемы.
• Как будет обеспечиваться, чтобы про людей не забывали в психиатрических больницах из-за хронических юридических и административных упущений, а они получали реальное лечение для полноценного возвращения к жизни?
• как будет обеспечиваться, чтобы пенитенциарная система в конечном итоге перестала быть карательной, не самообманом красивых формулировок на бумаге, а в реальной жизни служила подготовке человека к освобождению и обеспечению его полной интеграции в реальную жизнь?
• как будут решаться задержки и проволочки касательно рассмотрения дел в различных административных органах и судах, в результате чего людям наносится непоправимый ущерб и т. д.?
Очевидно, что вместо того, чтобы поднимать такие реальные проблемы и предлагать решения, взаимные оскорбления и ругательства, любая риторика, ассоциирующаяся с ненавистью и насилием, усугубляют поляризацию и порочное явление по разделению на группы».